Sfarbenie kože má na svedomí pigment melanín, ktorý sa tvorí v melanocytoch – bunkách, ktoré melanín uzatvárajú do zvláštnych organelových štruktúr – melanozómov.
Počet melanocytov máme všetci viac-menej rovnaký, v tmavšej koži sú však tieto bunky väčšie a tvoria aj viac melanozómov, z ktorých sa potom pigment melanín uvoľňuje a rozptýli sa v keratinocytoch – hlavných bunkách pokožky, ktoré tvoria až 95 % všetkých buniek kože. UV žiarenie stimuluje tvorbu melanínu a vedie nielen k opáleniu pokožky, ale môže podporiť aj vznik nežiaducich pigmentácií.
Slnko aj soláriá
Dermatologička MUDr. Nadežda Suchá vysvetľuje, že „poruchy pigmentácie sú najčastejšie tvorené základnými typmi fyziologických farbív – melanínom, hemoglobínom alebo karoténom,“ upresňuje odborníčka.
Vznik nežiaducich pigmentácií môže byť aj dôsledkom použitia niektorých kozmetických prípravkov a následného vystavenia sa UV žiareniu či už na slnku alebo v soláriu. Dermatologička dopĺňa, že „pigmentové fľaky sa môžu objaviť aj po zahojení zápalových dermatóz a v gravidite ich vznik podmieňujú hormóny estrogén a progestéron. Rizikom je aj užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo substitučnej liečby počas menopauzy.“
Hyperpigmentácia môže byť podľa lekárky tiež prejavom niektorých metabolických ochorení, avšak takých prípadov v bežnej praxi nie je veľa. Spomeňme ešte tzv. starecké škvrny – tie vznikajú na miestach, ktoré boli najčastejšie vystavované slnečnému žiareniu a objavujú sa u väčšiny (až 90 %) ľudí vo veku nad 50 rokov.
Aké môžu byť
Koža má dve vrstvy – tenšiu pokožku, ktorú tvoria epitelové bunky, a hrubšiu zamšu tvorenú spojivovým tkanivom. V zamši sú krvné cievy, potné žľazy a zmyslové receptory a pod zamšou leží podkožné tukové tkanivo.
Najčastejším typom pigmentácie je chloazma, ktorá sa tvorí na lícach, čele, spánkoch alebo na miestach, kde dochádza k opakovanému dráždeniu kože. Lekárka vysvetľuje, že „chloazma vzniká v dôsledku zvýšenej tvorby ženských hormónov, ale aj niektorých ochorení.
Poznáme tri typy hyperpigmentácií, a to epidermálnu melanózu, pri ktorej ide o nahromadenie pigmentu v pokožke. Ďalším typom je dermálna melanóza. Pri tomto type je farba škvŕn hnedo-šedá a vzniká pri nahromadení pigmentu v zamši. Posledným typom je zmiešaný typ, ktorý sa vyznačuje zvýšeným množstvom melanínu v epiderme a v melanofágoch v koži.“
Ako im predchádzať
Ak sa chystáte na slnko či do solária a chcete sa vyhnúť vzniku nepekných pigmentových škvŕn, dermatologička odporúča držať sa nasledovných odporúčaní.
Vyhýbajte sa pobytu na slnku medzi 10. a 15. hodinou.
Dbajte na dodržiavanie pitného režimu.
Aj keď sa nejdete cielene opaľovať, chráňte si pokožku tváre denným krémom s ochranným faktorom 10 – 15 UVB a UVA. Lekárka odporúča používanie BB, prípadne CC krémov, ktoré spájajú krycí efekt a UV ochranu.
Ak sa idete cielene opaľovať, mali by ste si pokožku chrániť opaľovacím krémom s faktorom 30 – 50 UVB a UVA v závislosti od podnebného pásma a vášho fototypu kože.
Nezabudnite na hydratáciu pokožky vhodnými prípravkami. Ak sa chystáte na slnko alebo do solária, podľa dermatologičky by ste sa mali vyhýbať používaniu produktov s obsahom ovocných kyselín a retinoidov, pretože sú fotonestabilné a na svetle oxidujú.
Nepoužívajte parfumy.
Pri užívaní niektorých liekov nepodceňujte upozornenie vyhýbať sa slnečnému žiareniu.
V lete zabudnite na používanie pílingu, ktorým sa oslabuje prirodzená ochranná bariéra pokožky.