
Je tu @ generácia. Podľa expertov sú to deti rýchle, múdre, flexibilné, výkonné. Ale aj egoistické, neverné, agresívnejšie, povrchné. Detskí psychiatri sú znepokojení počtom psychických porúch u najmalšej generácie. ILUSTRAČNÉ FOTO- ARCHÍV
m. Bijú na poplach, že citová deprivácia môže o jednu - dve generácie dosiahnuť epidemické rozmery a dôsledky.
Štatistiky psychiatrov to už zrátali - čísla upozorňujú na čoraz vyšší nárast psychických porúch detí, vrátane tých najťažších, ako sú depresie, schizofrénie, maniodepresívne psychózy, ktoré dokonca pred pár rokmi ani nepovažovali za možné diagnózy u detí.
Zdá sa, že populácia je naozaj stále inteligentnejšia. Časopis Newsweek vlani spočítal, že priemerné IQ amerického dieťaťa poskočilo o 24 bodov, u Angličanov o 27 bodov. Vzostup na škále IQ vyzeral v uplynulých sto rokoch optimisticky - priemerne tri body za desaťročie. Ten, kto by na začiatku minulého storočia patril medzi desať percent najmúdrejších, dnes by sa ocitol medzi piatimi percentami najhlúpejších.
Je tu @ generácia. Podľa expertov sú to deti rýchle, flexibilné, výkonné. Ale aj egoistické, neverné, povrchné.
„Čo je najsmutnejšie a čo sa dá takmer zovšeobecniť, je fakt, že mnohým deťom chýba v posledných rokoch schopnosť zvládať emočné výkyvy, načúvať alebo sústrediť sa, ovládať svoje impulzy, hnev, zlosť a túžby, pociťovať zodpovednosť za svoje školské výsledky,“ hovorí detská psychologička Jana Turovská.
„Emočnému vývoju dieťaťa treba venovať rovnakú pozonosť ako vývoju intelektuálnemu,“ dodáva. Agresivita, šikanovanie, drogy, to sú už pojmy, ktoré nám začínajú liezť neustálym omieľaním na nervy.
Detská psychiatrička je zase znepokojená počtom psychických porúch u najmladšej populácie. U detí hneď po dýchacích chorobách, ktoré sú najrozšírenejšie, totiž prekvapujúco dominujú choroby psychické a prekvapujúco si ich takmer nevšímame.
„Žiaľ, najčastejšou odpoveďou na obavy rodičov, že s dieťaťom niečo nie je v poriadku po psychickej stránke, býva zo strany detských lekárov - však ono z toho vyrastie. Veľmi často sa takouto nevšímavosťou strašne veľa pokazí a premešká najdôležitejšie obdobie, v ktorom by sa dal rizikový vývin špeciálnym spôsobom usmerniť,“ hovorí pedopsychiatrička MUDr. Ľubica Braunová.
Deti sú naprogramované už od doby kamennej na pocit bezpečia, dojčenie, ochranu, trvalú materinskú pozornosť. Deti, ktoré sa narodia dnes, nevedia, že prichádzajú do zložitej technickej civilizácie, kde viac ako tretina matiek na ne nemá čas a rodičia majú problémy sami so sebou. Tie deti to musí nejako poznačiť, zhŕňajú psychológovia.