SME

Šetrime zrak aj peňaženku

Ani najdrahšia a najkrajšia lampa nesplní svoj účel, keď neosvetlí priestor v požadovanej miere. Jej funkčnosť závisí od tvaru svietidla, tienidla a materiálu, z ktorého je vyrobená, ale najmä od druhu zdroja svetla. V súčasnosti ponúka trh množstvo ...

Ani najdrahšia a najkrajšia lampa nesplní svoj účel, keď neosvetlí priestor v požadovanej miere. Jej funkčnosť závisí od tvaru svietidla, tienidla a materiálu, z ktorého je vyrobená, ale najmä od druhu zdroja svetla. V súčasnosti ponúka trh množstvo žiaroviek, žiariviek a iných zdrojov. Tie technologicky najdokonalejšie prinášajú aj úsporu spotrebovanej elektrickej energie a majú podstatne predĺženú životnosť. Správnym výberom ušetríme v peňaženke a uchránime si aj zrak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vlastnosti svetla

Častice sú jednou zo základných zložiek svetla. Fotóny nesú energiu schopnú hýbať predmetmi a preto spôsobujú zrakový vnem. Ďalšia základná zložka, elektromagnetické vlny, umožňujú svetlu prechádzať cez priehľadné predmety a vďaka nim rozlišujeme farby. Optické žiarenie má vlnové dĺžky od 100 nanometrov (10–7 metra) do 1 milimetra (10–3 metra), vnímame však iba časť spektra od 380 nm fialovej cez modrú, zelenú, žltú, oranžovú po červenú s vlnovou dĺžkou 780 nm. Ultrafialové žiarenie pod prahom 380 nm a infračervené nad prahom 780 nm síce nevidíme, ale oko aj ostatok tela ho vníma. Preto je zvlášť nebezpečné. Nevieme sa pred ním včas uchrániť a často spozorujeme iba následky.

SkryťVypnúť reklamu

Najkvalitnejšie vnímame stredové pásmo (zelená farba). Táto spektrálna citlivosť ľudského oka určuje aj vnímanie zdrojov svetla. Ak sú v okolí zelenej farby, vnímame ich ako silnejšie, než modré či červené svetlo rovnakého výkonu. Biele svetlo je zastúpené všetkymi odtieňmi farieb rovnako, ktoré nedokážeme jednotlivo rozlíšiť. Ak prevláda teplý odtieň, je bližšie k červenému svetlu, ak studený tón, približuje sa modrému svetlu. Preto aj svetlo určené na osvetlenie domácností by malo obsahovať rovnomerne všetky zložky spektra. Aj slnečné svetlo v strede dňa je biele, ku koncu sa stáva teplejším. Je dobré rešpektovať tieto zákonitosti z prírody aj pri umelom osvetlení, pomôže to duševnému aj telesnému zdraviu a kondícii organizmu.

Svetelný výkon označuje množstvo svetla, ktoré sa zo zdroja šíri všetkými smermi a jednotkou je lumen (lm). Merný výkon vyjadruje pomer medzi dodaným príkonom a vyprodukovaným svetlom, táto svetelná účinnosť sa meria v lumenoch na watt (lm/W). Farebné podanie uvádza 100% zastúpenie zložiek spektra. Maximum 100% je optimálny stav a dosahujú ho teplotné zdroje, žiarovky a halogénové žiarovky, do domácnosti vyhovujú aj kompaktné žiarivky nad 80% (v zahraničí označenie 1B), kuchyňa, pracovný stôl, modelárska dielňa vyžadujú nad 90% (zahraničné označenie 1A), čo spĺňajú najlepšie lineárne žiarivky.

SkryťVypnúť reklamu

svetelný merný farebné

výkon výkon podanie

vosková sviečka 10 - 100

volfrámová

žiarovka 100W 1350 13,5 100

kompaktná

žiarivka 20 W 1200 60 83

lineárna

žiarivka 58 W 5200 90 90

vysokotlaková sodíková

výbojka 1000W vo

verejnom osvetlení 130 000 130 20

nízkotlaková

sodíková výbojka 33 000 183 -

Dôležitá je teplota, jas a kontrast svetla

Teplota chromatickosti udáva zastúpenie okrajových modrých a červených zložiek svetla v kelvinoch (K). Najvhodnejšie teplé biele svetlo produkuje klasická žiarovka, je však málo intenzívna. Takáto teplota svetla je vhodná do všetkých odpočinkových zón bytu a má hodnotu okolo 2700 K. Od 3300 do 5300 K má neutrálne biele svetlo pripomínajúce slnečný deň a je vhodné do pracovných zón. Vydáva ho väčšina lineárnych žiariviek. Teplota nad 5300 K je vhodná na kombináciu s denným svetlom, lebo je studená s modrým nádychom.

SkryťVypnúť reklamu

Jas produkuje schopnosť vyvolať zrakový vnem a určuje ho jednotka cd/m2. Do hodnoty 1 cd/m2 vidíme len čiernobielo, od tejto hranice začíname rozlišovať farby, farebne však začíname postupne vidieť od hodnoty 10 cd/m2, črty tváre rozoznáme od 17 cd/m2 a kvalitne farebne vidíme až od 150 cd/m2. Vďaka kontrastu rozoznáme dva predmety s rozdielnym jasom. Pri malom kontraste nám splývajú, pri vysokom vzniká oslnenie a je znemožnené videnie.

Využitie zdrojov svetla

Klasické žiarovky sú lacné a produkujú teplé svetlo. Proti nim svedčí ich krátka životnosť (asi 1000 hodín) a nízka hospodárnosť. Využijú sa na osvetlenie málo využívaných priestorov (povaly, pivnice), na exteriérové osvetlenie a tam, kde je dôležité kvalitné podanie farieb (nad sporák).

SkryťVypnúť reklamu

Halogénové žiarovky majú životnosť 2000–4000 hodín, majú vyšší merný výkon, studenšiu bielu farbu svetla. Využívajú sa na osvetlenie kuchynských liniek, barov, vitrín. Na väčšinu treba použiť transformátor, lebo sa vyrábajú na napätie 12 alebo 24 V.

Lineárne žiarivky majú 5- až 10-násobnú účinnosť proti klasickým žiarovkám. V súčasnosti sa neplnia luminoforom na báze halofosfátov, ktoré vydávali unavujúce svetlo. Tieto 38 mm hrubé trubice prežívajú v kanceláriách a školách. Za kvalitnejšie s 26 mm hrubou trubicou ich jednoducho vymeníme. Pritom je lepšie použiť elektronický predradník, ktorý vylúči blikanie svetla, zdvojnásobí svietivosť, životnosť a o polovicu zníži spotrebu. Majú všestranné využitie, lebo ich vyrábajú s päťpásmovým luminoforom vo všetkých teplotných škálach farby svetla, dokonca aj špeciálne na osvetlenie mäsa, rastlín. Výhodné je zakryť z podhľadu zdroj svetla rampou.

SkryťVypnúť reklamu

Kompaktné žiarivky kombinujú malé rozmery žiaroviek s výhodami lineárnych žiariviek. Ich vyššia nákupná cena sa po čase kompenzuje úsporami elektrickej energie a dlhšou životnosťou. Účinnosť bodového osvetlenia zvýšime použitím žiarovky s reflekčnou vrstvou. Prvých 100 hodín nepodáva optimálny výkon, ale pri životnosti 10 000 hodín sa to vynahradí. Na jej plný svetelný výkon treba počkať 3 minúty. Neodporúča sa používať ich v chladných exteriéroch, kde nedosiahnu plný výkon.

Výbojky sa v domácnostiach používajú len výnimočne, najmä pre studené svetlo, ktoré produkujú. Najširšie uplatnenie môžu nájsť v záhrade. Indukčné výbojky majú tvar kratšej trubice alebo gule, svietivosť ako žiarivky a životnosť až 60 000 hodín. Sú vhodné do exponovaných a ťažšie prístupných miest.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je vybrať si zdroj svetla nielen podľa nárokov na kvalitu osvetlenia, životnosť, hospodárnosť. Treba brať do úvahy, či potrebujeme priame nasvietenie, celkové rozptýlené svetlo a tomu podriadiť už výber svietidla. Nevhodné tienidlá a usporiadanie nosičov zdroja svetla minimalizujú jeho technologické výhody. Berme do úvahy aj skutočnosť, že zamýšľanému zaťaženiu musia zodpovedať aj dostatočne dimenzované elektrické rozvody. Výhody kvalitných zdrojov umocníme možnosťou regulovania intenzity osvetlenia v plynulých režimoch a s praktickým doznievajúcim osvitom po vypnutí zdroja.

ĽUBOMÍR ŠIMNA

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 64 235
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 161
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 743
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 752
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 167
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 003
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 156
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu