
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Najnižšiu úmrtnosť v dôsledku kardiovaskulárnych chorôb na svete uvádzajú štatistiky v Japonsku a na Kréte. V prípade Japoncov, konzumujúcich často ryby, si vedci blahodarné pôsobenie nenasýtených mastných kyselín na srdce overili veľakrát.
O prekvapenie sa však postaralo zloženie stravy Kréťanov, ktorá obsahuje viac ako 40 percent tukov.
Tajomstvo, prečo obyvatelia Kréty v porovnaní s ostatnými Európanmi trpia menej chorobami srdca a dožívajú sa vyššieho veku, spočíva totiž vo vyrovnanom príjme tzv. zdravých tukov, označovaných ako omega 3, a nezdravých tukov, známych pod názvom omega 6. Japonská kuchyňa má pomer nezdravej omegy 6 a zdravej omegy 3 dva až štyri k jednej, na Kréte je to len jedna až dva k jednej. V západnom svete je pomer nezdravého až 25-násobne vyšší, spôsobuje ho vysoká konzumácia mäsa a živočíšnych tukov.
Zásobárňou dobrých tukov je olivový olej, ale aj ryby v oleji, napríklad tuniak, sardinky, haringy, losos.
Proti stálemu používaniu slnečnicového oleja majú však už experti na správnu výživu pripomienky: na jeden diel „dobrého“ tuku pripadá v tomto prípade až 77 dielov „zlej“ esenciálnej kyseliny omega 6.
Rastliny sú na nenasýtené tuky všeobecne chudobnejšie: jedinou výnimkou je šalát portulak, rastúci na Kréte, ktorý má najvyšší obsah dobrej omegy 3 zo všetkých rastlín. Niet divu, že za týchto okolností sú aj vajíčka z Kréty najzdravšie na svete. Za normálnych okolností je v slepačom vajíčku uložených 20 dielov zlých tukov k jednému dielu dobrého tuku omega 3, v krétskom vajíčku je tento pomer 1,3 ku 1.
(uj, tasr)