Črevný slizničný imunitný systém spolu s pečeňou potláča aj nežiaduce imunitné reakcie. Pečeňou prechádza krv so všetkými nutričnými látkami, ktoré sa v nej buď ukladajú, alebo sa menia na prospešné látky. V pečenie teda prebiehajú aj rôzne metabolické procesy, ako aj tvorba množstva zrážanlivých faktorov krvi.
K zásadným funkciám pečene patrí aj detoxikačná a okrem toho je pečeň „rodiskom“, „popraviskom“ aj „hrobom“ množstva imunologických buniek z celého tela. Správnu činnosť pečene možno podporiť aj rôznymi prírodnými prostriedkami, ktoré využíva tradičná medicína.
Z byliniek s priaznivými účinkami na pečeň sa najčastejšie spomína pestrec mariánsky, ale prospešné sú aj mnohé ďalšie byliny; napríklad kapara tŕnitá, čakanka obyčajná, ľuľok čierny, rebríček obyčajný, vrcholiak arjuna, kasia západná či tamariška francúzska. A ako jednotlivé rastlinky pôsobia?
Kapara tŕnitá pomáha stimulovať funkcie pečene a má ochranné vlastnosti, čakanka podporuje vylučovanie žlče a trávenie, zmierňuje oxidačné poškodenie DNA a pečeňového parenchýmu voľnými radikálmi. Ľuľok má protektívne účinky na pečeňové bunky najmä pri poškodení liekmi a chemikáliami, ktoré majú schopnosť vytvárať voľné radikály. Kasia aj vrcholiak arjuna pôsobia ako pečeňové tonikum, vrcholiak má aj antioxidačné účinky. Tamariška podporuje trávenie a stimuluje prirodzenú detoxikačnú funkciu pečene. Nezabúdajte však, že aj látky obsiahnuté v rastlinách sú chemické látky, hoci prírodného pôvodu, a aj pri ich užívaní buďte opatrní.