SME

Vykašľať sa na kašeľ sa nevyplatí

Sezóna kašľania, chrchľania, smrkania, kýchania, kloktania práve vrcholí a vôbec nemožno sľúbiť, že to nebude ešte horšie. Električky, autobusy aj klimatizované kancelárie sú plné kašľajúcich. Vírusy lietajú závratnou rýchlosťou a nik im v tom nemôže ...


Kašeľ musí do týždňa ustúpiť a po dvoch týždňoch úplne zmiznúť. Ak po troch týždňoch ešte stále pokašliavate, určite znova navštívte lekára. FOTO – ARCHÍV


Sezóna kašľania, chrchľania, smrkania, kýchania, kloktania práve vrcholí a vôbec nemožno sľúbiť, že to nebude ešte horšie. Električky, autobusy aj klimatizované kancelárie sú plné kašľajúcich. Vírusy lietajú závratnou rýchlosťou a nik im v tom nemôže zabrániť, len to ak by ich nositelia boli aspoň troška tolerantnejší.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nič mi nie je, iba kašlem

SkryťVypnúť reklamu

„Len mi nehovorte, pán doktor, že mám ležať, potiť sa a veľa piť. Nič mi nie je, iba trocha kašlem,“ tvrdí sipľavým hlasom väčšina tých, ktorí dverami ordinácie prejdú len kvôli tomu, aby si odniesli liek proti úpornému kašľu. Len málokto sa totiž s kašľom zavrie doma, aby ho poriadne vyliečil.

Hoci kašeľ obyčajne patrí k banálnejším ochoreniam, nie je jednoduché sa ho zbaviť. Nevzniká totiž sám od seba, ale býva verným sprievodcom chrípky, nachladnutia a ochorení dýchacích ciest. Kto ho chce vyliečiť, musí najprv odstrániť príčinu.

Farba hlienu napovie

Kašľom sa telo snaží odstrániť z dýchacích ciest to, čo tam nemá byť.

„Ak sa kašeľ obmedzí iba na ranné odkašľanie malého množstva šedobieleho hlienu, ako je to bežné u obyvateľov veľkých miest so znečisteným ovzduším, ide len o prirodzenú očistu dolných dýchacích ciest,“ vysvetľuje bratislavský praktický lekár Peter Cibulčík. „O chorobu ide až v momente, keď je kašeľ úpornejší a človek vykašliava viac hlienu, ktorý má žltý alebo zelený nádych. Takéto sfarbenie je už neklamným znakom toho, že vírusy a baktérie v dýchacích cestách zvádzajú urputný boj s bielymi krvinkami.“

SkryťVypnúť reklamu

Suchý, dráždivý kašeľ pripomínajúci psie štekanie, ktorý sprevádza pálenie v hrdle, prípadne chrapčanie, sa objavuje na začiatku zápalu horných dýchacích ciest.

„Skúsené mamičky takýto kašeľ veľmi dobre poznajú, sú v strehu už po niekoľkých zakašľaniach a tie, ktoré sú zodpovedné, nepustia deti do škôlky alebo školy,“ hovorí Milena Horváthová, sestrička z pediatrickej ambulancie. Častejšie sa však stretáva práve s opakom.

„Keď počujem malé deti ako kašľú v električke, v obchodoch, kine, už v duchu diagnostikujem obštrukčnú bronchitídu alebo zápal pľúc,“ dodáva sestra so 40–ročnými skúsenosťami.

„Ak totiž takýto kašeľ nie je správne liečený, zápal zosadne do hrtanu a potom stále nižšie a nižšie, až sa usadí v prieduškách a priedušniciach. A je tu zápal priedušiek, pľúc a s nimi často nepríjemné komplikácie. Vykašľať sa na kašeľ sa neopláca,“ dodáva MUDr. Cibulčík.

SkryťVypnúť reklamu

Kašeľ treba „utopiť“

Liečenie kašľa je priamo závislé na jeho type. Ak ide o neproduktívny kašeľ, ktorý nevedie k odkašliavaniu, je vhodné ho utlmiť, lebo dlhodobé dráždenie sliznice môže viesť k vzniku druhotného zápalu. Je to teda ako začarovaný kruh. Kašlete, kašlete a znova z toho ochoriete.

Ak sa pacient kašľom zbavuje nadbytočného zahlienenia, potom je naopak nevyhnutné kašľaniu pomôcť prípravkami, ktoré vedú k zvýšeniu vlhkosti hlienu.

„Najúčinnejšie je piť minimálne dva litre čaju denne,“ radí doktor Cibulčík. Kto nemá rád bylinkové čaje, nemusí sa do nich nútiť, aj ovocné či čierne majú dobrý účinok.

Slepačia polievka či Bromhexin?

Reklamy na každom kroku sľubujú, že vás za pár dní definitívne zbavia kašľu. Je ich toľko, že si nevieme vybrať. Siahnuť po tých prírodných, homeopatických či klasických liekoch od lekára, alebo si radšej po tých, čo nám dávali naše staré mamy? Na kašeľ totiž odjakživa platí aj silná slepačia polievka. Je to mýtus, alebo je silný bujón taký liečivý?

SkryťVypnúť reklamu

„Takáto polievka obsahuje veľké množstvo solí, ktoré zvyšujú vlhkosť hlienu a uľahčujú tak odkašliavanie. Na rovnakom princípe je založené aj užívanie tradičného 2- až 3–percentného jodidu draselného či bežne dostupných liekov ako je Mucosolvan, Bromhexin, Ambromebe či ďalšie, ktoré predpisujeme,“ hovorí MUDr. Cibulčík.

Aj internistka z pneumologickej ambulancie MUDr. Jana Marková by všetky tie hlasito ukričané prípravky proti kašľu z reklám a billboardov odporúčala svojim pacientom až na poslednom mieste. Podľa jej skúseností totiž užívanie najrozličnejších zázračných pastiliek a iných prípravkov nevedie k významnému zlepšeniu. Jedinou výnimkou je podľa jej názoru ambroxol, čo je základná účinná látka, ktorú napríklad obsahuje Mucosolvan, Bronchopront a niektoré ďalšie medikamenty. Stačí sa opýtať lekárnika, ktoré kvapky, liečivá či sirupy túto látku obsahujú. Silný slepačí bujón však môže spôsobiť tiež malý zázrak.

SkryťVypnúť reklamu

Dva týždne kašľa a dosť

Kašeľ musí do týždňa ustúpiť a po dvoch týždňoch úplne zmiznúť. Ak po troch týždňoch ešte stále pokašliavate, môže ísť o chronické ochorenia dýchacích ciest a treba nevyhnutne navštíviť lekára. Ak kašlete ešte aj po troch mesiacoch, môže ísť o závažné ochorenie, dokonca aj onkologické.

Kedy kašeľ tlmiť

Iba v prípadoch, keď je kašeľ príliš vyčerpávajúci, je vhodné ho na večer mierniť liekmi, ktoré majú tlmivý účinok (Ipecarin, Stoptussin). Vzhľadom na to, že Ipecarin obsahuje aj výťažky z maku, chorý sa v noci vyspí a načerpá sily na celodenné chrchľanie.

V žiadnom prípade by však tlmivé lieky nemal užívať sústavne. Sú totiž návykové a navyše by hlien zostal v prieduškách, čo by mohlo spôsobiť zápal pľúc.

Možno z kašľa chytiť TBC?

SkryťVypnúť reklamu

Autobusy vo veľkých mestách sú v zime často miestom, kde sa na dlhé hodiny usadia bezdomovci a kašľú a kašľú. Nie je tajomstvom, že práve bezdomovci sú často nakazení tuberkulózou. Možno sa takto nakaziť? Podľa pneumologičky MUDr. Markovej to teoreticky je možné, muselo by však ísť o veľmi nešťastnú až nepravdepodobnú zhodu náhod – náš veľmi oslabený organizmus a dlhšie vystavenie prítomnosti bacilov.

Bylinky proti kašľu

Odkašliavanie uľahčujú čaje z bazalky, pamajoránu, skorocelu, žihľavy, koriandru, lipy, materinej dúšky, podbeľu, sedmokrásky, šalvie či tymiánu. Tymián či šalviu by však nemali piť tehotné ženy a ľudia, ktorí trpia akútnymi črevnými problémami. (uj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 355
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 055
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 094
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 909
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 496
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu