
Americkí vedci zistili, že kontakt s mačkami a psami znižuje riziko alergickej reakcie u detí až o polovicu.
To, čo učili alergológovia celé generácie rodičov, už celkom neplatí. Mačku či psa môže mať alergik doma len na obrázku, odporúčali. Ich odporúčania síce platia stále, ale nie stopercentne. Americkí vedci zistili, že kontakt s mačkami a psami znižuje riziko alergickej reakcie u detí až o polovicu.
Deti, ktoré od narodenia vyrastajú v kontakte s domácimi maznáčikmi, sú podstatne menej ohrozené alergiami na mačky, psov, ale aj prach, plesne a trávy. K tomuto záveru dospeli americkí vedci, ktorí sedem rokov sledovali 474 detí od narodenia až do siedmich rokov.
Šokovaní alergológovia
„Výsledky výskumu sú presne opačné, ako to, čo sme očakávali. Alergológovia sa celé generácie učili, že psy a mačky v domácnosti zvyšujú riziko alergií,“ povedal doktor Dennis R. Ownby, riaditeľ alergologického oddelenia fakultnej nemocnice v Georgii. Odborníci pod jeho vedením porovnávali skupinu detí, ktorá bola v detstve od narodenia vystavená kontaktu s najmenej dvoma mačkami alebo psami a skupinu detí, ktorá so zvieratami neprišla do styku.
Zistili, že u detí, ktoré boli v kontakte so zvieratami, bolo riziko ochorenia alergiami o polovicu menšie. Napríklad 15,5 percenta detí, ktoré nemali doma psa alebo mačku, bolo alergických na mačky, zatiaľ čo u detí, ktoré žili s jedným domácim zvieraťom, to bolo iba 12 percent. A u detí, ktoré mali v domácnosti dva alebo viac domácich maznáčikov, to bolo dokonca iba osem percent. Podobnú tendenciu bolo možné vypozorovať aj u detí, ktoré majú alergiu na psov.
Vyvrátenie starej pravdy?
„Nové zistenia dokazujú, že to, čomu alergológovia celé roky verili a s čím množstvo rodičov žilo, nie je pravda,“ hovorí Ownby. Lekári zistili, že malé množstvo mačacieho alergénu, teda látky, ktorá je schopná vyvolať alergickú reakciu, spôsobuje u detí vznik alergie, zatiaľ čo jeho veľké množstvo pôsobí naopak preventívne proti alergiám aj proti astme.
V čom je táto záhada? Odborníci sa domnievajú, že tajomstvo spočíva v endotoxínoch, látkach, ktoré produkujú baktérie. Tie sa nachádzajú vo zvieracej papuli. Keď sa deti hrajú so psom alebo mačkami, zvieratá ich oblizujú. „Oblizovaním sa prenáša množstvo baktérií. Endotoxíny údajne môžu modifikovať spôsob, akým bude reagovať imunitný systém ľudského tela,“ vyvetľuje Ownby. Jedným z dôvodov, prečo toľko detí trpí alergiami alebo astmou, je preto podľa neho možno aj to, že žijeme príliš čistotne. Bratislavská pediatrička MUDr. O. Krídlová si tiež myslí, že ak zvieratká udržujeme v čistote, chodíme s nimi pravidelne k veterinárovi na odčervenie a očkovanie, nie je dôvod, aby sme nežili spoločne s nimi, tak ako kedysi naši predkovia. (uj)