Populárny je najmä mladý zelený jačmeň a zelené riasy, chlorella pyrenoidosa alebo spirulina. Mnohí nutriční poradcovia tieto potraviny odporúčajú pre vysoký obsah rôznych vitamínov, minerálov, stopových prvkov, esenciálnych mastných kyselín, enzýmov, aminokyselín.
Okrem nutričnej hodnoty sa zvyknú vyzdvihovať aj ich detoxikačné účinky. Chlorella pomáha stimulovať lenivé a málo aktívne hrubé črevo a podľa niektorých odborníkov má výrazné detoxikačné vlastnosti, za ktoré vďačí jedinečnej štruktúre bunkovej steny.
V knihe Detoxikácia prof. RNDr. Kataríny Horákovej, DrSc., odborníčky na zdravú výživu sa dočítame, že vedci v 70. rokoch minulého storočia objavili, že bunková stena chlorelly okrem celulózových mikrovlákien obsahuje aj sporopollein – polymerizovanú látku na báze betakaroténu, ktorá dokáže na seba naväzovať rôzne škodlivé látky, najmä ťažké kovy, ale aj pesticídy a insekticídy.
Tie sa naviažu na časti bunkovej steny chlorelly a vylúčia sa z tela obvykle už v neškodnej forme. Autorka ďalej uvádza, že chlorofyl, ktorý pôsobí ako dezinfekčný prostriedok a prirodzené antibiotikum a chlorellin v tejto riase zbavujú črevo nežiaducich mikroorganizmov, a tým ho pomáhajú udržať čisté. Navyše, rastový faktor CGF má výrazné probiotické účinky tým, že stimuluje rast užitočných laktobacilov a súčasne pomáha „opraviť“ poškodené črevné tkanivo.
Chlorella patrí podľa odborníčky k najviac preskúmaným potravinám, a to najmä vďaka rozsiahlym výskumom v Japonsku a USA. Ak chcete užívať chlorellu, nemali by ste podľa odborníčky podceniť význam dostatočného príjmu tekutín, čo môže vyvolať niektoré ťažkosti, ako napríklad bolesti hlavy alebo zápchu, a navyše aj preto, lebo v prípade zelených potravín konzumujete silne koncentrovanú sušinu.