SME

Reuma nie je iba jedna

Reumatické ochorenia patria k najrozšírenejším; pre čo najlepšiu prognózu a aj kvalitu života pacienta je dôležité ochorenie včas rozpoznať a začať ho liečiť.

(Zdroj: Fotolia)

Vo všeobecnosti sa pacienti s reumatickými ochoreniami dožívajú pomerne vysokého veku, cieľom liečby je spomaliť alebo zastaviť vývoj ochorenia a zachovať čo najdlhšie výkonnosť chorého. Niektoré choroby kĺbov sú častejšími príčinami predčasnej invalidity, avšak dodržiavaním zdravej životosprávy a dôslednou liečbou možno invalidite aj predísť. Dôležitá je však podľa odborníkov aktívna spolupráca pacienta s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo všetko si pod reumou – reumatickými ochoreniami máme predstaviť? Zjednodušene možno povedať, že ide o ochorenia, ktoré spsobujú ťažkosti v pohybovom ústrojenstve. Nejde však o jedno, ale o celú paletu samostatných ochorení, ktoré postihujú najmä kĺby a chrbticu, ale aj šľachy a svalstvo. Pri niektorých druhoch dochádza aj k zmenám na vnútorných orgánoch (srdce, pľúca, obličky). Spoločným menovateľom všetkých je bolesť v pohybovom ústrojenstve spojená s obmedzením funkčnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko skupín

V súčasnosti odborníci odlišujú nasledové základné skupiny reumatických ochorení:

zápalové reumatické choroby – napr. reumatoidná artritída, systémový lupus, sklerodermia, difúzna fascitída, polymyozitída, vaskulitídy, Sjögrenov syndróm a pod. a spondylartritídy s postihnutím chrbtice a periférnych kĺbov (ankylozujúca spondylitída – Bechterevova choroba, psoriatická artritída – pri lupienke, postihnutie kĺbov pri zápalových ochoreniach čriev atď). Tieto ochorenia majú spoločného menovateľa – chronické systémové zápalové poškodenie štruktúr pohybového ústrojenstva a vnútorných orgánov.

• reumatické ochorenia previazané s infekciou – v takýchto prípadoch kľúčovú rolu pri vzniku ochorenia zohrávajú rôzne patogénne mikroorganizmy. Príkladom môžu byť reaktívne artritídy, ktoré vyvoláva baktérie – pôvodcovia črevných ochorení (napríklad salmonela, shigela a yersínia), z ďalších mikroorganizmov možno spomenúť chlamýdie spôsobujúce najmä zápaly močových a pohlavných orgánov a niektoré baktérie, ktoré stoja za prieduškovými a pľúcnymi ochoreniami. Niektoré patogénne mikroorganizmy môžu spôsobovať aj priamy infekčný zápal kĺbov.

SkryťVypnúť reklamu

degeneratívne reumatické choroby – príkladom je osteoartróza kĺbov, chrbtice. Tieto ochorenia vznikajú na základe degeneratívnych procesov, v dôsledku ktorých sa opotrebovávajú tkanivá schopnosť ich regenerácie je nedostatočná.

choroby kosti a chrupky – do tejto skupiny patrí napríklad osteoporóza – úbytok kostnej hmoty, osteomalácia – mäknutie kostí v dôsledku poruchy mineralizácie, ktoré sa tak skôr deformujú ako lámu (na rozdiel od osteoporotickej kosti).

mimokĺbový reumatizmus – sem patria ochorenia medzistavcovej platničky, postihnutia úponov a šliach v oblasti pliec, lakťov, zápästí, kolien, členkov, šijovej a krížovej oblasti a pod.

kĺbové postihnutia pri iných ochoreniach, ako je napríklad dna, sarkoidóza, chondrokalcinóza, endokrinopatie – ochorenia žliaz s vnútorným vylučovaním, ochorenia pečene, rôzne neurologické a krvné ochorenia, nádory a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Liečbu nezanedbajte

Dôležité je pri ťažkostiach čo najskôr vyhľadať lekára a začať s liečbou, aby ste sa v čo najväčšej možnej miere vyhli nevratým zmenám. Príkladom je osteoartróza – najčastejšie postihnutie kĺbov. Obvykle zasahuje najmä váhonosné kĺby, ale výnimkou nie sú ani drobné kĺby rúk a nôh. Podľa odborníkov má po 65. roku veku postihnutie kĺbov degeneratívnym procesom viac ako 70 % ľudí.

Dôležitou súčasťou liečby i prevencie je aj dostatočný prísun základných komponentov chrupky (napríklad kolagén), a to či už v potrave alebo formou výživových doplnkov. Lekári ako základ všeobecnej prevencie odporúčajú dodržiavanie zásad zdravej životosprávy – vyváženú a pestrú stravu, udržiavanie zdravej hmotnosti a fyzickej kondície. Dôležité je kĺby zaťažovať, avšak vyhýbať sa ich preťažovaniu. Ak už máte poškodenú chrupku, treba s liečbou začať čo najskôr, aby sa degeneratívny proces spomalil až zastavil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. V púpave je všetko, čo potrebujete
  2. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  3. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  4. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  5. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  7. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych
  1. V púpave je všetko, čo potrebujete
  2. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  3. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  4. Lifehack pre domácnosť?
  5. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  7. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  8. Rozhovor s Jurajom Moravčíkom o revolúcii v strešných materiálov
  1. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 13 936
  2. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 11 743
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 111
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 7 743
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 079
  6. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 4 870
  7. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 443
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 2 020
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu