SME

Reuma nie je iba jedna

Reumatické ochorenia patria k najrozšírenejším; pre čo najlepšiu prognózu a aj kvalitu života pacienta je dôležité ochorenie včas rozpoznať a začať ho liečiť.

(Zdroj: Fotolia)

Vo všeobecnosti sa pacienti s reumatickými ochoreniami dožívajú pomerne vysokého veku, cieľom liečby je spomaliť alebo zastaviť vývoj ochorenia a zachovať čo najdlhšie výkonnosť chorého. Niektoré choroby kĺbov sú častejšími príčinami predčasnej invalidity, avšak dodržiavaním zdravej životosprávy a dôslednou liečbou možno invalidite aj predísť. Dôležitá je však podľa odborníkov aktívna spolupráca pacienta s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo všetko si pod reumou – reumatickými ochoreniami máme predstaviť? Zjednodušene možno povedať, že ide o ochorenia, ktoré spsobujú ťažkosti v pohybovom ústrojenstve. Nejde však o jedno, ale o celú paletu samostatných ochorení, ktoré postihujú najmä kĺby a chrbticu, ale aj šľachy a svalstvo. Pri niektorých druhoch dochádza aj k zmenám na vnútorných orgánoch (srdce, pľúca, obličky). Spoločným menovateľom všetkých je bolesť v pohybovom ústrojenstve spojená s obmedzením funkčnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko skupín

V súčasnosti odborníci odlišujú nasledové základné skupiny reumatických ochorení:

zápalové reumatické choroby – napr. reumatoidná artritída, systémový lupus, sklerodermia, difúzna fascitída, polymyozitída, vaskulitídy, Sjögrenov syndróm a pod. a spondylartritídy s postihnutím chrbtice a periférnych kĺbov (ankylozujúca spondylitída – Bechterevova choroba, psoriatická artritída – pri lupienke, postihnutie kĺbov pri zápalových ochoreniach čriev atď). Tieto ochorenia majú spoločného menovateľa – chronické systémové zápalové poškodenie štruktúr pohybového ústrojenstva a vnútorných orgánov.

• reumatické ochorenia previazané s infekciou – v takýchto prípadoch kľúčovú rolu pri vzniku ochorenia zohrávajú rôzne patogénne mikroorganizmy. Príkladom môžu byť reaktívne artritídy, ktoré vyvoláva baktérie – pôvodcovia črevných ochorení (napríklad salmonela, shigela a yersínia), z ďalších mikroorganizmov možno spomenúť chlamýdie spôsobujúce najmä zápaly močových a pohlavných orgánov a niektoré baktérie, ktoré stoja za prieduškovými a pľúcnymi ochoreniami. Niektoré patogénne mikroorganizmy môžu spôsobovať aj priamy infekčný zápal kĺbov.

SkryťVypnúť reklamu

degeneratívne reumatické choroby – príkladom je osteoartróza kĺbov, chrbtice. Tieto ochorenia vznikajú na základe degeneratívnych procesov, v dôsledku ktorých sa opotrebovávajú tkanivá schopnosť ich regenerácie je nedostatočná.

choroby kosti a chrupky – do tejto skupiny patrí napríklad osteoporóza – úbytok kostnej hmoty, osteomalácia – mäknutie kostí v dôsledku poruchy mineralizácie, ktoré sa tak skôr deformujú ako lámu (na rozdiel od osteoporotickej kosti).

mimokĺbový reumatizmus – sem patria ochorenia medzistavcovej platničky, postihnutia úponov a šliach v oblasti pliec, lakťov, zápästí, kolien, členkov, šijovej a krížovej oblasti a pod.

kĺbové postihnutia pri iných ochoreniach, ako je napríklad dna, sarkoidóza, chondrokalcinóza, endokrinopatie – ochorenia žliaz s vnútorným vylučovaním, ochorenia pečene, rôzne neurologické a krvné ochorenia, nádory a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Liečbu nezanedbajte

Dôležité je pri ťažkostiach čo najskôr vyhľadať lekára a začať s liečbou, aby ste sa v čo najväčšej možnej miere vyhli nevratým zmenám. Príkladom je osteoartróza – najčastejšie postihnutie kĺbov. Obvykle zasahuje najmä váhonosné kĺby, ale výnimkou nie sú ani drobné kĺby rúk a nôh. Podľa odborníkov má po 65. roku veku postihnutie kĺbov degeneratívnym procesom viac ako 70 % ľudí.

Dôležitou súčasťou liečby i prevencie je aj dostatočný prísun základných komponentov chrupky (napríklad kolagén), a to či už v potrave alebo formou výživových doplnkov. Lekári ako základ všeobecnej prevencie odporúčajú dodržiavanie zásad zdravej životosprávy – vyváženú a pestrú stravu, udržiavanie zdravej hmotnosti a fyzickej kondície. Dôležité je kĺby zaťažovať, avšak vyhýbať sa ich preťažovaniu. Ak už máte poškodenú chrupku, treba s liečbou začať čo najskôr, aby sa degeneratívny proces spomalil až zastavil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 375
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 059
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 643
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 398
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 124
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 820
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu