Paríž 10. januára (TASR) Hoci tuberkulóza v celom Francúzsku je na ústupe a jej výskyt predstavuje 11 prípadov na 100.000 obyvateľov, v Paríži sa táto choroba od roku 1999 šíri a blíži sa k 50 prípadom na 100.000 obyvateľov. V hlavnom meste Francúzska sa výskyt tuberkulózy v takom rozsahu nezaznamenal takmer 50 rokov, podčiarkuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Zástupca primátora Paríža pre zdravotnícku problematiku Alain Lhostis a profesor Fadi Antoun z nemocnice Pitié-Salpetriere, zdôraznili, že ani pri takom vysokom výskyte tuberkulózy ľudia nemusia prepadať panike vzhľadom na spôsob šírenia pľúcnej choroby. Inými slovami to znamená, že pri eventuálnej hrozbe ochorenia na tuberkulózu medzi Parížanmi neplatí rovnosť.
Najväčšiemu ohrozeniu nakazenia sú vystavení pracujúci prisťahovalci, žijúci v spoločných ubytovniach. Medzi nimi je výskyt 600 prípadov na 100.000 obyvateľov. V jednej ubytovni minulý rok zistili 66 prípadov tuberkulózy, pripomenuli noviny. Rizikovými miestami sú ďalej sociálne ubytovacie strediská a väzenské prostredie.
Profesor Antoun potvrdil, že najväčšiemu riziku ochorenia sú vystavení ľudia, ubytovaní v migračných strediskách pre ich často nedobré hygienické podmienky.
Odborníci ďalej konštatovali, že tuberkulóza sa nedostala do Paríža z niektorého mesta alebo dediny, preto neskrývali prekvapenie, že napriek už vykonaným opatreniam sa ju v metropole nepodarilo odstrániť.
Zdravotnícke služby mesta na Seine chcú zvýšiť počet ambulantných depistačných prostriedkov v ubytovacích strediskách, aby sa ochorenie včas zistilo. Ako podotýka Le Figaro, situácia je naliehavá, lebo choroba sa môže vyvíjať aj dva roky, kým sa rozvinie. Znamenalo by to, že úmrtnosť na ňu v celoštátnom priemere, ak sa včas nediagnostikuje, by sa zvýšila z päť na 10 percent.
12 roi im