Potraviny, ktoré zápach z úst môžu spôsobovať, zvlášť vymenúvať netreba; ako prvá určite každému zíde na um cibuľa, cesnak alebo niektoré zrejúce či plesňové syry. Najčastejšou príčinou je podľa odborníkov rozklad potravy v ústach anaeróbnymi baktériami, ktoré sa rozmnožujú o to viac, ak máme málo slín.
Ich tvoru podporíte dostatočným príjmom tekutín alebo napríklad aj žutím žuvačky. Zubná lekárka MUDr. Katarína Tulejová potvrdzuje, že zápach priamo z úst, odborne foetor ex ore, predstavuje štatisticky 70 – 90 % príčin pachu z úst.
Na vine môže byť podľa nej nedostatočná hygiena, po ktorej vám v ústach ostanú zvyšky potravy, za zápachom môžu stáť aj zubné kazy, parodontálne vačky, v ktorých je hnis, zrazená krv a zvyšky potravy, ako aj odumreté bunky a produkty plaku, zápalové a hnisavé procesy pri ochorení slizníc a ďasien zubov, nekrotické tkanivo, fistuly, cysty, nádorové ložiská v ústach a iné. Lekárka hovorí, že podľa typu zápachu možno dokonca predpokladať, o akú zdravotnú komplikáciu ide.
Podľa dychu poznáš ochorenie
Pri pľúcnom abscese a ochorení dýchacích ciest má dych hnilobný zápach, kyslý je vtedy, ak ide o ochorenia pažeráka a žalúdka, pri ochoreniach pečene dych páchne po zrazenej krvi, v prípade urémie má dych močový zápach, pri cukrovke je cítiť acetónom a pri fenylketonúrii páchne myšacinou.
Ak vám páchne z úst, určite nečakajte, že váš problém vyriešite pomocou žuvačiek, mentoliek či ústnych sprejov. A tak – ako odporúča aj lekárka – neodkladajte návštevu zubného a aj všeobecného lekára, ktorí po diagnostike odhalia príčinu zápachu z úst a v závislosti od nej odporučia vhodnú liečbu, s ktorou treba začať čo najskôr. „Môže ísť o vážne ochorenie nielen úst, ale aj organizmu ako celku. Ak sa včas odhalí, môže sa liečiť definitívne a nie paliatívne,“ dodáva lekárka.
Vyberajte si aj vhodné zubné pasty. Ak napríklad nosíte zubné náhrady, zvlášť také, čo sa majú komponenty zo živice, dbajte na ich správne čistenie. Také náhrady napríklad nie je vhodné čistiť zubnými pastami s obsahom kremičitých solí, pretože by sa mohli poškodiť. Ak nosíte snímateľné zubné náhrady, mali by ste si ich po každom jedle vybrať, dôkladne umyť pod tečúcou vodou, následne vypláchnuť vodou aj ústa a až potom si nasadiť zubné náhrady.