
KRESBA – PETER BOSŇÁK
Peter R., Ivanka pri Dunaji
Už výber drevín závisí od viacerých činiteľov. Okrem nadmorskej výšky a zloženia pôdy podmieňuje možnosť vysadenia aj tvar záhrady. Parcely pri rodinných domoch nebývajú zväčša také úzke, ako záhrady, čo znemožňuje výsadbu, napríklad čerešní na plnom kmeni. Pod orechom zasa nerastie ani tráva. Živý plot je elegantný, ale na pozdĺžnej osi pozemku by nemal trvale zatieňovať susedov pozemok. Okrem toho ho treba strihať z oboch strán, treba zachovať prístup k nemu aj od pletiva.
Vzdialenosť úžitkových drevín vysadených popri plote ovplyvňuje najmä ich výška a hustota koruny v dospelosti. V žiadnom prípade svojvoľne neorezávajte haluze susedovho stromu nad vaším pozemkom. Ak vám prekážajú, umožnite mu prístup na váš pozemok, aby to mohol urobiť sám. Ak presahujú konáre dospelého stromu k susedovi, spýtajte sa ho, či mu to neprekáža, prípadne nižšie, ktoré by bránili v pohybe, orežte. Susedovi umožnite dohodou obrať úrodu z takéhoto stromu. Marhule, čerešne, orechy a iné ovocie síce korenia na vašom pozemku, ale dozrejú nad jeho a tienenie stromu nemusí vždy prospievať pestovateľským zámerom suseda. K plotu nesaďte maliny a ruže, lebo odnožami budú prerastať na susedov pozemok, čomu sa dá ťažko zabrániť (ak nie je plot na hlbokom betónovom sokli).
Základnú orientáciu vzdialenosti vysadených drevín od plota získate z kresby. A - nízke kry (egreše, ríbezle), B - stromkové egreše, ríbezle a iné kry do výšky 2 m, C - čierne ríbezle nižšie než 2 m, D - štvrťkmene nižšie než 4 m, E - polokmene vyššie než 4 m, F - vysoké stromy.
Redakcia