SME

Deti a zvieratá – áno alebo nie?

Deti často žiadajú rodičov o kúpu domáceho miláčika. Kto sa však napokon o zviera stará? A na čo brať ohľad pri výbere zvieracieho kamaráta pre deti?

(Zdroj: Fotolia)

Skôr ako rodič zaobstará dieťaťu domáceho miláčika, musí odlíšiť, či je jeho záujem ozajstný alebo nie. Zviera sa stáva členom rodiny a mali by ho prijať všetci. Rodičia si tiež musia uvedomiť, že za zviera budú zodpovedať oni sami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vždy je zodpovedný rodič – tak za dieťa, ako aj za zviera. Je to o dospelých, pretože dieťa na to nemá rozum minimálne do dvanástich rokov," tvrdí veterinárna sestra Martina Tóthová z Veterinárnej kliniky v Nových Zámkoch. Hoci do starostlivosti o domáceho miláčika je treba deti od začiatku zapájať, podľa odborníčky rodičia musia zviera už kupovať s vedomím, že sa oň budú starať najmä oni. Tomu by mali prispôsobiť aj jeho výber.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vyberať?

Väčšina detí obľubuje najmä zvieratá, s ktorými sa možno pomaznať a pohrať, niektoré však naopak fascinujú hady či jašterice. Výber ale rodičia nikdy nesmú ponechať len na svojej ratolesti. „Keď kupujete auto, tiež nepoviete dieťaťu, aby ukázalo, ktoré sa mu páči, a potom ho kúpite. Rovnako je to aj so zvieratami," tvrdí Martina Tóthová.

„Ak dieťa nemá preferencie, tak si rodič vyberá podľa seba. Lebo rodič je ten, kto sa o zviera bude starať," dodáva. Rodičia by pri výbere mali posúdiť svoje možnosti starať sa o zviera, teda koľko času majú na venčenie, hygienu, čistenie zvieracieho príbytku. Kupovať by nemali zviera, ku ktorému majú sami odpor.

Zvažovať treba druh zvieraťa, jeho potreby, nároky na starostlivosť, individuálnu povahu i životnosť. Deti sa môžu k zvieratku silno citovo pripútať a jeho smrť ťažko znášať.

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré zvieratá sú najvhodnejšie?

Medzi menej náročné patria menšie hlodavce. Aj o nich sa treba vopred poradiť s odborníkmi. „So škrečkom sa napríklad dieťa nepohrá – sú to samotári, hryzú, v noci vyrušujú a cez deň spia," vysvetľuje Martina Tóthová, podľa ktorej sú vhodnejšie myši, zajace a morčatá.

„Morské prasiatko žije 8 rokov a nepotrebuje veľa. Keďže nehryzie, stačí mu aj papierová krabica. Netreba ho vončiť, nesmrdí, keď je krátkosrsté, netreba ho česať. Treba ho kŕmiť a vytvoriť si s ním citový vzťah," dodáva.

Pri menších deťoch odborníčka odporúča skôr väčšie zvieratá, ktorým dieťa svojou nešikovnosťou ľahko neublíži. To platí aj pri psoch.

„O 30-kilového psa sa dieťa potkne a nič mu neurobí. Máte dvojkilovú čivavu, dieťa sa rozbehne, skočí jej na nohu a hneď je tam fraktúra alebo niečo horšie," uvádza príklad Martina Tóthová, ktorá za vhodných považuje labradorov, bíglov či bernardínov.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ rodina preferuje skôr malé psy, možno si ich zaobstarať aj pri malom dieťati. Od začiatku ho však treba učiť, ako sa má k psíkovi správať tak, aby mu neublížilo. Pri kúpe psa treba tiež myslieť aj na jeho povahu a pudy a na možnosti uspokojiť ich tak, aby pes nebol frustrovaný.

Menej vhodnými zvieratami pri deťoch môžu byť vtáky, ktoré sú náročné na starostlivosť, ľahko sa vystresujú a dieťa môžu poškriabať alebo poďobať. Pri mačkách zas treba myslieť na ich individuálnu povahu.

Zviera a zdravie dieťaťa

Zvieratá u detí podporujú ohľaduplnosť, nesebeckosť, zmysel pre zodpovednosť, napomáhajú fyzickému i psychickému vývoju, majú terapeutické využitie. Negatívnym vplyvom však môžu byť alergie, ktorých pôvodcom býva zväčša mačka, pes, hlodavce a kôň.

SkryťVypnúť reklamu

„V takomto prípade spôsobuje zviera do 10 – 15-minút spustenie alergickej reakcie," tvrdí nitriansky imuno-alergológ MUDr. Radovan Košturiak, podľa ktorého typickými prejavmi sú nádcha, svrbenie nosa, kýchanie, zápal očných spojoviek, ale aj kašeľ, dýchavica či ekzém. Dlhodobá a náročná liečba vyžaduje odstránenie zvieraťa.

„Zviera sa nemôže objaviť v pacientovej spálni, dieťa sa musí prezliekať, potrebná je častá výmena posteľnej bielizne, vhodné sú antialergické plachty či obliečky so zníženou priepustnosťou atď. Bez pravidelnej terapie a pri pretrvávaní expozície hrozí zhoršovanie príznakov a progresia od nádchy až k astme," upozorňuje odborník.

Kontakt ako prevencia?

Rodičia sa často zvierat vzdávajú aj pred príchodom dieťaťa na svet. Odborníci v tom ale nevidia zmysel, keďže zvieracie alergény v prostredí pretrvávajú a novorodenec sa tak s nimi aj tak stretne. Podľa niektorých štúdií dokonca kontakt dieťaťa so zvieratami v prvých dvoch rokoch života znižuje riziko vzniku alergickej nádchy a astmy.

SkryťVypnúť reklamu

„Uvedené pozorovanie je v súlade s faktom, že imunitný systém sa v prvých mesiacoch snaží veci skôr tolerovať ako s nimi bojovať. Sú však potrebné ďalšie štúdie, aby sme mohli rodičom-alergikom poskytnúť jednoznačnejšie odporúčania," tvrdí MUDr. Radovan Košturiak.

Obavy so zvierat sa často spájajú aj s možným uhryznutím a poškriabaním. Tým sa zvieratá najčastejšie bránia tomu, čo sa im nepáči. Odborníci tak apelujú na rodičov, ich výchovu a zodpovednosť. Dieťa treba učiť, ako sa má k zvieraťu správať a nenechávať ho v prítomnosti zvierat samotné. Samozrejmosťou je tiež dodržiavanie základnej hygieny a pravidelná veterinárna starostlivosť o zviera, čím sa zamedzí nakazeniu parazitmiJana Obrancová

Na čo myslieť pri výbere zvieraťa:

  • vek dieťaťa a jeho záujem,
  • nároky na starostlivosť o zviera,
  • schopnosť dieťaťa podieľať sa na starostlivosti – deti do 12 rokov sa nedokážu starať o zviera samé,
  • možnosti rodiča starať sa o zviera – hoci zviera patrí dieťaťu, za jeho opateru zodpovedá najmä dospelý,
  • vhodnosť prostredia pre zviera,
  • druh zvieraťa a plemeno, jeho individuálna povaha,
  • zdravotný stav zvieraťa – pozor na parazity, najmä pri túlavých psoch a mačkách,
  • možné alergie dieťaťa i ostatných členov rodiny.

Autor: Jana Obrancová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 176
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 471
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 236
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 153
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 794
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 779
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 050
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu