Pobyt detí vo vode nemusí byť v prípade bezpečných vodných plôch podľa odborníkov zo zdravotného hľadiska limitovaný časom, vyžaduje však zvýšenú pozornosť rodičov, pretože bazény, jazerá, zábavné parky s atrakciami sú predsa len prostredím, v ktorom dochádza častejšie k drobným letným poraneniam alebo aj k vážnym úrazom s až fatálnymi následkami.
Len zdravotne vyhovujúce
Z hľadiska ohrozenia zdravia sú deti najzraniteľnejšou skupinou. Malo by byť teda prirodzené, že pri voľbe vodnej plochy na kúpanie s deťmi dá rodič prednosť lokalite, kde sa pravidelne kontroluje kvalita vody.
„Ochorenia, ktoré si môžu deti doniesť domov ‚od vody‘, sú rovnaké ako u dospelých, ale vďaka nezrelej detskej imunite môže prísť rýchlejšie k nakazeniu a ochorenie môže mať závažnejšie prejavy. Najčastejšie ide o infekčné bakteriálne a vírusové ochorenia, parazitózy a rôzne alergické reakcie. Alergické reakcie sa môžu objaviť po kúpaní na kúpaliskách v bazénoch so zvýšenou hladinou chlóru –alergickými prejavmi sú podráždenie pokožky, očí alebo dýchacích ciest,“ uviedla RNDr. Zuzana Valovičová z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.
Do bazénov patria len zdravé deti!
Pravidlo, že z hľadiska zdravia by mali plochy, kde sa kúpe väčšie množstvo ľudí, navštevovať len zdraví ľudia, platí v prípade detí dvojnásobne. Po akejkoľvek chorobe by mali deti vstupovať do bazéna až po úplnom vyzdravení!
Pred vstupom do bazéna, ale aj po ukončení kúpania treba deti osprchovať. Chránite ich vlastné zdravie, ale aj zdravie ostatných detí. Pri vode treba špeciálne dbať na hygienu rúk, ktoré malé deti rady vkladajú do úst, čím sa ľahšie šíri infekcia.
„Deti do troch rokov by mali mať v bazénoch plavky s priliehavou gumičkou, aby sa zabránilo úniku moču, prípadne stolice, ktoré by mohli znehodnotiť kvalitu vody. Je nevyhnutné deti neustále upozorňovať, aby používali toaletu, aj pri pobyte vo vode sa ich treba pravidelne pýtať na fyziologické potreby, pretože v zápale hry môžu na ne zabudnúť, hovorí RNDr. Zuzana Valovičová.
Dodáva, že "rovnako dôležité je upozorňovať ich, aby nepili vodu z bazéna. Aj keď sa preglgnutiu určitej dávky vody nikdy nevyhneme a do organizmu sa nám dostáva aj cez pokožku a rôzne telesné otvory. Obyčajne je však príjem patogénov z vody taký malý, že nedosiahne infekčnú dávku a neohrozuje zdravie kúpajúceho sa dieťaťa.“
Ani na sekundu bez dozoru!
Čo však považuje odborníčka už od útleho veku za užitočné, je používanie kúpacích pomôcok – kolies či rukávnikov, ktorých kvalitu by mali rodičia otestovať ešte pred používaním samotným dieťaťom.
„Je to však tiež len pomôcka, pre bezpečnosť dieťaťa je vždy najdôležitejšia stopercentná pozornosť dospelej osoby.“ Pobyt detí pri vode je takmer vždy spojený s hlukom, krikom a smiechom. Ticho je predzvesťou, že sa niečo deje.
„Pri pobyte detí vo vode sa nikdy nemôžeme spoliehať na prítomnosť iných detí alebo plavčíka! Malé dieťa sa môže pri chvíľke nepozornosti dokonca utopiť aj v detskom domácom bazéne. Aj preto sa v niektorých krajinách zaviedlo povinné oplotenie domácich bazénov.“
Podľa štatistík je utopenie druhou najčastejšou príčinou smrteľných úrazov detí a mladistvých, ale nechýbajú aj iné vážne ohrozenia zdravia. „Závažné úrazy často súvisia s rizikovým správaním najmä mládeže. Do tejto skupiny patria najmä poranenia chrbtice spôsobené pokĺznutím, skokmi do neznámej vody alebo technicky nezvládnutým skokom do vody.“
Pobyt pri a vo vode má pre zdravie a psychiku detí nepochybne mnohé pozitívne účinky. Je však na nás dospelých, aby naše ratolesti preplávali letom bezpečne.
Zásady bezpečného pobytu s dieťaťom pri vode
Najbezpečnejšie je kúpanie na oficiálne prevádzkovaných kúpaliskách, kde je v prípade potreby prvá pomoc.
Pri pobyte na loďke, nafukovacom matraci či šliapacom bicykli musí mať dieťa vždy záchrannú verstu alebo rukávniky.
Zvykajte dieťa na vodu a učte ho plávať – aj začiatočník má lepšiu šancu udržať sa nad hladinou, kým sa k nemu dostane pomoc.
Preverte pred pobytom pri vode doma pomôcky na plávanie – nafúknite ich napr. večer a počkajte do rána, či nesfúknu.
Dieťa nenechajte vo vode ani sekundu bez dozoru – ak potrebujete na toaletu alebo telefonovať, zaistite dozor dospelej osoby.
Dodržujte prevádzkové pravidlá a pokyny pracovníkov rekreačného zariadenia.
Informácie o aktuálnom stave kvality vody na kúpaliskách a vodných plochách nájdete na www.uvzsr.sk
Vedeli ste, že?
Utopenie je po dopravných nehodách druhou najčastejšou príčinou úmrtí a detí a mladistvých na Slovensku?
Najčastejšími zraneniami na kúpalisku sú prípady, keď dieťa letiace z toboganu do vody dopadne na dieťa, ktoré sa spustilo pred ním?
Ako rozpoznať, že sa niekto topí?
Hlava nízko vo vode, ústa na úrovni vodnej hladiny,
zaklonená hlava s otvorenými ústami,
sklené, prázdne oči neschopné zaostriť, prípadne zavreté oči,
rýchle dýchanie alebo lapanie po dychu,
snaha otočiť sa na chrbát a plávať určitým smerom, ale bez úspechu.
Prvá pomoc
Ak dieťa nedýcha, okamžite začnite s oživovaním (priemerný človek vydrží bez kyslíka len 2 až 3 minúty).
Činnosť srdca obnovíte stláčaním hrudníka v jeho strede rýchlosťou viac ako 100-krát za minútu, jednou alebo dvomi dlaňami u detí do hĺbky 1/3 hrudníka, u dospelých do hĺbky 4 až 5 cm.
Kompresie hrudníka a dýchanie striedajte v pomere 30 : 2, kým postihnutý nezačne dýchať (počas vdychu mu stlačte nosové otvory).
Autor: Eva Molnárová