Londýn 23. januára (TASR) - Britskí vedci identifikovali gény, ktoré sú aktívne, keď baktéria druhu Salmonella typhimurium infikuje bunku. Asi rok po prečítaní genómu dvoch kmeňov tejto tyčinkovej baktérie publikovali výsledky svojej práce v časopise Molecular Microbiology.
Každý rok ochorejú na salmonelózu na celom svete asi dva milióny ľudí. Mnohé kmene tejto baktérie sú odolné voči antibiotikám. Vedci z Institute of Food Research (IFR) v Norwichi teraz zistili, že zo 4644 génov baktérie S. typhimurium je počas infekcie aktívnych 919. Funkcia 400 génov je zatiaľ úplne neznáma.
Na identifikáciu choroboplodných génov použili vedci biočipy, ktoré získavajú v biológii a medicíne čoraz väčší význam. Jeden takýto biočip zaznamená celý obraz infekcie v jej časovej následnosti a umožní určiť, ktoré gény sú aktívne. Tímu Jaya Hintona sa v prípade salmonely prvýkrát podarilo uspieť s biočipmi u buniek v procese infekcie.
"Táto nová technika sa dá použiť pri každej infekčnej chorobe," povedal Hinton. Podľa neho by ju mali využívať vedci na celom svete a študovať aj iné kmene baktérií.
Prvý kmeň salmonely objavil v roku 1885 Daniel Salmon. V súčasnosti je známych asi 2200 variantov. Najnebezpečnejšími kmeňmi sú však S. typhimurium a S. enteritidis. Ak sa infekcia rozšíri do krvi alebo kostí, otrava môže byť aj smrteľná. Hlavným zdrojom salmonelózy sú nedostatočne tepelne upravované potraviny, najmä mäso, hydina, vajcia a mlieko.