SME

Akné lieči aj „trojkombinácia“

Akné síce nie je život ohrozujúce ochorenie, dokáže ho však poriadne znepríjemniť, a to najmä mladým ľuďom, pre ktorých je výzor veľmi dôležitý, zvlášť v citlivom veku.

(Zdroj: Fotolia)

Akné je príznačné pre obdobie puberty. Trpia ním rovnako chlapci i dievčatá, pre chlapcov sú však podľa dermatológov typické ťažšie formy a akné u nich aj dlhšie trvá. Dôsledkom zanedbanej alebo nesprávnej liečby je trvalá pamiatka v podobe nepekných jazvičiek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Akné sa obvykle objaví na miestach, kde je najviac mazových žliaz – na tvári, na chrbte či prednej časti hrude. Na týchto miestach môže byť až 900 mazových žliaz na štvorcovom centimetri kože, v porovnaní s menej ako stovkou na štvorcovom centimetri kože inde na tele.

SkryťVypnúť reklamu

Príčin vzniku je viacero, dermatológovia ako štyri hlavné označujú poruchu rohovatenia buniek vo vlasovom folikule, zvýšenú tvorbu mazu, rozmnoženie baktérií, najmä Propionibacterium acnes, a vznik zápalu.

Hormóny aj baktérie

Významnú rolu pri vzniku akné hrá zvýšená tvorba andreogénov – mužských pohlavných hormónov, v puberte, ktoré stimulujú zvýšené rohovatenie buniek aj činnosť mazových žliaz.

Narušením citlivej rovnováhy kožného mikrobiómu – prirodzeného mikrobiálneho osídlenia našej kože, vznikajú optimálne podmienky na to, aby sa premnožili niektoré baktérie, najmä však baktéria Propionibacterium acnes, ktorá je prirodzenou súčasťou fyziologického kožného mikrobiómu.

Jej premnoženie je jedným z hlavných faktorov vzniku akné. Rozsah zápalu však podľa dermatológov nezávisí od množstva tejto baktérie, ale od imunitnej odpovede na jej opakovaný vstup do hlbších častí kože.

SkryťVypnúť reklamu

Nová metóda

Novinkou, ktorú možno využívať v liečbe nepríjemného ochorenia, je unikátna metóda, ktorú vyvinuli brnianski vedci a ktorá kombinuje pôsobenie troch druhov silových polí: magnetického, svetelného a tepelného. Prístroj, ktorý pracuje spomínanou metódou, urýchľuje metabolizmus kožných buniek a pomáha už prvým pacientom aj na Slovensku.

Vedci skúmajú aj ďalšie možnosti využitia tejto metódy. Za jej vznikom stojí vedec doc. Ing. Ivan Rampl, Csc., ktorý vysvetľuje, že sila magnetického poľa, dĺžka svetelného poľa a vznikajúce teplo boli predmetom desaťročného výskumu vedcov z Vysokého učení technického v Brne, Fyzikálneho ústavu Akadémie vied ČR a lekárov z Fakultnej nemocnice Karlovej univerzity v Plzni.

Najlepšia kombinácia

Výskum prebiehal najprv in vitro – teda na bunkových a tkanivových kultúrach, potom sa testovali účinky metódy na ľudský organizmus a následne vedci 3D skenerom zisťovali, čo sa odohráva pod kožou a na bunkovej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak sa prístroj priloží na akné, pôsobením impulzov magnetického a svetelného poľa a za prítomnosti tepla sa urýchli látková výmena. Všetky spomenuté reakcie majú za následok zdravšiu pokožku, lepšiu elasticitu a priechodnú poréznosť pokožky,“ hovorí doc. Ivan Rampl.

Odborník vysvetľuje, že „v rámci výskumu sa skúšali rôzne škály svetelných polí, z ktorých červené svetlo malo v kombinácii s impulzným magnetickým poľom a teplom najlepší hojivý efekt. Preto bola pre výrobu prístroja použitá táto kombinácia troch silových polí.“

Nielen pre adolescentov

Ivan Rampl vysvetľuje, že klinické testy potvrdili výrazný a dlhodobý účinok novej metódy na pokožku. „Nielenže tlmí výdaj kožného mazu, ale tiež lepšie hydratuje pleť, zvyšuje jej pružnosť a vyrovnáva nerovnosti pokožky.

SkryťVypnúť reklamu

Prístroj pomáha účinne tlmiť viditeľné prejavy akné – vyrážky, aj u ľudí v zrelom veku,“ hovorí odborník a dodáva, že metóda najlepšie pôsobí na akné I. a II. typu, ktoré je najrozšírenejšie. Pri závažnejších formách je prístroj podľa neho účinným pomocníkom v regenerácii kože, tu však odporúča súčinnosť s lekárom.

Postačí len novinka?

V súčasnosti dermatológovia v liečbe akné uprednostňujú kombinovanú terapiu pred monoterapiou antibiotikami, tak možno naraz ovplyvniť viacero patogenetických faktorov. Často sa v liečbe zvykne využívať zinok, ktorý je dôležitý napríklad pri hojení rán a kontrole zápalového procesu a ktorého nedostatok v organizme sa tiež môže podieľať na vzniku akné.

Spôsob liečby určí dermatológ podľa stupňa ochorenia, podľa lokalizácie a tiež podľa spôsobu hojenia s možnosťou tvorby jaziev. Možno novú metódu použiť ako monoterapiu, alebo je vhodná skôr ako doplnková liečba? Doc. Ivan Rampl hovorí, že v prípade akné I. a II. stupňa stačí novú metódu aplikovať ako monoterapiu, pri závažnejších formách akné však odporúča po konzultácii s dermatológom zvoliť kombinovanú liečbu.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy ho nepoužívať

Odborník neodporúča používať novú metódu v kombinácii s liekmi, ktoré zvyšujú citlivosť kože na UV žiarenie. Sú to napríklad lieky s obsahom derivátov vitamínu A, niektoré antibiotiká a pod.

„Metóda využíva intenzívne červené svetlo, čo je viditeľná časť svetelného spektra. Je klinicky preukázané, že červené svetlo účinne urýchľuje hojenie, redukciu a odstránenie zápalových procesov v tele a regeneruje pokožku. V kombinácii s účinkami prístroja môže pleť reagovať citlivo i podráždene. Pokiaľ ľudia užívajú antibiotiká, prípadne lieky, ktoré môžu spôsobovať fototoxicitu, odporúčame, aby sa pred použitím prístroja poradili s lekárom,“ hovorí odborník.

Dodáva, že prístroj by nemali používať tehotné ženy v oblasti brucha. Inak je úplne bezpečný a má všetky atesty na používanie v EÚ. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, akurát u niektorých užívateľov dochádza v prvej fáze po použití k začervenaniu pokožky, v dôsledku pôsobenia magnetického poľa totiž dochádza k väčšiemu prekrveniu kože. Podľa odborníka však „tento stav trvá krátko a pokožka sa rýchlo upokojí. Niekedy sa môže akné prechodne zhoršiť – prístroj vyrážky akoby ‚vytiahne‘, avšak počas pár dní dochádza k útlmu a vymiznutiu.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 176
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 471
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 236
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 153
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 794
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 779
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 050
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu