ich však priveľa, môžu signalizovať aj ochorenie.
Odborníci odhadujú, že v priemere sa nám v útrobách denne vytvorí od pol litra do dvoch litrov črevných plynov – u každého je to však individuálne.
Ak sa však plynov tvorí nadmerné množstvo, hovoríme o meteorizme a niekedy sa môžu pridružiť aj bolesti. Nadmerná tvorby plynov môže súvisieť so skladbou stravy (strukoviny), ale niekedy môže ísť aj o dôsledok nejakého ochorenia tráviaceho traktu (celiakia, intolerancia laktózy, zápalové ochorenia čreva, chorobné zmeny črevného mikrobiómu – bakteriálneho osídlenia čreva.
Ak máte ťažkosti s nafukovaním dlhodobo a vyšetrenia vylúčili nejaké ochorenie, potom by ste mali zmeniť zloženie stravy a snažiť sa obnoviť črevnú mikroflóru.
Skúste napríklad vynechať sladké mlieko a nahradiť ho kyslým, zaraďte do jedálneho lístka kyslomliečne produkty (vďaka obsahu prospešných probiotických kultúr pomáhajú obnovovať črevný mikrobióm), snažte sa obmedziť rastlinné potraviny s vysokým obsahom vlákniny.
Ako v knihe Vademecum zdravej výživy uvádza MUDr. Peter Minárik, gastroenterológ a odborník na zdravú výživu, niekedy pomôže šetrná tepelná úprava takýchto potravín.
Lekár odporúča vylúčiť z jedálneho lístka aj čerstvý chlieb a pečivo a nahradiť ho starším, aj niekoľkodňovým a vyhýbať by ste sa podľa neho mali aj dráždivým koreninám, bublinkovým nápojom, silnej káve a alkoholu. Pri nafukovaní môže pomôcť fenyklový alebo anízový čaj.