SME

Infikovať sa môžete aj pri nesprávnom odstraňovaní kliešťa

Uhryznutie infikovaným kliešťom môže byť príčinou závažných ochorení. Dôležité je však nielen vedieť, ako sa pred kliešťom chrániť, ale treba ho vedieť ho aj správne vybrať.

(Zdroj: Fotolia)

Ak totiž kliešťa vyberáte nevhodným spôsobom, zvyšujete riziko infekcie. Stále sa často možno stretnúť s názorom, že kliešťa treba pred potrieť mastičkou, vazelínou, olejom alebo alkoholom, aby sa začal dusiť, čo má uľahčiť jeho vybratie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je to veľká chyba, pretože kliešť vtedy vylúči do ranky sliny infikované parogénnymi mikroorganizmami a tým prenesie infekciu na svojho hostiteľa. Takže rada prvá – kliešťa a miesto, kde je prichytený, ničím nenatierajte ani nedezinfikujte pred tým, ako parazita vytiahnete.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadne točenie či krútenie

Druhou chybou je snažiť sa kliešťa odstrániť otáčaním či už v smere, alebo proti smeru hodinových ručičiek. Hypostóm – rypáčik alebo bodavý orgán ústneho ústrojenstva kliešťa, ktorým je zarytý do vašej pokožky, má spätne orientované zúbky, ktoré sťažujú jeho vybratie z rany.

Správny postup je taký, že kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie ku koži a jemným kývavým pohybom na ktorúkoľvek stranu ho vytiahnite.

Ak sa vám stane, že hlavička kliešťa sa odtrhne a ostane v ranke, podoberte ju napríklad lancetou a vyberte. Ak sa vám to nepodarilo, alebo vám miesto ranky začervená a pod., navštívte lekára. Až po odstránení kliešťa ranku dôkladne vydezinfikujte a vydezinfikujte aj pinzetu, ktorou ste ho vytiahli.

Miesto pre vstup infekcie

Kliešťa nevyberajte holými prstami – a platí to aj o kliešťoch, ktoré sa prichytili na vášho domáceho miláčika. Môžete ho totiž rozpučiť a cez mikrotrhlinky na koži alebo zádery sa vám infikovaný obsah kliešťa môže dostať do krvi.

SkryťVypnúť reklamu

Domáci repelent

Recept na sprej proti kliešťom aj komárom

repelent.jpg

Infekciu môžu prenášať všetky vývojové štádiá kliešťa – larva, nymfa aj dospelý jedinec. Kliešť potrebuje vo všetkých vývojových štádiách cicať krv.

Pred kliešťom sa chráňte vhodným oblečením, obuvou, používajte repelentné prípravky. Po návrate z prírody si dôkladne povytriasajte oblečenie a poprezerajte celé telo vrátane vlasatej časti hlavy. Nezabúdajte, že kliešťa si môžete doniesť nielen z prechádzky po lese či lúke, ale aj z mestského parku.

Pozor na zámenu

Kliešť je prenášačom rôznych mikroorganizmov, ktoré spôsobujú aj závažné ochorenia – najmä kliešťovú encefalitídu a Lymskú boreliózu.

Pediatrička Zuzana Košťálová upozorňuje, že kliešťová encefalitída je nebezpečné vírusové ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré spôsobuje zápal mozgu alebo obalov mozgu. Nebezpečenstvo tkvie najmä v tom, že toto ochorenie si v prvom štádiu môžeme ľahko zameniť s iným vírusovým ochorením.

SkryťVypnúť reklamu

„Prvá vlna ochorenia pripomína chrípku s typickými príznakmi ako horúčka, bolesť hlavy či svalov. Druhá vlna prichádza asi týždeň po doznení prvých príznakov.“ Keď vírus zaútočí na centrálny nervový systém môže spôsobiť dočasné či trvalé ochrnutie a v najhoršom prípade aj smrť. Pred týmto ochorením sa možno chrániť aj očkovaním.

Prevenciu nepodceňujte

Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva sa v roku 2013 vírusom kliešťovej encefalitídy na Slovensku nakazilo 162 ľudí, čo predstavuje 77 % nárast oproti päťročnému priemeru. V druhom štádiu ochorenia je podľa lekárky nutná hospitalizácia a súčasťou komplexných vyšetrení je aj vyšetrenie mozgovomiechového moku.

V akútnej fáze ochorenia pacient dostáva infúzie a musí byť v režime absolútneho pokoja. Hospitalizácia obvykle trvá dva a viac týždňov, nasleduje rekonvalescencia v domácom prostredí, ktorá trvá minimálne mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším závažným ochorením, ktorého pôvodcu môže kliešť prenášať, je bakteriálne ochorenie – Lymská borelióza, ktoré sa lieči antibiotikami. Žiaľ, proti nemu zatiaľ očkovacia vakcína neexistuje.

Z minuloročného prieskumu NN Životnej poisťovne vyplynulo, že až 43 % slovenských detí malo niekedy v živote kliešťa. V susednom Česku je to dokonca až 64 % detí. Počet prípadov kliešťovej encefalitídy na Slovensku každoročne stúpa. A hoci nie každý kliešť je nositeľom nákazy, nikdy neviete, ako je na tom práve „váš“ parazit – či je alebo nie je prenášačom nebezpečných vírusov alebo baktérií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 293
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 937
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 165
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 474
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 351
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 102
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 719
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 522
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu