„Pred niekoľkými rokmi dostalo 14 popredných svetových psychológov za úlohu definovať túto kategóriu. Každý prišiel s inou odpoveďou. Obsahovali také myšlienky ako schopnosť učiť sa zo skúsenosti, adaptovať sa na meniace sa prostredie, abstraktne myslieť, vnímať pravdu, získavať zručnosti.
Podľa jedného z psychológov sa ľudská inteligencia skladá z najmenej 120-ich odlišných elementárnych schopností,“ hovorí psychologička Mária Hanúsková. Jeden odborník definoval inteligenciu ako schopnosť uspieť v inteligenčných testoch. Nie je to taká hlúpa odpoveď, ako by sa mohlo zdať.
Prečo však niektorí vysoko inteligentní ľudia idú v živote z jedného sklamania do druhého, zatiaľ čo ľuďom s nižším IQ sa darí až prekvapujúco dobre?
Americký psychológ David Goleman je presvedčený, že príčina spočíva v súhrne schopností, ktorý nazýva emočnou inteligenciou. Goleman tvrdí, že máme vlastne dva mozgy, dva druhy myslenia a odlišné druhy inteligencie - emočnú a racionálnu. Akí sme v živote úspešní, záleží od oboch - nielen od IQ, ale aj od našej citovej inteligencie. Bez emočnej inteligencie - EQ nie je intelekt schopný využiť celý svoj potenciál.
„To úplne prevracia na hlavu doterajšie názory na nezlučiteľnosť rozumu a citu,“ komentuje psychologička Hanúsková.
Na rozdiel od notoricky známeho testovania IQ však doposiaľ neexistuje žiaden písomný test, ktorý by určoval výšku emočnej inteligencie, možno ani žiadny nikdy nebude.
„V súčasnosti prebieha rozsiahly výskum všetkých súčastí emočnej inteligencie. Myslím, že v tejto oblasti môžeme očakávať veľmi zaujímavé veci,“ hovorí MUDr. Daniela Ostatníková, členka Spoločnosti pre vyššie funkcie mozgu pri Slovenskej lekárskej spoločnosti.
Autor: uj