Kvalitná a dôkladná hygiena ústnej dutiny – poctivo a dôkladne vyčistené zuby, sú naozaj základ zdravia chrupu, dôležité je zlikvidovať maximum baktérií v ústnej dutine. Dôsledkom ich pôsobenia je nielen zubný kaz ale aj zápaly ďasien – gingivitída až parodontitída – zápal parodontu – závesného aparátu zubov, vďaka čomu môžete aj úplne prísť o zuby.
Pri ústnej hygiene je dôležité dôkladne odstrániť zubný povlak, ktorý je živnou pôdou pre množenie škodlivých baktérií. Tu treba pripomenúť, že dôkladná ústna hygiena je rovnako dôležitá, ak máte v ústach zubné náhrady akéhokoľvek druhu (trvalé, odnímateľné, korunky, mostíky).
Zubný kameň
Zubný lekár MUDr. Alexander Schill, primár zubnej kliniky Schill Dental Clinic, vysvetľuje, že zubný kameň vzniká mineralizáciou zubného plaku – zvyškov potravy. Ak si zubný plak správne a dôkladne nevyčistíte, tak vplyvom slín, ktoré sa tvoria v slinných žľazách, sa v plaku vyzrážajú minerály, a tak vznikne tvrdý povlak, zubný kameň.
Možno sa stretnúť s názorom, že vznik zubného kameňa závisí aj od druhu potravy, ktorú konzumujeme, lekár však hovorí, že ak si zuby pravidelne a dôkladne čistíte, môžete jesť čokoľvek a na vznik zubného kameňa to nebude mať vplyv.
Ako ho odstrániť?
Možno si kladiete otázku, či je lepšie dať si zubný kameň odstrániť manuálne alebo ultrazvukom. Zubný lekár hovorí, že to závisí od konkrétneho prípadu.
„Ak je zubného kameňa veľa, ide o hrubé nánosy, najskôr sa odstráni ultrazvukom a následne sa zuby dočistia ručne. Ak sú na zuboch pigmenty, tie sa odstránia pieskovaním, potom sa kefkami a pastou vyleštia a povrch zuba sa nafluoriduje. Tento proces ani zďaleka nevyzerá dnes tak, ako ho vnímame z minulosti. Sadnúť si do kresla k profesionálnej dentálnej hygieničke je, podľa slov pacientov našej kliniky, porovnateľné s relaxovaním u kozmetičky či kaderníka,“ hovorí odborník.
Pečatenie zubov
Plôšky zubov majú členitý povrch a v ryhách a preliačeninách sa zvyknú usádzať zvyšky potravy. Dôsledkom je potom narúšanie skloviny zuba a postupne tvorba zubného kazu. Pečatenie týchto rýh je jedna z foriem prevencie.
Lekár vysvetľuje, že úlohou pečatenia je vzduchotesne zaliať vyčistené a špeciálne upravené ryhy, aby sa do nich nedostali baktérie zo zubného povlaku. Zub sa najprv vyčistí špeciálnou pastou. Následne sa ryhy vyplnia hmotou na pečatenie a na záver lekár vykoná lokálnu fluoridáciu. Výsledkom je hladká plôška, takže zvyšky potravy sa nemajú kde usádzať.
Podľa lekárov je táto forma prevencie vhodná zvlášť u detí v prípade mliečnych zubov, aby sa predišlo vzniku kazu na mliečnych zuboch a jeho šíreniu na trvalé. Pečatenie ochráni plôšku zuba tri až päť rokov. MUDr. Schill upozorňuje, že pečatia sa len zdravé zuby, ktoré majú na povrchu ryhy alebo jamky, ktoré sa ťažko čistia. Nepečatia sa zuby, ktoré majú kaz alebo sú v procese liečby.