a fádne. Najlepším predsavzatím do nového roka je mať sa rád.
Posledné hektické desaťročia ľuďom veľmi úspešne vsugerovali myšlienku, že mať rád sám seba je nemorálne. Každý, kto povedal, čo by sám chcel, bol egoista. Posledné desaťročia tiež zároveň „vyrobili“ azda najviac úzkostlivých ľudí, ktorí majú zo všetkého strach, frustrovaných ľudí, ktorí si myslia, že sa na nič nehodia.
Existuje iks spoľahlivých návodov, ako sa stať nešťastným, ale na druhej strane tiež iks rád, ako sa mať rád a pozitívne myslieť. Záleží na tom, ktoré si vyberiete.
Hra na zrkadielko
„Ak si budete denne opakovať, že ste báječní, úžasní, bude možno z vás naozaj onedlho človek, ktorému sa bude všetko dariť,“ hovorí vôbec nie ironicky PhDr. Slováková.
Zoberte si zrkadlo a spýtajte sa ho. Zrkadielko, zrkadielko, povedz mi, aká som. Keď sa zlá kráľovná v rozprávke pýta, odpovedá jej síce s jednou podmienkou – ty si tá najkrajšia.
Prečo to vaše zrkadlo stále hovorí – máš veľký zadok, vyrážky, neposlušné vlasy, si nemožná? Pozrite sa ešte raz a povedzte si – som šikovná osoba a mám tieto dobré vlastnosti. Vymenujte všetky, ktoré vám zídu na um. Ak to nepôjde, ak vám nič nenapadne, skúšajte to odznova – určite na nejaké prídete. Toto zdanlivo jednoduché cvičenie sa opiera o predpoklad, že naša myseľ je taká silná, aby dokázala systematicky zhromaždiť súbor dôkazov pre akékoľvek tvrdenie. V tomto prípade aj pre fakt, že ste úžasný človek, ktorému sa bude všetko dariť.“
John O‘ Keeffe, autor amerického bestselleru Týždeň pre duševnú sviežosť, napríklad tvrdí, že ten, kto sám seba presvedčí, že je príjemný, sa v priebehu krátkeho času začne skutočne tváriť milo, a tým aj pozitívne pôsobiť na svoje okolie.
To isté však platí v opačnom prípade – kto pristupuje k problémom s tým, že ich nezvládne, naozaj kopí jednu chybu za druhou. (uj)