Na suchosť kože má vplyv viacero faktorov, napríklad starnutie, genetická predispozícia, ale suchá koža môže sprevádzať aj niektoré ochorenia, prípadne užívanie niektorých liekov. Často je však tento problém spôsobený aj našou ľahostajnosťou, nesprávnou starostlivosťou či vystavovaním kože pôsobeniu niektorých rizikových faktorov.
Čo ju ohrozuje
Vysušená pokožka nie je iba estetický problém, ale aj zdravotný. Dokonca príliš suchá koža je aj náchylnejšia na vznik niektorých dermatóz, plesňových ochorení či bradavíc. Dermatologička MUDr. Stanka Bartošová vysvetľuje, že je to preto, lebo „suchá pokožka je príznakom poškodenia kožnej bariéry.
A práve poškodená kožná bariéra súvisí s ľahším prenikaním rôznych chemickách látok a mikroorganizmov do kože. Preto sa rôzne infekčné aj neinfekčné ochorenia kože vyskytujú častejšie pri poškodenej kožnej bariére.”
Dôležité ceramidy
Na povrchu pokožky sa nachádzajú zrohovatené bunky, ktoré stmeľujú lipidy – ceramidy, ktoré sú podľa dermatologičky Stanky Bartošovej súčasťou kožnej bariéry. „Ich zastúpenie je nevyhnutné pre správnu funkciu kožnej bariéry, ktorá tvorí akýsi ochranný plášť,“ hovorí lekárka.
Ak sa ceramidy strácajú, lipidový plášť sa oslabí, v dôsledku čoho sa zníži ochranná funkcia kože a koža sa aj ľahšie dehydratuje, keďže kvôli oslabenému lipidovému plášťu sa z nej môže voda ľahšie strácať. Ak je koža zdravá a mladá, obsahuje asi 20 percent vody, ak obsah vody klesne pod 10 percent, koža je suchá, stráca vláčnosť a hebkosť. A prečo sa ceramidy z pokožky strácajú?
Dermatologička vysvetľuje, že „príčinou vyplavenia ceramidov z kožnej bariéry môže byť príliš časté, dlhé sprchovanie, kúpanie, styk s rôznymi chemickými látkami či už v domácom alebo profesijnom prostredí.“
Ako kožu hydratovať
Ak si po osprchovaní či kúpaní vehementne šúchate kožu uterákom, robíte chybu. Odrádza od toho aj dermatologička Stanka Bartošová, ktorá hovorí, že „prípustné je buď samovoľné vysušenie alebo jemné pritláčanie uteráka.
V každom prípade treba ihneď po osprchovaní použiť hydratačný prípravok, ktorý „uzamkne vodu vo vnútri”, a tým zabezpečí lepšiu hydratáciu kože. A čo by mali obsahovať kvalitné hydratačné prípravky? „Aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac. Čím menej zložiek prípravok obsahuje, tým je menšia šanca na prípadnú alergizáciu kože. Treba dávať hlavne pozor, aby neobsahoval zbytočne veľa parfumov,“ hovorí lekárka.
Prečo svrbí
Ak máme ťažkosti so suchou kožou, často sa pridružuje ďalší problém – svrbenie, ktorý patrí k najskúmanejším a najkomplikovanejším problémom v dermatológii. Podľa dermatologičky MUDr. Nadeždy Suchej možno predpokladať, že svrbenie pokožky spôsobuje podprahové dráždenie receptorov pre bolesť a môže vzniknúť aj bez príčiny.
Ak je koža suchá, signalizujú to pocity pálenia, začervenanie, vznik šupiniek a trhlín, koža zdrsnie. „Okrem psychickej traumatizácie môže byť komplikáciou zanesenie infekcie, porušenie celistvosti kože škriabaním a následne hojenie jazvičkami a pigmentovými škvrnami,“ dodáva dermatologička.
Ak svrbenie kože spôsobuje jej prosté vysušenie, riešenie je jednoduché – stačí si kožu premasťovať vhodnými prípravkami, nemali by však obsahovať farbivá, silikónové oleje alebo lanolín. Okrem toho sa treba vyhýbať faktorom, ktoré vysušovanie kože spôsobujú. Stav môže zhoršiť podľa dermatologičky aj chlad alebo nadmerné prehriatie.
Kožu si neškriabte
Svrbiaca koža nás prirodzene núti škriabať sa, čo však dermatológovia neodporúčajú. Dermatologička Stanka Bartošová vysvetľuje, že „pri škriabaní môže dochádzať k ešte väčšiemu poškodzovaniu kožnej bariéry v mieste takzvaných exkoriácii – škrabancov, ktoré vedie sekundárne k prenikaniu už spomínaných rôznych chemických látok a mikroorganizmov do kože – k ekzematizácii a impetiginizácii.“
Lekárka dodáva, že svrbenie je príznakom jednak dermatologických ochorení, ktoré sa prejavujú hlavne suchosťou, začervenaním kože a rôznymi takzvanými morfami na koži, a tiež môže byť príznakom množstva iných interných ochorení. V prvom rade sa odporúča kožu pravidelne premasťovať hydratačnými prípravkami. Ak aj napriek premasťovaniu svrbenie, začervenanie či rôzne morfy neustupujú, treba vyhľadať lekára.
Ak chcete zabrániť dehydratácii pokožky, dodržiavajte nasledovné odporúčania:
- nevystavujte kožu nadmerne slnečnému žiareniu,
- pri narábaní s agresívnymi čistiacimi látkami používajte ochranné rukavice,
- pozor na príliš častý kontakt s vodou,
- obmedzte kúpele, lepšie je sprchovanie, avšak nie príliš teplou vodou, ak máte veľmi suchú kožu, sprchujte sa maximálne raz denne,
- starostlivo si vyberajte prípravky na osobnú hygienu – vhodné sú neutrálne alebo slabo kyslé mydlá, prípadne kúpeľové prísady s obsahom prírodných olejov,
- vysaďte parfumované prípravky, aviváže, agresívne pracie prostriedky,
- vyhýbajte sa noseniu, nevzdušných alebo drsných odevov,
- kožu si pravidelne ošetrujte prípravkami s obsahom ceramidov, urey,
- dbajte na dostatok tekutín a stravu bohatú na vitamíny – antioxidanty, minerály a stopové prvky,
- v zime je tvorba lipidov v koži znížená, nezabúdajte preto aj na zvlhčovanie vzduchu v miestnosti, kde sa zdržiavate.