
Tri z piatich detí dnes nosia okuliare. Oční lekári nemajú striktnú normu, koľko minút denne pozerať televíziu, ale tvrdia, že zdravým deťom neublížia 2-3 hodiny denne. Na deti s chybami zraku by mali byť rodičia oveľa prísnejší.
„Keď dieťa necháte pred televízorom bez dozoru, to je akoby ste ho nechali samo v tmavom lese,“ tvrdia niektorí psychológovia.
Počas vianočných sviatkov sa naše deti nasedia pred televíznou alebo počítačovou obrazovkou viac, ako je zdravé.
Slovenské deti do 15 rokov pozerajú televíziu priemerne takmer tri hodiny denne. Hodina televízneho vysielania podľa niektorých prieskumov obsahuje v priemere päť až desať násilných scén. V seriáli Tom a Jerry je v priemere 88 násilných scén za hodinu. V televízii je desať ráz viac násilných aktov, ako v bežnom živote.
Detská psychologička Tatiana Poláková sa denne stretáva s deťmi, ktoré majú rečové problémy, nevedia sa jasne vyjadrovať, majú narušenú schopnosť koncentrácie a problémy s čítaním.
„Nie je to nič nové pod slnkom. Deti čítajú veľmi málo a nemajú motiváciu tento stav zmeniť. Rodičia často považujú televíziu za dobrý zdroj informácií a prostriedok rozvoja komunikačných schopností dieťaťa. Prax a výskumy však ukazujú, že televízia oslabuje túžbu detí spoznávať nové, byť zvedavé, pátrať po príčinách vecí a v komunikácii skôr uzatvára dieťa do pasivity.“
Ak je u vás doma večer čo večer zapnutý televízor, potom je dopredu stratená šanca, že zo svojho dieťaťa vychováte správneho televízneho diváka. Stále totiž platí, že príklady priťahujú.
Dve hodiny denne a dosť?!
Podľa lekárov sledovanie obrazovky, televíznej či počítačovej, má tiež svoje medze. Očná lekárka MUDr. Alena Vranová síce hovorí, že neexistuje žiadna striktná norma, koľko minút denne by deti mali pozerať televíziu. Pre deti so zdravými očami odporúča najviac dve-tri hodiny denne. Na deti s chybami zraku, ktoré postihujú takmer každé tretie dieťa u nás, by mali byť rodičia oveľa prísnejší.
Ani psychológovia nemajú normy, koľko hodín denne by malo dieťa stráviť pred obrazovkou, avšak jedna-dve hodiny denne sa im zdá byť tak akurát dosť. Školopovinným deťom celkom postačuje jeden film, kratšia rozprávka či súťažný program, ani cez víkend by to však nemuselo byť viac ako dve a pol až tri hodiny denne.
Americká akadémia pediatrov odporúča rodičom obmedziť sledovanie televízie u detí na jednu až dve hodiny denne. Aj pre dospelého je z hľadiska duševného zdravia únosná dávka času stráveného pred televízorom 15 hodín týždenne - teda približne dve hodiny denne. Do tohto času sa nezapočítavajú napríklad jazykové a iné náučné programy ani spravodajské relácie. Naopak, pripočítava sa sledovanie videa alebo filmov v kine.
Neodkladajte deti k televízoru
S výzvou Neodkladajte deti k televízoru sa prvý raz obrátili odborníci na rodičov v Japonsku. Začali totiž spoznávať následky pasívneho sledovania televíznych programov na prvej generácii, ktorá sa nedokázala presadiť v zamestnaní ani v spoločnosti. Rodičia, ktorí výzvu prijali, sa však začali dopúšťať ďalšej chyby. Posadili dieťa pred seba, predčítali mu a rozprávali. Nápadnú bezradnosť pri výchove vyriešila až rada najcennejšia: Povzbudzujte svoje deti, aby samy hovorili a načúvajte im. (uj)