K náhlej cievnej mozgovej príhode dochádza v dôsledku nedokrvenia – vtedy hovoríme o ischemickej CMP, alebo porážku môže spôsobiť krvácanie do mozgu – vtedy ide o hemoragickú CMP. Podľa lekárov sú príznaky v oboch prípadoch veľmi podobné.
Ischemická cievna mozgová príhoda vzniká, ak v niektorej z ciev, ktoré zásobujú mozog krvou, dôjde k jej zúženiu alebo uzáveru krvnou zrazeninou. Určitá časť mozgu tak ostane nedokrvená – v podstate ide o infarkt mozgu. Ischémia spôsobuje poruchy funkcie postihnutej časti mozgu a je príčinou až 85 – 90 % všetkých cievnych mozgových príhod.
Krvácanie do mozgu sa na vzniku porážky podieľa v oveľa menšej miere a vzniká pri prasknutí niektorej z ciev zásobujúcich mozog alebo ich výdute – aneuryzmy.
Čo najrýchlejší zásah lekárov zvyšuje šance pacienta na obnovu funkcií postihnutej časti mozgu. Preto ak zaznamenáte niektorý z príznakov CMP neváhajte a čo najrýchlejšie dopravte postihnutého do nemocnice, a platí to aj v prípade, že príznaky odoznejú hoci aj v priebehu jednej hodiny.
Najčastejšie príznaky:
- tŕpnutie končatín na jednej strane tela,
- ochrnutie končatín na jednej strane tela,
- poklesnutie kútika úst,
- poruchy reči, problém porozumieť tomu, čo hovorí okolie,
- poruchy zraku, dvojité videnie,
- problémy s prehĺtaním,
- bolesti hlavy,
- epileptické záchvaty,
- bezvedomie (častejšie sa dostaví pri krvácaní do mozgu).
Prísť včas je rozhodujúce
V súčasnosti môžu lekári pacienta v akútnom štádiu CMP liečiť dvomi spôsobmi, podmienkou však je, že musí prísť do nemocnice včas. Jednou možnosťou je rozpustiť zrazeninu, ktorá upchala cievu, intravenózne podávaným preparátom – tu je časový limit 4,5 hodiny, avšak čím skôr sa preparát pacientovi podá, tým lepší môže byť výsledný stav pacienta. Druhou možnosťou je mechanické odstránenie zrazeniny v cieve.
Lekári zdôrazňujú, že je nesmierne dôležité nielen čo najrýchlejšie dopraviť pacienta do nemocnice, ale aj čo najpresnejšie zaznamenať, kedy sa u neho objavili prvé príznaky a tiež je žiaduce, aby mal pri sebe zoznam liekov, ktoré užíva – pri niektorých totiž liečbu spomínaným preparátom na rozpúšťanie zrazeniny nie je možné podať.
Mechanicky – trombektómiou možno zrazeninu odstrániť v intervale do 8 hodín od objavenia prvých príznakov, ale aj v tomto prípade lekári zdôrazňujú, že s návštevou nemocnice netreba otáľať – čím skôr sa liečba vykoná, tým väčšie sú šance na lepší výsledok. Ak pacient spomínané časové limity premešká, lekárom ostáva už len možnosť liečby kyselinou acetylsalicylovou.