K najväčším rekordérom patria Česi a Maďari. Priveľa soli podporuje vznik hypertenzie, dokonca oslabuje účinok antihypertenzív, je rizikovým faktorom ochorení obličiek, rakoviny žalúdka, infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody, osteoporózy či obezity.
Na druhej strane lekári poukazujú na to, že soľ je modifikovateľný rizikový faktor, čo znamená, že jej príjem do organizmu môžete ovplyvniť, a tak aj zmierniť riziko. Ako sme spomenuli, veľa soli škodí aj obličkám, rolu však zohráva aj pomer sodíka a draslíka v tele, ktorý je tiež dôležitý pre ich správne fungovanie – aj preto, aby obličky dokázali odstraňovať prebytočnú vodu v organizme.
Rovnováhu v pomere sodíka a draslíka môže teda príjem veľkého množstva soli narušiť a dôsledkom je potom zníženie funkcie obličiek, čo sa prejaví aj narušením odvádzania vody z tela a to sa negatívne podpíše na krvnom tlaku, ktorý sa zvyšuje. A vysoký tlak krvi zasa preťažuje obličky, takže vzniká začarovaný kruh, ktorý môže viesť až k zlyhávaniu obličiek. Vysoký príjem soli zvyšuje aj množstvo bielkovín v moči, čo je hlavný rizikový faktor poklesu obličkových funkcií, a teda aj vzniku obličkových i srdcovo-cievnych ochorení.
Podľa odborníkov pribúda dôkazov, že priveľa soli môže urýchliť zhoršovanie ochorenia obličiek u tých, čo ním už trpia a navyše podporuje aj vznik obličkových kameňov. Ak si teda uvedomíme, čo všetko môže nadmerný príjem soli spôsobiť, niet pochýb, že pre dobré zdravie má veľký význam dodržiavať odporúčanie odborníkov neprijímať denne viac ako 5 – 6 gramov soli.