SME

Ako prekonať strach z návštevy lekára

Injekcie, nepríjemné vyšetrenia, operácie, ale i zlé správy o našom zdravotnom stave v nás vyvolávajú nepríjemné pocity, obavy až neprekonateľný strach. Čo s tým?

(Zdroj: Fotolia.com)

Zdravie je to najcennejšie, čo máme. Hovorí sa, že zdravý človek má milión želaní, ale chorý len jedno – byť zdravý.

Avšak veľa zdravotných problémov si spôsobujeme my sami. Nesprávnym životným štýlom a tiež zanedbávaním prevencie a odďaľovaním návštevy u lekára. Jednou z hlavných príčin býva strach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo s nami bude

Podľa psychológa Martina Milera sú ľudia, ktorí nemajú s návštevou lekára žiadny problém, ale i takí, ktorí sa jej cielene vyhýbajú: „Človek môže pred návštevou lekára pociťovať nepokoj, nervozitu, celkový emocionálny diskomfort a môže to dospieť až do takých stavov, že sa mu roky vyhýba. Často sa s tým stretávame napríklad u zubných lekárov.“

SkryťVypnúť reklamu

Názor psychológa:

K téme sa vyjadruje Martin Miller, Klinickypsycholog.sk

martinmiller_r7705.jpg

Doktori nám na jednej strane pomáhajú, na druhej strane si ich pomoc vyžaduje prekonávanie nepríjemných úkonov, ako sú injekcie, ale i rôzne viac či menej nepríjemné vyšetrenia, operácie.

Nevieme, čo nás čaká, čo s nami bude. Lekárka Etela Janeková má z praxe skúsenosti s takýmito pacientmi: „Vo väčšine prípadov ide o obavy o zdravotný stav. Najväčší strach mávajú pri prvej návšteve ambulancie alebo pri očakávaní nejakého výsledku. Ak sa vyskytne pacient so strachom z lekára alebo z vyšetrenia, stačí, ak chodí opakovane a strach pominie.“

Strach z lekára však nespôsobuje len nepríjemné pocity, ale môže dokonca skresliť výsledky vyšetrenia.

„Ak má pacient syndróm bieleho plášťa, tvrdí, že strach ani stres z návštevy lekára nemá, ale vo zvýšenej miere sa napríklad potí a má vysoký krvný tlak. Vtedy na objektivizáciu pomôže tlakový Holter, 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi,“ vysvetľuje Etela Janeková.

SkryťVypnúť reklamu

Určite však závisí aj od osobnosti lekára. Všetci sme ľudia, máme svoje charakteristické správanie, a to nie každému vyhovuje.

Nemusíme si byť ani navzájom sympatickí a tak sa stane, že lekár, ktorého nám odporučila kamarátka, nám jednoducho nevyhovuje. Možno sme citlivejší a on pragmatickejší, a strach je na svete.

Prečo sa bojíme

Prečo sa lekárov vlastne bojíme, kde vzniká tento nevysvetliteľný pocit? Skutočne tá injekcia tak veľmi bolí?

„Táto otázka je zložitejšia, často je to nejaký nepríjemný zážitok povedzme z detstva. Človek zažil niečo bolestivé, na čo nebol pripravený. Rodičia napríklad často hovoria dieťaťu, aby uľahčili situáciu, že to nebude bolieť, nič to nie je. Potom dieťa dostane injekciu alebo ide na nejaký odber a zažíva bolesť. Navyše sa cíti oklamané, podvedené a nepochopené. Je dôležité, aby rodič dieťa primerane pripravil na takéto niečo. Teda povedal mu, bude to trochu bolieť, ale zvládneš to,“ vysvetľuje psychológ Martin Miler.

SkryťVypnúť reklamu

Nechcem to počuť

U niektorých ľudí sa často stretávame s úplným odmietaním lekárskej pomoci alebo akéhokoľvek vyšetrenia. Radšej budú donekonečna skúšať rôzne ľudové recepty alebo trpieť.

Názor lekárky:

K téme sa vyjadruje všeobecná lekárka Etela Janeková, Inclinic.sk

etela-janekova_r6614.jpg

Vyhovárajú sa na strach z lekára alebo jednoducho skonštatujú, že lekár im nepomôže. Veľký podiel na tomto postoji majú aj zlé správy, negatívne informácie z médií.

Žiaľ, o každodenných pozitívnych príbehoch sa veľa nehovorí, ale ak sa stane niečo vážne, prebehne to nielen médiami, ale najmä klebetami. Podľa Martina Milera sa ľudia boja zlých správ na svoju adresu.

„Nechcú byť konfrontovaní s tým, že majú nejakú diagnózu a zdravotný problém. Tým sa v podstate vyhýbajú lekárovi, ktorý by mohol poodhaliť pravdu. Potom to akoby pripisujú strachu z lekára.“

SkryťVypnúť reklamu

Ako to prekonať?

Strach z lekára je nepríjemný a sťažuje nám riešenie svojich zdravotných problémov, podľa psychológa Martina Milera neexistuje na to jednoduchý návod: „Ak si človek takýto problém uvedomuje, je vhodné pátrať po tom kde vznikol a vyhľadať odborníka, psychológa. Možno to znie čudne, že ak sa niekto bojí ísť k lekárovi, mal by to riešiť s iným podobným odborníkom, ale konzultácia s psychológom je potrebná. Pracujeme s človekom, aby sme mu uľahčili fungovanie v oblasti, ktorá je dôležitá“.

Odhaliť pôvod strachu je teda veľmi dôležité, často je totiž úplne iracionálny. Napríklad spolužiak dieťaťa bol u lekára a opísal svoj zážitok ako extrémne bolestivý len preto, aby sa „vytiahol“ pred ostatnými.

Dieťa si potom takúto príhodu zafixuje bez toho, aby poznalo realitu a fóbia je na svete. Veľmi dôležité je tiež dostať správne informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Žiaľ, dnes je pre mnoho ľudí lekárom internet a informácie, ktoré si vyhľadajú, sú zavádzajúce, skreslené alebo nepravdivé.

Ak máte strach z lekára:

  • Nezanedbávajte prevenciu, väčšinou pociťujeme strach zo zlých výsledkov alebo priamo z nejakého zákroku, ktorý môže byť bolestivý. Prevencia vám pomôže predísť nepríjemnostiam.
  • Ak sa bojíte konkrétneho lekára, je vám nepríjemný a jednoducho ste si nesadli, vyhľadajte iného odborníka. Všetci sme len ľudia, niektorí sme si sympatickejší, iní nie. Možno vám vyhovuje iný prístup, komunikácia. Určite sa nájde niekto, ku komu pocítite dôveru.
  • Ak máte vážne problémy a strach z lekára vás premáha, vyhľadajte pomoc psychológa alebo terapeuta.

Autor článku

Bojíte sa gynekológa?

Ženy mávajú často strach alebo obavy z gynekologického vyšetrenia, ktoré je z preventívneho hľadiska veľmi dôležité. Vyšetrenie však zachádza do intímnej zóny ženy a premnohé je veľmi nepríjemné. Sú ženy, ktoré nejdú ku gynekológovi dvadsať-tridsať rokov. Obrovský je tiež strach z výsledkov a konfrontácia s prípadnou diagnózou. Martin Miler zdôrazňuje, že je dôležité, aby žena vedela, prečo jej takéto vyšetrenie spôsobuje traumu. „Či je to niečo z jej osobného života, z jej minulosti, alebo je to nejaký nepríjemný zážitok z konkrétneho vyšetrenia. Tieto informácie sa v rámci odbornej psychoterapeutickej pomoci mapujú a postupne sa s nimi pracuje.“ Pre ženu je dôležité nájsť si gynekológa, u ktoré sa bude cítiť pohodlne, bezpečne a nebude zažívať nepríjemné pocity.

SkryťVypnúť reklamu

3 otázky pre odborníka

libor-michna_r4398.jpgOdpovedá stomatológ Libor Michna zo stomatologickej kliniky ArtDentistic, Artdentistic.sk

Stretávate sa často so strachom zo zubára?

Strach je u zubára úplne prirodzený jav aj u dospelých, ktorí ho na rozdiel od detí aj reálne vnímajú, teda ho vedia zdôvodniť buď zlou skúsenosťou, alebo bolesťou, ktorú zažili. Často je však aj abstraktný, na ktorý nemajú pacienti reálny dôvod, ale majú jednoducho zo zubára fóbiu ako ma niekto napríklad na žaby alebo pavúky - hoci mu pavúk nikdy neublížil. Spúšťa sa to už pri pohľade na zubára alebo pri počutí zvuku vŕtačky, všetci dobre poznáme napríklad aj ten typický zápach ambulancie, ktorý si ja pamätám z útleho detstva. Takých ľudí je veľmi veľa a my zubári to musíme jednoducho brať, ako to je, teda ako profesionáli.

SkryťVypnúť reklamu

Máte nejaké špeciálne triky, ako zvládnuť pacienta, ktorý má strach?

Zubár musí byť tak trochu aj psychológ s veľkou mierou empatie, ale tá musí byť prítomná napokon u každého dobrého lekára. Dobrý a zlý zubár sa vo vnímaní pacienta často líši tým, ako ho ten doktor vníma, ako ho dokáže počúvať a reagovať na problém. Ja nemám žiadne špeciálne triky, jednoducho chcem poznať pacienta a potom sa nám spolupracuje omnoho ľahšie. Pacienta sa snažím vždy upokojiť, preberiem s ním všetky kroky, čo budeme robiť, rozprávame sa. A v dnešných časoch už návšteva u zubára nebolí.

Čo by ste poradili pacientom, ktorí sa boja ísť k zubárovi?

V týchto prípadoch sa radí veľmi ťažko, lebo niekto si dá poradiť a niekto nie. Ak má niekto veľké bolesti, zrejme ten strach nakoniec prekoná tak či tak, ale možno by mu do budúcnosti pomohla vedomosť, že pri včasnom zásahu by sa tej bolesti veľmi ľahko vyhol. Takže radím aj v týchto prípadoch nepodceňovať prevenciu. Preventívna prehliadka je veľmi dôležitá a od nej závisí aj ďalšia starostlivosť o pacienta. Je ľahšie prekovať strach z preventívnej prehliadky ako neskôr strach z vážneho chirurgického zákroku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 206
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 756
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 038
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 878
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 824
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 691
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 892
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu