Preto je veľmi dôležité, aby pacienti s cukrovkou dôsledne dodržiavali liečbu, nepodceňovali pravidelné vyšetrenie u diabetológa a takisto aj pravidelné samovyšetrovanie svojich dolných končatín a správnu starostlivosť o ne. Predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti doc. MUDr. Emil Martinka, PhD. upozorňuje, že diabetickou nohou trpí okolo 8 000 pacientov na Slovensku a táto závažná komplikácia ohrozuje každého diabetika.
Odborník zdôrazňuje, že je preto veľmi dôležité, aby sa na túto komplikáciu myslelo u každého cukrovkára, a to od začiatku diagnózy ochorenia. Každý diabetik by mal preto pravidelne absolvovať aj vyšetrenie rizika vzniku diabetickej nohy. Ideálne pri každej návšteve diabetologickej ambulancie, minimálne však raz do roka, a platí to aj pre pacientov, u ktorých ochorenie trvá len krátko.
Súčasne by mal byť podľa lekára každý pacient s diabetom aj poučený o riziku a možnosti, ako predchádzať diabetickej nohe a ako sa správne starať o svoje nohy.
Pomôžu aj náplasti
Riziko vzniku diabetickej nohy možno odhaliť viacerými spôsobmi pomocou štandardných klinických a prístrojových vyšetrení v ambulancii diabetológa a v súčasnosti sú dobrou pomôckou pre pacientov aj testovacie náplasti určené na samovyšetrenie dolných končatín (poisťovne ich uhrádzajú).
Ich použitie aj odčítanie výsledku je jednoduché – pacient si náplasť nalepí na spodnú časť nohy a na základe farebnej reakcie na zloženie potu môže jednoducho odhaliť poškodenieperiférneho aj autonómneho nervstva, ktoré signalizuje aj zvýšené riziko syndrómu diabetickej nohy.
Nechoďte bosí
Cukrovkári by mali byť veľmi opatrní a zvlášť dôkladne by sa mali venovať starostlivosti o svoje nohy. Leto a teplé dni zvádzajú k chôdzi naboso, diabetici by však podľa odporúčaní lekárov nemali chodiť bosí, pretože v dôsledku neuropatie dochádza k strate citlivosti na vonkajšie zraňujúce podnety.
Pacient si tak nemusí zranenie všimnúť, v dôsledku čoho môže dochádzať k rozšíreniu poškodenia tkanív a následne aj k infekcii. Infekcia potom vedie k deštrukcii tkanív nohy a tvorbe defektu až s rizikom amputácie. V letnom období je častou nástrahou pre nohy diabetika napríklad horúci piesok na pláži, ale aj rozhorúčené dlažby či asfaltová cesta.
V súvislosti s obuvou a dlhou chôdzou diabetológovia upozorňujú aj na zvýšené riziko tvorby otlakov a pľuzgierov. Nohy by si diabetici mali denne kontrolovať a mali by si všímať akúkoľvek zmenu, ktorú nikdy netreba podceňovať, ale treba jej venovať náležitú pozornosť vrátane konzultácie s diabetológom. Vyhýbajte sa laickým a neovereným domáckym „liečebným“ postupom. Diabetická noha by mala byť vždy v starostlivosti špecialistu.