naberal na intenzite. Najmä pred obdobím dovoleniek a návštev kúpalísk, podliehajú davy hystérii v strachu o svoj zovňajšok. Intenzívnejšie než inokedy sa uplatňujú často drastické diéty, zvyšuje sa návštevnosť fitnesscentier a počet bežcov, cyklistov, korčuliarov. Úsiliu o zdravý životný štýl a kompenzovanie nedostatku pohybu športom nemožno nič vytknúť. Riziku sa však vystavujú tí, ktorí prekročia v snahe o „atraktívny“ zovňajšok únosnú mieru a používajú drastické spôsoby v stravovaní, či až nestravovaní sa, a skúšajú až fyzické týranie dlhodobo nepripraveného organizmu.
Podľahnúť psychóze sú náchylné prevažne ženy. Zarážajúce je, že kritické k svojmu vzhľadu sú aj tie, ktoré nie sú obézne. Smiešne pôsobia jednotlivci z oboch pohlaví, ktorí zovňajškom chcú pripomínať hrdinov tínejdžerských seriálov. Modelky a hlavné hrdinky „trhákov“ vyvolávajú dojem, že čím je dievča chudšie, tým je krajšie. Pri konštatovaní takto „dobre“ vyzerať sa však končí všetko úsilie popracovať na sebe. Kult tela sa končí telesnou schránkou. Harmónia s duševným vývojom a príťažlivosťou je mimo záujmu.
Chorý znamená krásny?
Priemerná žena meria stošesťdesiatpäť centimetrov a váži 66 kilogramov – váha priemernej 180 centimetrov vysokej modelky je 50 kilogramov. Z estetického, najmä však zdravotného hľadiska, je to alarmujúci údaj. Napriek tomu mnohé ženy vynakladajú obrovské úsilie dosiahnuť práve postavu modeliek. Z tohto trendu profitujú najmä výrobcovia a predajcovia „svetoborných a zázračných“ prípravkov a prístrojov. Takto aj médiá, ako najvplyvnejší mienkotvorný fenomén, podporujú myšlienku, že chorý znamená krásny. Pritom prieskumy v celom svete dokázali, že u ľudí spokojných so svojím výzorom sa len zriedkakedy objaví porucha príjmu jedla. Riziko sebapoškodenia planou hystériou je teda vecou psychickej odolnosti nepodľahnúť falošným ideálom podobať sa zaživa na kostru.
Nebezpečná anorexia aj zabíja
Počiatočné sebavyhladovanie vyvoláva poruchy v príjme potravín. Anorexia je nebezpečná, často môže ohroziť život. Jej záludnosť tkvie v strate sebakontroly. Po úspešnom schudnutí niekoľkých kilogramov sa anorektik neuspokojí a sleduje čoraz hrozivejšie ciele. Americká herečka Calista Flockhartová je toho typickým príkladom.
Podľa odborníkov, ak človek schudne 20 až 25 percent svojej hmotnosti, môže to vyvolať v mozgu chemické reakcie, ktoré dokážu narušiť schopnosť vnímania. Až 5 percent žien so zistenou anorexiou zomiera do desiatich rokov. O probléme treba hovoriť, avšak veľmi citlivo. Miernejšie formy, náznak pochopenia a najmä neobviňovanie zo zlého býva účinnejšie.
V stravovaní bez extrémov
Štíhlu postavu máme zväčša zakódovanú v génoch. Inak je to výsledok poriadnej driny a diét. Mnohé ženy vyhľadávajú aj kozmetické salóny, kde poskytujú škoricové zábaly alebo skúšajú zoštíhlieť pásmi typu tummy belt. Ani jedno, ani druhé neslúži na odbúranie tuku. Zábalmi aj pásmi dochádza iba k odvodneniu, preto sú tieto techniky vhodné pre rýchle a krátkodobé schudnutie.
Kto by nechcel byť krásny a štíhly? Priemerná väčšina sa nechá zlákať všadeprítomnou reklamou a neuverí, že odtučnenými a „light“ potravinami sa vystavuje riziku. Tuk má tvoriť 20 až 30 percent prijatej potravy denne, a na to mnohí zabúdame. Ak jedlá bez tuku slúžia na doplnenie jedálneho lístka, je to v poriadku. Nadmernou konzumáciou „fat-free“ (beztukových) potravín sa však môže stať, že tuk zo svojej stravy vylúčime úplne. K životu ho však potrebujeme. Najhorším druhom je saturovaný tuk obsiahnutý v niektorých druhoch červeného mäsa, smotane, plnotučnom mlieku, syroch a tiež v kokosovom oleji. Iné druhy telu prospievajú. Najviac ho je v avokáde, olivách, olivovom oleji a mandliach.
Ani nadmerná konzumácia potravín „light“, čiže bez cukru, nie je riešením problému krásy. Prehnané obmedzovanie príjmu cukru vedie rovnako ako pri tuku k následnému prejedaniu. Ak telu chýba cukor, jednoducho si ho vyžiada. Organizmus dá najavo, že sa ho neoplatí klamať. Akákoľvek askéza a prílišné vyhýbanie sa niektorým zložkám potravy škodí.
Aj také je riešenie
Po zdrvujúcej správe Britskej lekárskej asociácie, že posadnutosť médií štíhlymi ženami je hlavnou príčinou rekordne vysokého počtu prípadov chorobného nechutenstva a podobných porúch, sa šéfredaktori britských módnych časopisov zaviazali, že nebudú uverejňovať fotografie príliš vychudnutých modeliek a že budú využívať modelky rôznej veľkosti a tvaru tela. Podľa dohody, ak agentúra odporučí pre časopis veľmi chudú modelku, vrátia ju agentúre a ostatným časopisom oznámia, aby s ňou nespolupracovali. Z prieskumov vyplynulo, že až 60-tisíc zväčša mladých obyvateliek Spojeného kráľovstva trápia poruchy stravovania.
Svet sa prebúdza. Po tragickej smrti 18-ročnej Anny Grünovej, ktorá sa v snahe vyrovnať sa ďalšej hrkotajúcej modelke Kate Mossovej uhladovala k smrti, vzniklo v Rakúsku ženské hnutie s heslom Ich bin rund, na und? (Som okrúhla, no a?). Austrálska rodáčka Portia de Rossiová, ktorá predstavuje sexi právničku Nelle Porterovú v seriáli Ally Mc Beal, spomína: ,,Úplne som prepadla hollywoodskej paranoji zvanej byť štíhla a krásna. Obmedzenie potravy na minimum sa odrzkadlilo nielen na mojej postave, ale aj na psychickom stave. Až kolegyňa Catmryn Manheimová, ktorá je silnejšia a vôbec sa za to nehanbí, mi pomohla v pravý čas. Niekedy sa človek sám voči sebe správa ako k nepriateľovi,“ dodáva s tým, aby sa dievčatá radšej poučili na chybách druhých.
ĽUBOMÍR ŠIMNA