
Ilustračné foto
„Palcová generácia“ už dnes dáva prednosť palcu pred ukazovákom. Palec používa nielen na písanie správ, ale aj na stláčanie zvončeka na dverách a pri ukazovaní na predmety. To sme predsa vždy robili ukazovákom.
Palcová generácia si možno ani neuvedomuje, že im ich miláčik mobil mení anatómiu tela a usporiadanie neurónov v mozgu.
Písaním sa síce posilňujú svaly
Doktorka Sadie Plantová z britskej univerzity zistila, že vďaka neustálemu zamestnávaniu palca majú mladí používatelia mobilných telefónov v porovnaní s ostatnými rovesníkmi vyvinutejšie svaly na tomto prste. Palec vyznávačov mobilov dokonca pomaly preberá rolu dominantného prsta ruky. Zúriví odosielatelia textových správ ho majú o niečo šikovnejší a navyše používajú rovnocenne palce oboch rúk bez ohľadu na to, či sú praváci alebo ľaváci. Neurológovia nepochybujú o tom, že ide o dôsledok výrazných zmien v časti mozgovej kôry, ktorá spracúva hmatové podnety a riadi pohyb prstov.
Podobné zväčšenie príslušnej oblasti v mozgu sa objavuje aj u nevidiacich čitateľov slepeckého písma alebo u hudobníkov, ktorí trávia dlhé hodiny hrou na hudobnom nástroji. Považovať tieto procesy za úplne neškodné, by bol však omyl.
Pomýlený mozog
Príkladom je príbeh profesionálneho huslistu Ryana Tempeltona, ktorého zrazu prestali prsty poslúchať. V ukazováku a prostredníku pociťoval zvláštny kŕč. Prsty dokázali vykonávat len spoločný pohyb, ako keby ich niekto zviazal neviditeľnou niťou. Zúfalý huslista sa podrobil nekonečnému radu vyšetrení. Až neskôr sa ukázalo, že príčina tkvie v Ryanovom mozgu. Vyšetrenie odhalilo, že intenzívnym cvičením zväčšil oblasti zodpovedné v mozgovej kôre za ovládanie jednotlivých prstov a navyše sa mu tieto centrá posunuli do nových pozícií. Oblasti určené pre ovládanie dvoch prstov čiastočne splynuli a mozog už nebol schopný pri hre vyslať povel iba pre jeden z nich. Odborníci označujú tento stav ako fokálnu dystóniu. Sužuje asi jedno percento profesionálnych hudobníkov.
Prípady muzikantov, ktorí zaťažili svoju ruku i mozog nad únosné medze, ukazujú, ako ľahko sa človek dostáva na hranice svojich možností, ktoré mu dala do vienka príroda. Preto by asi nebolo múdre vnímať výskum zmien, ktoré sa odohrávajú v hlavách palcovej generácie, len ako zaujímavú raritu.
Autor: uj