Podľa dermatologičky MUDr. Nadeždy Suchej atopický ekzém postihuje takmer každé štvrté dieťa a asi u 30 až 40 % prípadov pretrvá toto ochorenie aj do dospelosti. Lekárka zdôrazňuje, že je dôležité dodržiavať niektoré základné pravidlá v starostlivosti o atopickú pokožku, jednak aby sa zmiernili nepríjemné prejavy a tiež aby sa v čo najväčšej miere zabránilo recidívam.
Veľmi dôležitá je podľa lnej pravidelná hydratácia a premasťovanie atopickej kože vhodnými prípravkami (napr. s obsahom urey, olivového oleja a pod.), jednak preto, aby sa udržala neporušená kožná bariéra a tiež aby sa zvýšila elasticita kože, čím sa predchádza vzniku bolestivých trhliniek a následných zápalov.
Odborníčka radí používať výlučne kozmetiku z lekárne určenú pre atopickú kožu, ktorá neobsahuje potenciálne dráždiace látky a alergény (napr. lanolín, rôzne farbivá a konzervačné látky, napr. parabény a pod.). „Pre atopickú kožu je najvhodnejšie sprchovanie vlažnou vodou,“ odporúča dermatologička a dodáva: „Vyhnite sa klasickým mydlám a uprednostnite šetrné hydratačné emulzie z lekárne.“
Na stav atopického ekzému vplýva, samozrejme, aj zloženie stravy, a tak by ste z jedálneho lístka mali vylúčiť potraviny, ktoré prejavy ochorenia zhoršujú (rôzne priemyselne spracované potraviny, polotovary a pod.). Nezabúdajte ani na vhodné oblečenie – podľa dermatologičky je najvhodnejším materiálom 100 % bavlna.
„Nevhodné sú syntetické materiály, ktoré môžu miesta postihnuté ekzémom nepríjemne dráždiť a zadržiavať vlhkosť. Používajte hypoalergénne prípravky na pranie,“ hovorí MUDr. Suchá. Dôležitú rolu hrá aj obsah alergénov v prostredí – napr. v domácnosti by ste sa mali zbaviť tkanín, ktoré nemožno prať a v ktorých sa zadržiava prach (koberce, záclony) a používať by ste mali ekologické čistiace prostriedky.