
FOTO – ARCHÍV
Ak má človek plné ústa áft, zabudne zvyčajne aj na tie najakútnejšie problémy. Jediné, na čo dokáže vtedy myslieť, sú totiž boľavé miesta v ústnej dutine, ktoré sa spoľahlivo ozývajú nielen pri každom súste, ale aj pri rozprávaní. Čo sú zač tie nepríjemné červené bodky, ktoré nás dokážu vyradiť z bežnej prevádzky na niekoľko dní?
Vznikajú aj zo stresu
„Afty sú vlastne vriedky veľké 4 až 5 milimetrov na sliznici úst. Vytvoria sa väčšinou vtedy, keď sa v tele z akéhosi dôvodu naruší rovnováha imunitného systému. Ten začne robiť chyby, a tak sa aj k niektorým vlastným tkanivám zrazu správa ako k nepriateľovi, ktorého treba zlikvidovať,“ vysvetľuje vznik nepríjemných vriedkov stomatológ Milan Vrbovský.
Afty vznikajú častejšie na jar a na jeseň, ale u niekoho po celý rok. Väčšinou trápia mladých ľudí od puberty do 33 rokov, pre niekoho sú však spoločníkom na celý život. U niekoho môže ich vznik súvisieť tiež s potravinami, napríklad čerstvými vlašskými orechmi, niekedy stačí drobné uhryznutie do jazyka alebo nepatrné poranenie sliznice. Výnimkou nie sú ani afty, ktoré vzniknú v krízovej situácii. Stačí sa len rozčúliť, podľahnúť stresu či dostať sa do citovej tiesne.
Čo platí na afty
Afty síce po niekoľkých dňoch zmiznú, avšak doposiaľ neexistuje účinná liečba, ktorá by nás zbavila tohto nepríjemného ochorenia raz a navždy.
Niekto si na afty dáva alpu, iný zubnú pastu, niekto roztlčený acylpyrín. „To by som neodporúčal,“ hovorí stomatológ. Jediné, čo možno proti aftám podniknúť, je neustále natieranie niektorými hojivými prípravkami, ktoré sú však nepríjemne fialové. Ak sú afty príliš bolestivé, je možné ich citlivosť znížiť niektorými leptadlami. Dostať ich v lekárňach, treba však s nimi zaobchádzať opatrne, lebo prílišné poleptanie by mohlo ich stav ešte zhoršiť. Do istej miery môžu pomôcť vitamíny skupiny B, jódová tinktúra, kyselina listová a, samozrejme, duševná pohoda.
Herbadent, ktorý odporúčajú niektorí lekárnici, však podľa stomatológov afty skôr zhoršuje a aj Stopangin, ktorý spoľahlivo ničí mikróby, je proti aftám bezmocný. Odborníka, čiže stomatológa je nevyhnutné vyhľadať vtedy, ak sú afty väčšie ako centimeter, prípadne sú veľmi hlboké, je ich viac ako desať, alebo sa nechcú stratiť ani po niekoľkých dňoch. V takom prípade je už nevyhnutné podporiť ich hojenie kortikoidmi, môže ísť aj o úplne iné ochorenie. (uj)