á krv z placenty však už dnes zachraňuje chorých na leukémiu aj u nás a lekári, ktorí sa tomu venujú, tvrdia, že práve ona má veľkú budúcnosť. O kmeňových bunkách z placenty sa dokonca hovorí ako o možnom zdroji náhradných dielov pre organizmus.
Bude naozaj možné raz z nich modelovať orgány?
MUDr. MIKULÁŠ HRUBIŠKO, DrSc.: „Je to zatiaľ sci-fi, ale vôbec nie také vzdialené, lebo v laboratóriu je to už potvrdené. O pár rokov bude možné doplniť odumreté podporné bunky v mozgovom tkanive, doplniť poškodenú štítnu žľazu po operácii, doplniť výstelku kĺbov kolena, chrupavku. Ak je niekto po infarkte a odumrie mu časť svalu, možno by sa to dalo doplniť z takýchto buniek. Nemyslím si, že táto budúcnosť je až taká veľmi vzdialená a nereálna. Vývoj ide neuveriteľne rýchlo, to čo vyzeralo ako sci-fi pred desiatimi rokmi, je dnes už realita.“
Prečo majú bunky z pupočníka takú zázračnú schopnosť?
MUDr. ZOHDY HAMID, imunológ: „Tieto bunky nie sú len krvotvorné. Ukázalo sa, že sú schopné diferencovať sa do rôznych typov, experimentálne sa použili pri Parkinsonovej chorobe, keď sa z týchto buniek vytvorili podporné bunky nervového tkaniva mozgu. V laboratóriu sa už dávno ukázalo, že sa z nich dajú vymodelovať aj kostné bunky. Ďalší experiment dokázal, že sa dajú premeniť na pečeňové bunky, bunky pupočníkovej krvi sú schopné diferencovať sa do ktorýchkoľvek tkanív mezodermálneho pôvodu – čo sú vlastne všetky vnútorné orgány. Dokonca aj srdce, ako aj všetky svaly.“
Dal by sa časom z nich vymodelovať aj celý orgán, nielen tkanivo?
„Dnes si vôbec neviem predstavit vymodelovať obličku, to je úžasne náročný orgán, s komplikovanou štruktúrou. Pečeň je naopak relatívne jednoduché tkanivo.“
A kedy by to bolo možné?
„To, čo sa dnes skúša v laboratóriách, by sa mohlo dostať do praxe možno o takých desať rokov.“ (uj)