SME

Dovolať sa práv pacientov nie je jednoduché

Keby naši občania vedeli, čo znamená poskytovanie zdravotníckej starostlivosti lege artis, teda podľa najnovších poznatkov vedy vo svete, bola by to pohroma. Naši občania to zväčša nevedia, a tak sa len veľmi malá časť sťažuje, keď nedostane adekvátnu ...


Ktorý pacient vie, že existuje zákon o poskytovaní zdravotníckej starostlivosti, čo obsahuje občiansky zákonník a množstvo iných zákonov a paragrafov, ktoré mu zaručujú práva pacienta? A mal by to vedieť? Ak občan chce aktívne žiť a mať veci vo svojich rukách, mal by si to vyhľadať. FOTO – ARCHÍV

Keby naši občania vedeli, čo znamená poskytovanie zdravotníckej starostlivosti lege artis, teda podľa najnovších poznatkov vedy vo svete, bola by to pohroma. Naši občania to zväčša nevedia, a tak sa len veľmi malá časť sťažuje, keď nedostane adekvátnu liečbu.

Po revolúcii jeden zo slovenských právnikov predpovedal, že hneď, ako sa skončia reštitúcie, nájdu slovenskí právnici svoj raj inde. Vraj je len otázkou krátkeho času, kedy sa začnú súdne procesy so zdravotníckymi zariadeniami aj u nás. Život ukázal, že sa mýlil. Prečo je to tak?

Na Slovensku sme v tomto smere zatiaľ na začiatku, hoci takmer najvyšší počet sťažností zo všetkých rezortov zaznamenáva práve ministerstvo zdravotníctva. Z nich viac ako polovica je na poskytovanú zdravotnú starostlivosť. Z nich takmer polovicu uznajú za opodstatnené.

„Problém je aj v inom, pacient často nevie, na koho sa má sťažovať. Stane sa, že ho privezú v noci do nemocnice, dostane ošetrenie, zomrie, ale príbuzní nevedia, kto ho ošetril. Prvým a zásadným problémom je komunikácia,“ hovorí právnik jednej z bratislavských nemocníc.

Právnici tiež nemajú záujem

To však nie je jediný problém. Právnikov, ktorí sa špecializujú na medicínske právo, je veľmi málo.

Paradoxne so situáciou v USA našim právnikom sa do toho ani nechce. Nechcú nastupovať ani do nemocníc. V mnohých vyspelých krajinách majú nemocnice smerné čísla, koľko právnikov na počet pacientov musia mať. U nás ledva prijmú jedného. Právnici v nemocniciach pritom nie sú len na to, aby „zahladzovali“ stopy možných omylov lekárov, ako si to väčšina ľudí myslí. Človek s právnickým vzdelaním je dôležitý aj pri poradenstve a spolurozhodovaní lekárov, aký lekársky výkon je vhodný alebo etický, aby nedošlo k porušeniu zákona či etiky. Moderná medicína totiž prináša množstvo otázok, ktoré sú často na hranici zákona.

Peter Skolčík skončil právnickú fakultu pred štyrmi rokmi a otvorene hovorí, že to jednoducho nevynáša, a pritom je to veľmi komplikované. Medicínske právo je u nás špecifikum. Množstvo zákonov, podzákonných noriem, interných predpisov vraj vyvoláva úžas a pochybnosti, či do toho ísť. Hoci sa v 90. rokoch novelizovali mnohé zákony, zoznam starých platných právnych noriem je ešte impozantný.

„Na druhej strane, ani lekári nemajú u nás také podmienky ako vo vyspelých krajinách, majú smiešne nízke platy, prístroje a lieky, ktoré majú k dispozícii, nie vždy zodpovedajú takej úrovni, aby mohli liečiť lege artis – teda podľa najnovších poznatkov,“ hovorí krčný lekár z bratislavskej fakultnej nemocnice.

„Čo má robiť lekár, ktorý je v úzkych, pretože napríklad nefunguje cétečko či iný prístroj alebo nie je pojazdná sanitka? Keď nič nefunguje, keď nemajú základné lieky, základný materiál, keď nemajú s čím robiť a zostane im akurát ruka na pohladkanie pacienta,“ hovorí MUDr. Barta za desiatky lekárov. Aj lekári právom tvrdia, že práva pacientov sú síce pekná vec, ale právom lekára je mať vhodné podmienky na ich liečbu.

Iný lekár vypočítava: „Myslím si, že súdne procesy s lekármi u nás nie sú aj preto, že pri hlbšom rozbore by sa zistilo, že vinu nenesie lekár, ale podfinancovanie zdravotníctva. Na oddeleniach chýbajú potrebné lieky, technické vybavenie je zastarané. Napríklad na starých 20-ročných sonografoch vôbec nevidno začínajúci sa rakovinový proces. V USA by na takýchto sonografoch zakázali pracovať. Často nefunguje CT, lebo nie sú peniaze na jeho opravu. Staré ventilátory na ventiláciu pacientov viac ublížia, ako pomôžu. Aj chirurgicke prístroje sú niekedy staré a tupé. Operačné sály sa nedostatočne sterilizujú.“

Nulové právne vedomie pacientov

Ďalším problémom je takmer nulové právne vedomie ľudí. Ktorý pacient vie, že existuje zákon o poskytovaní zdravotníckej starostlivosti, čo obsahuje občiansky zákonník a napríklad paragraf jedenásť na ochranu osobnosti? A veľa iných zákonov a paragrafov, ktoré mu zaručujú práva pacienta?

A mal by to vedieť? „Ak občan chce aktívne žiť a mať veci vo svojich rukách, mal by si to vyhľadať. Alebo by tu mali pôsobiť také organizácie, aké existujú všade vo vyspelých krajinách, aby tieto informácie občanom sprostredkovali,“ hovorí JUDr. Karol Tóth, vedúci Katedry medicínskeho práva na Slovenskej postgraduálnej akadémii medicíny, ktorý sa podieľal na vypracovaní Charty práv pacientov.

Vraj ešte dlho potrvá, kým si občan uvedomí, že má svoje práva, a bude ich chcieť aj spoznať. Práva pacientov totiž nepoznajú ani mnohí lekári.

Charta práv pacientov v SR
(výňatok)

Pacient má právo zúčastňovať sa procesu zdravotnej starostlivosti, spolurozhodovať ako partner o starostlivosti a liečení.

Pacient má právo byť plne informovaný o svojom zdravotnom stave vrátane lekárskych nálezov, diagnóze, prognóze a ďalšom vývoji ochorenia, o alternatívach liečenia, vrátane neliečenia.

Pacient má právo byť informovaný o nákladoch poskytnutých zdravotníckych služieb ako aj o cene liekov a zdravotných pomôcok.

Pacient má právo byť informovaný spôsobom, ktorý je mu zrozumiteľný a na požiadanie aj písomnou formou.

Pacient má právo nebyť informovaný v prípade, že o to požiada.

Pacient má právo prístupu k svojim zdravotným záznamom.

Pri prepustení zo zdravotníckeho zariadenia má pacient právo vyžiadať si písomnú správu o diagnóze, o priebehu ochorenia a liečbe svojho ochorenia.

V prípade úmrtia pacienta nemá nikto právo nahliadnuť do zdravotných záznamov a pitevného nálezu, iba ak je na to závažný právny dôvod.

Pacient má právo odmietnuť alebo prerušiť zdravotný výkon.

Zdravotné záznamy o pacientovi majú dôverný charakter. Môžu sa sprístupniť len v rozsahu vymedzenom zákonom a iba osobám, ktoré sú na to zo zákona splnomocnené.

Pacient má právo podať sťažnosť, ak sa domnieva, že jeho právo zakotvené v tejto charte bolo porušené.

Pacient má nárok na náhradu škody v prípade dokázaného poškodenia zdravia v dôsledku poskytnutia nesprávnej, neúplnej, oneskorene podanej informácie. Formu a veľkosť odškodnenia stanoví orgán na to ustanovený.

Kto vám poradí?

Na Slovensku pôsobia v súčasnosti tri pacientske organizácie.

Ani jedna z nich nepodáva bezplatné právnické rady, chce však naučiť orientovať sa občanov v tom, na čo majú právo.

Najľahšie sa môžete nakontaktovať na

Zväz pacientov SR,
Poštová 1,
040 01 Košice,
e-mail: pacienti@pacienti.sk.
tel.číslo: 095 63 387 67

Ak máte akékoľvek otázky, problémy, sťažnosti, návrhy v oblasti práv pacientov, napíšte na e-mailovú adresu web@pravapacientov.sk.  Na vaše otázky odpovedia online slovenskí odborníci organizácie Interaction in Health Netherland.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Ekológ a ochranár Erik Baláž.

Pochybuje, že odstrelili medveďa z Liptovského Mikuláša.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu