Plesňové ochorenia na nohách treba liečiť čo najskôr a dôkladne, a to aj preto, aby sa nerozšírili na ďalšie časti tela. Je však vhodné spoliehať sa na ľudové recepty?
Nezriedka sa možno stretnúť s dobre mienenými radami, ako zvládať niektoré zdravotné problémy pomocou ľudových receptov, s odôvodnením, že veď ide o prírodné recepty, ktoré používali naše staré mamy. Netreba však zabúdať, že „chémiou“ nie sú len synteticky vyrábané lieky, ktoré produkuje farmaceutický priemysel, ale chemické látky, samozrejme, obsahujú aj rastliny.
V prípade liečby plesňových ochorení nôh sa zvykne odporúčať ako účinná prírodná metóda napríklad potieranie postihnutého miesta prerezanou cibuľou či octové kúpele. Dermatologička MUDr. Stanka Bartošová hovorí, že „na liečbu plesňových ochorení nôh sa ľudové recepty neodporúčajú v žiadnej uznávanej literatúre.“
Ak nechcete riskovať, že si takto nepomôžete, vaše ochorenie sa rozvinie a prípadne aj rozšíri na ďalšie časti tela, alebo si dokonca aplikáciou niektorých rastlinných látok až uškodíte, spoľahnite sa na klinicky overené prípravky medicíny založenej na dôkazoch a navštívte dermatológa, ktorý zvolí adekvátnu liečbu.
Nielen plesne
V lekárni nájdete aj rôzne voľnopredajné prípravky, podľa dermatologičky MUDr. Stanky Bartošovej niektoré z nich obsahujú antikmykotické zložky, a preto ich netreba zavrhovať.„V prípade, že voľnopredajné prípravky nepomáhajú, treba navštíviť dermatológa. Ten po dohode s pacientom rozhodne či liečba bude lokálna alebo celková, prípadne kombinovaná,“ dodáva dermatologička.
Častým problémom, ktorý súvisí s kožou na nohách sú aj otlaky a stvrdnutá koža na chodidlách. Aj tu je dôležité správne ošetrovanie, lekárka upozorňuje, že otlaky majú presne určenú hĺbku, po ktorú ich možno odstraňovať. „Najčastejšou chybou je buď ich nedokonalé, alebo, naopak, nadmerné odstránenie. Skúsený dermatológ by mal vedieť poradiť každému pacientovi.“
Čo robiť pri častom výskyte
Ak často trpíte plesňovými ochoreniami nôh, mali by ste podľa MUDr. Stanky Barošovej dodržiavať zvýšenú hygienu, nosiť len bavlnené ponožky a dostatočne vzdušnú obuv, teda žiadnu syntetiku. Ďalej by ste mali navštevovať všetky spoločné priestory ako plavárne, kúpaliská, sprchy a pod. s vlastnou obuvou, nikdy nie bosí. Všetko, čo prichádza do kontaktu s postihnutými miestami na nohách, by ste mali pravidelne čistiť a dezinfikovať – a to aj vlastnú vaňu alebo sprchový kút, topánky, prezuvky, ponožky. A súčasne by ste nikdy nemali chodiť naboso a ohrozovať prenosom ostatné osoby.