Denver 13. januára (TASR) - Ľudia, trpiaci chronickým kožným
ochorením zvaným atopická dermatitída (ekzém), majú nedostatok dvoch
antimikróbnych peptidov, ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Denver 13. januára (TASR) - Ľudia, trpiaci chronickým kožným ochorením zvaným atopická dermatitída (ekzém), majú nedostatok dvoch antimikróbnych peptidov, v dôsledku čoho je ich koža náchylná na bakteriálne infekcie. Informovali o tom vedci z amerického National Jewish Medical and Research Center (NJC) v časopise New England Journal of Medicine.
Podľa odhadov NJC každého desiateho človeka postihne raz v živote ekzém. Výskum naznačuje, že pomôcť miliónom ľudí s atopickou dermatitídou môžu lieky, ktoré tieto peptidy obsahujú.
"Štúdia prináša cenné indície o tom, prečo 90 percent pacientov s atopickou dermatitídou je infikovaných baktériou Staphylococcus aureus a u 30 percent sa rozvinie infekcia," uviedol jej autor Donald Leung.
Leungov tím skúmal len nedávno objavené kožné peptidy LL-37 a HBD-2, ktoré bojujú proti začínajúcim infekciám. V zdravej koži nie sú skoro vôbec prítomné, ale vytvárajú sa v reakcii na zápal kože. Lekári sledovali hladinu týchto peptidov u ôsmich pacientov s miernou až ťažkou atopickou dermatitídou, jedenástich pacientov s psoriázou a šiestich zdravých ľudí.
Ukázalo sa, že pacienti s psoriázou mali v koži signifikantný podiel obidvoch peptidov. Hodnoty pacientov s atopickou dermatitídou sa pohybovali tesne nad hranicou nuly. Zdravé osoby peptidy v koži nemali.
Porovnanie prvých dvoch skupín ukázalo, že pacienti s psoriázou, ktorí takmer netrpia kožným infekciami, mali v koži desaťkrát viac peptidov ako pacienti s atopickou dermatitídou. Keď sa kolónie Staphylococcus aureus ošetrili antimikróbnymi peptidmi, boli zlikvidované pri hodnotách peptidov, aké mali pacienti s psoriázou.
Vedci ďalej zistili, že hormónom podobné proteíny IL-4 a IL-13, spájané s imunitnou reakciou, ktoré vylučujú kožné bunky ľudí s atopickou dermatitídou, potláčali v bunkových kultúrach tvorbu peptidu HBD-2. "Pravdepodobne to znamená, že pacienti s atopickou dermatitídou majú zlý imunitný systém, ktorý potláča tvorbu adekvátneho množstva antimikróbnych peptidov v koži," konštatoval Leung.
Spoluautor štúdie Richard Gallo z Kalifornskej univerzity v San Diegu dúfa, že obidva peptidy sa budú používať v liečbe kožných ochorení. "Telo ich produkuje prirodzene proti infekciám. Vedľajšie účinky v porovnaní s konvenčnými antibiotikami sú preto menšie," argumentuje Gallo.