Základným pilierom dobre fungujúcej imunity je zdravá životospráva. Významnú rolu zohráva strava. Dlhodobý nedostatok niektorých minerálov a vitamínov významne znižuje schopnosť imunitného systému a zvyšuje náchylnosť na infekčné ochorenia.
Zvlášť dôležité sú prvky ako železo, zinok a selén. Železo podporuje makrofágy (fagocyty) nešpecifickej obrany, ktoré registrujú a ničia patogény. Nedostatok železa sa prejaví chudokrvnosťou, únavou, zníženou výkonnosťou, ale aj zvýšenou náchylnosťou na infekcie. Na železo je bohatá šošovica, cícer, biela fazuľa, ryby, mäso, celozrnné výrobky.
Zinok podporuje produkciu protilátok a dôsledkom jeho nedostatku je napr. zhoršenie hojenia rán a tiež zníženie aktivity imunitnej ochrany, vďaka čomu sa trvanie ochorenia predlžuje. Veľa zinku je v strukovinách, mäse, celozrnných výrobkoch.
Pre imunitu je veľmi dôležitý aj selén, rolu zohráva napríklad aj pri odbúravaní škodlivín. Nájdete ho napr. v rybách, v mäse, hríboch, v kokosových orechoch či v cesnaku. Dôležitý je aj dostatok vitamínov. Principiálne možno pokryť potrebu vitamínov a minerálov vyváženou a pestrou stravou, ak to však z nejakého dôvodu nie je možné, riešením sú doplnky výživy.
Nezabúdajte ani na potraviny so živými probiotickými kultúrami – prospievajú rovnováhe črevného mikrobiómu a na pitný režim; dostatok tekutín pomáha udržiavať aj vlhké sliznice, takže sú odolnejšie voči patogénom. Pripomíname dostatok pravidelného pohybu, najlepšie na čerstvom vzduchu, a významnú rolu hrá aj otužovanie – práve v lete sa môžete najmenej „bolestne“ začať otužovať sprchovaním striedavo teplou a studenou vodou.