
Tvar vysávačovej rúry je pre lampu trochu odvážnym počinom, ale v štýlovo čistom zariadení vynikne predovšetkým jej tvar, presvietený po celej dĺžke.

Lampa s hliníkovou konštrukciou stojaca na troch nohách s tienidlom v tvare satelitu má krehkú líniu a zabezpečuje vysokú účinnosť svetelného zdroja. Môže byť vhodným estetickým aj funkčným doplnkom nielen v kuchyni.

Nástenná lampa - pavúk poskytuje jednoduché, ale výtvarne dekoratívne osvetlenie malého bytového interiéru.

Kúpeľňové osvetlenie nad zrkadlom pozostáva z obyčajnej „šibeničky“, ktorú tvorí konár upevnený v stene s visiacou žiarovkou, upevnenou na konci kovového povrázku.

Táto visiaca „kytica žiaroviek“ je síce trochu avantgardným, ale nenáročným a efektným riešením pre osvetlenie jedálenského kúta.
Svetlo v byte je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú celkovú architektúru interiéru. Napriek tomu pri zariaďovaní a prestavbe na jeho dôležitú funkciu často zabúdame, považujeme ho za druhoradé, alebo mu neprisúdime jeho oprávnené postavenie. Výber a rozmiestnenie svietidiel závisí od polohy nášho bytu, jeho orientácie na svetové strany, od vnútorného riešenia priečok i rozmiestnenia okien.
Svetelné efekty v byte riešia okrem nedostatku denného svetla aj funkčné osvetlenie bytových zón, napríklad frekventovaných miest a dominantného zariadenia. Podľa toho dostávajú svoj charakter aj svietidlá a lampy – veľmi vďačné dizajnérske objekty. Samozrejme, pri dodržaní účelu, ktorý musia spĺňať. Podľa požiadaviek na svetlo, ktoré potrebujeme na prácu alebo čítanie, musíme osvetlenie upraviť tak, aby ani pri najsilnejšej intenzite neoslepovalo a neunavovalo zrak. Pri dekoratívnom dotvorení priestorov používame tlmený zdroj svetla, na osvetlenie konkrétnych predmetov bodové osvetlenie. Zopár najčerstvejších návrhov vám ponúkame z mekky dizajnu - Talianska:
(ea)
FOTO – BRAVACASA