SME

Mám akné. Čo robiť? Určite nečakať, až to prejde

Príde to ako smršť. Taká smola! Povzdychne si mnoho mladých chlapcov a dievčat na prahu dospelosti. A dospelí sa často iba usmejú a mentorsky prehodia – hormóny sa rozhodli zviditeľniť, dospievanie sa prejavuje aj takýmto spôsobom. Patrí to k mladosti ...


Vyrážky, ktoré sa zrazu zjavia v tom najcitlivejšom veku, môžu často poznačiť aj dušu dospievajúcich. Prinášajú pocity frustrácie, nedokonalosti, komplexy menejcenosti. A nemusí to tak byť. Medicína si dnes už vie s akné poradiť. ILUSTRAČNÉ FOTO – ĽUBOŠ PILC

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Príde to ako smršť. Taká smola! Povzdychne si mnoho mladých chlapcov a dievčat na prahu dospelosti. A dospelí sa často iba usmejú a mentorsky prehodia – hormóny sa rozhodli zviditeľniť, dospievanie sa prejavuje aj takýmto spôsobom. Patrí to k mladosti ako prvé rande či prvý bozk a nedá sa s tým nič robiť. Je to naozaj tak?

SkryťVypnúť reklamu

MUDr. Eva Škutilová, odborná lekárka súkromnej kožnej ambulancie Nemocnice v Podunajských Biskupiciach tvrdí, že nie.

Medicína má dnes dostatok možností ako akné liečiť a vyliečiť.

Čo je vlastne akné

Ochorenie prebieha prísne individuálne a prejavy sa menia od ľahkých povrchových foriem až po ťažké s nežiaducimi dôsledkami. „Najľahšou formou sú tzv. akne comedonica, otvorené alebo zatvorené komedómy, červíkovité útvary belavej farby s čiernou hlavičkou veľkosti makového zrna. Niektoré sa nezapália. Keď sa však kde-tu v okolí vývodu vlasového váčku vytvorí opuch, sčervenanie až zápal a na vrchole sa objaví hnisavá žltá hlavička, dermatológovia hovoria o ďalšej forme akné.

Ak je vyrážok veľa a vytvárajú tzv. konglomeráty vo veľkosti šošovice, niekedy sa zbiehajú do súvislých plôch. To sú už ťažšie formy akné. Tieto kozmeticky rušivo pôsobiace zápalové a bolestivé procesy na koži si vyžadujú odborné lekárske ošetrenie.

SkryťVypnúť reklamu

Všetky formy akné sa lokalizujú dominantne na tvári, tam sú najviac vyvinuté mazové žľazy, navyše na odkrytej časti kože je najfrekventovanejší prístup baktérií. Ďalšou lokalitou je chrbát a hrudník. Akné viac postihujú mastnú ako suchú pleť.

Vyrážky poznačia aj dušu

„Chorí často hľadajú pomoc dermatológa. Majú totiž pocit frustrácie, nedokonalosti, komplexu či neschopnosti komunikácie so svojím okolím. Postihnutým často zostáva len s utrpením počúvať dobre mienené rady okolia, neraz i medicínsky vzdelaných ľudí, že ich problém potrebuje čas, že sa sám vyrieši. Tento argument by však mladý človek nemal prijať, je vo veku, keď hľadá sám seba, považuje svoj vzhľad za jeden z najdôležitejších atribútov svojej existencie v spoločnosti. Jeho hierarchia hodnôt je jednoducho taká,“ hovorí MUDr. Škutilová.

SkryťVypnúť reklamu

„Zanedbanie potrebnej liečby vedie k nenapraviteľným zmenám na koži i psychike chorého. Nielen u mladých, ale aj v dospelom veku je akné neželaným handicapom s dlhotrvajúcimi komplexmi a psychickou traumou,“ zdôraznila MUDr. Škutilová.

Kedy vyhľadať odborníka?

Niet nad prevenciu. Akné netreba zanedbať, dôležité je zachytiť ochorenie včas. „Starostlivosť o pokožku má byť adekvátna jej stavu. Pri ľahkej forme, ak sa sem-tam objaví vyrážka, ktorá spontánne odoznie, stačí bežné kozmetické ošetrenie. Vtedy je šanca, že obdobie puberty a dospievania mladí zvládnu bez trvalých následkov. Ak ide o ťažšie a rozvinuté akné, primeranou liečbou vieme dosiahnuť pre pacienta až prekvapujúco dobré výsledky. Medicína má dnes dostatok možností ako akné liečiť a vyliečiť. Žiada sa však spolupráca a disciplína pacienta, inak terapeutický efekt nie je zaručený.“

SkryťVypnúť reklamu

Škodlivé sebatrýznenie

Podľa doktorky Škutilovej stále platí zásada: ruky preč od akné! „Vyrážky by sa nikdy nemali drasticky vytláčať prstami či nechtami doma pred zrkadlom. Pri neodbornom zákroku sa môže vytlačiť len časť obsahu vyrážky a zvyšok tlakom vtisnúť hlbšie pod kožu, navyše zápal sa môže ešte rozšíriť a mechanickým i neodborným vytláčaním sa podráždi aj okolitá koža. Až 99 percent dievčat si v snahe zbaviť sa vyrážky nechtami likviduje povrchovú časť kože do takej miery, že sa vytvoria chrasty. Chrasta má svoj vlastný reparačný proces. Keď sa pod ňou vytvorí zdravá vrstva kože, sama odpadne. Mnohí sú však takí nedočkaví, že si chrasty stále zoškrabujú, takže z pôvodnej nezahojenej chrasty sa vytvorí nová. Vzniká začarovaný kruh. Škody na pleti sú nesmierne, často desivé a nenapraviteľné. Pri čistení aknóznej pleti netreba experimentovať a neskúšať zaručené techniky svojich kamarátov.“

SkryťVypnúť reklamu

Čistenie patrí do rúk vzdelanej a skúsenej kozmetičky, ktorá vie ako aknóznu pleť ošetrovať.

DOBROSLAVA MEDVECOVÁ

Čo s jazvičkami po ťažkej forme akné?

Po doznení zápalových procesov existuje niekoľko spôsobov, ako jazvičky a iné defekty aknóznej pleti odstrániť – peelingom s vysokými koncentrátmi AHA kyselín, metódou tzv. fotoomladzovania a pri veľkých a hlbších jazvičkách je vhodné ošetrenie laserom.

„Pacientom vysvetlíme pozitíva i možné riziká jednotlivých zákrokov i percento zlepšenia. Všetko sa robí na báze deštrukcie povrchových vrstiev kože a vyhladenia nerovného terénu na pokožke. Výsledok závisí od hĺbky deštrukcie pokožky. Veľa sa dá napraviť, žiaľ, pokožku vymeniť nedokážeme. Dospievanie ‘chvíľu‘ trvá. Chce to však správne ošetrovanie, trpezlivosť a aj vyváženú životosprávu.“

SkryťVypnúť reklamu

Akné a diéta

Pri tvorbe akné odborníci vystríhali pred dráždivými potravinami - čokoládou, orechmi, alkoholom, kyslými a korenenými jedlami. Tento názor už neplatí. Posledné výskumy a informácie zo svetových dostupných zdrojov hovoria, že pri aknóznych prejavoch netreba diéte pripisovať príliš veľký význam. Akné nie je predsa alergia na potraviny. Akné je dôsledkom hormonálnej nerovnováhy a súčasťou dospievania. Ale ak niekto trpí precitlivenosťou na niektoré druhy potravín (jahody, paprika…), môže sa to prejaviť na tvári v zhoršení už existujúceho akné. Potravinové alergény sú skôr zodpovedné za iné reakcie kože, nie za akné. Tak ako negatívne pôsobí na organizmus alkohol a cigarety, rovnako pôsobia na kožu..

Akné postihuje až 80 percent mladých ľudí. Iba zanedbateľné percento nemá žiadnu formu akné. Ľahká forma postihuje 20 percent mladých, zvyšok zápasí s rozvinutejšou formou akné. Akné sa začína u dievčat už okolo 10. roku, u chlapcov okolo 12-13 rokov a trvá do 20.-30. roku života. (dm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 170
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 649
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 952
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 376
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 4 087
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 984
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 240
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 011
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu