Vysoký krvný tlak je často dôsledkom zlej životosprávy, vtedy lekári hovoria o tzv. primárnej hypertenzii. Rizikovými faktormi sú najmä obezita, fajčenie, priveľa soli v potrave, stres či nedostatok pohybu. Tzv. sekundárna hypertenzia sprevádza iné ochorenia, napríklad obličiek, hormonálne ochorenia a pod. Tlak krvi sa môže zvýšiť aj pri užívaní niektorých liekov, príčinou môže byť aj zúženie hlavnej srdcovej tepny a pod.
Často sa hovorí o tom, že ak máte vysoký tlak, ste odkázaní na doživotnú liečbu. Nemusí to však byť celkom tak. Aj podľa doc. MUDr. Štefana Farského, Csc., kardiológa a člena výboru Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti je možné, že ak sa hypertenzia odhalí v ranom štádiu a pacient dokáže zmeniť životný štýl v tejto prvotnej fáze, môže byť hypertenzia spätným procesom. Ak však máte vysoký tlak krvi dlhodobo a už fixovaný, riešením je celoživotná liečba.
Tu treba pripomemúť, že vyoký tlak sa dlhodobo nemusí prejavovať žiadnymi ťažkosťami – v tom je zradný, takže zvlášť vtedy, ak človek nechodí na pravidelné preventívne prehliadky, pri ktorých mu odmerajú aj tlak, alebo si výšku svojho tlaku krvi nemonitoruje inak, nemusí dlhý čas o svojej hypertenzii vedieť.
Aspoň raz do roka
Podľa odborníkov by si mal každý dospelý minimálne raz do roka dať zmerať krvný tlak – treba pritom myslieť na skresľujúce faktory, ako je napríklad syndróm bieleho plášťa, resp. pri meraní tlaku (zvlášť v domácom prostredí) je pre získanie relevantného výsledku dôležité dodržať zásady správneho merania.
Ak už aj musíte doživotne užívať lieky na vysoký tlak krvi, neznamená to, že rôzne priaznivé zmeny v životospráve, napríklad zníženie hmotnosti, obmedzenie príjmu soli, skoncovanie s fajčením, zvýšenie pohybovej aktivity sú márne. Ich dôsledok sa priaznivo premietne tak do liečby hypertenzie (napríklad budete užívať menej liekov), ako aj do celkového zdravotného stavu a priebehu iných ochorení.
Vysoký tlak krvi má tri štádiá – v prvom sa neobjavujú spravidla žiadne príznaky, pre druhé štádiu sú už príznačné aterosklerotické zmeny na tepnách a v treťom štádiu sú dôsledkom hypertenzie aj výrazné poškodenia orgánov a zhoršenie ich funkcie. Hypertenzia je najvýraznejším rizikovým faktorom napríklad pre srdcové zlyhávanie, fibriláciu predsiení či cievnu mozgovú príhodu.