Bratislava 23. januára (TASR) - Zaočkovať sa proti kliešťovej encefalitíde, čiže zápalu mozgu, je najvhodnejšie počas zimných mesiacov. Popri dospelých sú týmto ochorením ohrozené aj deti, najmä keď sa v letných mesiacoch oveľa častejšie ako inokedy nachádzajú v prírode.
Predchádzať ochoreniu možno očkovaním v čase od októbra do apríla, keď sa poskytuje 1. očkovacia dávka, informovala vedúca sekcie epidemiológie Štátneho fakultného zdravotného ústavu Eva Máderová. Druhá dávka nasleduje o jeden až tri mesiace. Tretia, ktorá zabezpečí spoľahlivú imunitu na nastávajúcu sezónu, sa podáva 9 až 12 mesiacov po druhej dávke. Potom stačí očkovanie raz za tri roky.
Infektológ Vladimír Rolný konštatoval, že ochorenie sa prejavuje bolesťami hlavy, horúčkou, malátnosťou a zvracaním. Ťažko ho odlíšiť od obyčajnej chrípky. Upozornil na to, že "cielený antivírusový liek neexistuje, preto najideálnejšia forma ako ochoreniu predchádzať je očkovanie". Zdôraznil však, že každá vakcinácia si vyžaduje zhodnotenie zdravotného stavu občana.
Na kliešťovú encefalitídu môžu ochorieť ľudia po uhryznutí kliešťom, ktorý je infikovaný vírusom spôsobujúcim zápal mozgu, povedala Máderová. Vírus sa nachádza v krvi rôznych hlodavcov i väčších zvierat. Najčastejším prenášačom vírusu je práve kliešť, ktorý nasával infikovanú krv zo zvierat. Vírus sa prenáša aj vypitím kozieho, kravského či ovčieho mlieka, ktoré nebolo tepelne upravené.
Na Slovensku existuje 33 endemických ohnísk. Ich aktivita závisí od počasia a ďalších faktorov. Podľa sledovaných údajov na kliešťovú encefalitídu ochorie 100 osôb ročne, čo je jeden až dva prípady na 100 000 obyvateľov, povedala Máderová.