Chicago 22. januára (TASR) - Tínedžeri, ktorí fajčili marihuanu pred dovŕšením veku 17 rokov, sú náchylnejší prejsť v rannej dospelosti k tvrdším drogám a alkoholu. K tomuto záveru dospeli autori dnes zverejnenej štúdie na austrálskych jednovaječných dvojičkách.
Vedci hypotézu "vstupnej brány", podľa ktorej užívanie tzv. mäkkých psychotropných látok môže viesť k túžbe po tzv. tvrdých drogách, skúmali na 311 identických pároch mužského pohlavia. V každom z prípadov jeden brat začal fajčiť marihuanu vo veku menej ako 17 rokov, kým druhý súrodenec nie.
Štúdia zistila, že medzi tými, ktorí začali v mladom veku fajčiť, bola dva až päťkrát väčšia pravdepodobnosť, že v porovnaní so súrodencami - nefajčiarmi začnú po dovŕšení dvadsiatky alebo tridsiatky v nadmernom množstve užívať alkohol, alebo tvrdšie drogy ako kokaín, alebo heroín.
Spomedzi tých, ktorí pred sedemnástkou okúsili marihuanu, 48 percent uviedlo, že ako dospelí užili kokaín a iné stimulanty, 35 percent vyskúšalo halucinogény a 14 percent heroín a iné opiáty. Z tejto skupiny 46 percent uviedlo, že neskôr nadmieru konzumovali, alebo boli závislí na marihuane, 43 percent sa stalo závislými na alkohole.
V skupine tých, ktorí začali fajčiť pred 17. rokom života, 48 percent neskôr zneužívalo alebo bolo závislých na narkotikách. Z tých, ktorí ako mladiství nefajčili, drogy neskôr zneužívalo 33 percent.
Autori výskumu zverejneného v Journal of the American Medical Association však zdôrazňujú, že konzumácia marihuany v mladom veku nie je zárukou, že dotyčný bude neskôr užívať iné drogy.
"Myslím, že rodičom 16-ročného dieťaťa, ktoré užíva marihuanu, treba povedať dôležitú vec: Väčšina deciek užívajúce konope nedospeje do štádia problémov s drogami alebo alkoholom. Je však dôležité, aby sme - ako rodičia a ako spoločnosť - uznali, že sú viac ohrozené," povedal vedúci výskumu Andrew Heath, profesor psychiatrie a riaditeľ Centra pre výskum alkoholizmu lekárskej fakulty Washingtonovej univerzity v St. Louis, štát Missouri.
Jeden z autorov štúdie, Michael Lynskey z Queenslanského inštitútu lekárskeho výskumu v austrálskom Brisbane, ktorý je hosťujúcim profesorom psychiatrie na Washingtonovej univerzite, uviedol, že dlhá história výskumov spájajúcich užívanie marihuany s väčším rizikom neskoršieho užívanie tvrdých drog je založená na jednoduchom fakte, že väčšina konzumentov heroínu a kokaínu ako prvú drogu uvádza marihuanu.
"Myslím si, že často sa implicitne predpokladá, že spájanie konope s inými drogami je nejakým spôsobom farmakologické, že užívanie konope zmení váš mozog alebo vyvolá túžbu po iných drogách," vyhlásil Lynskey, podľa ktorého však existuje veľké množstvo iných potenciálnych mechanizmov, vrátane prístupu k drogám, ochoty porušiť zákon, alebo pravdepodobnosť, že človek sa dostane do rizikového prostredia.
V redakčnej poznámke k článku Denise Kandelová z Kolumbijskej univerzity uviedla, že zistenia štúdie naznačujú, že programy proti fajčeniu marihuany zamerané na mládež, môžu odvrátiť neskoršie zneužívanie tvrdých drog.
"Čo sa týka mladistvých, ktorí okúsili marihuanu, otázka stojí takto: Možno a treba vyvíjať intervenčné programy, ktoré túto skupinu upozorňujú na veľmi veľké riziko postupu k iným látkam? Zdá sa, že áno," uviedla Kandelová.