SME

Ako chudnúť s cukrovkou

Aj relatívne zdraví ľudia s nadbytočnými kilogramami často robia chyby pri chudnutí. Zvlášť obozretní by mali byť tí, ktorí trpia závažným ochorením, napríklad cukrovkou.

(Zdroj: Fotolia)

Najmä druhý typ diabetu významne súvisí s faktormi životného štýlu – s obezitou, nedostatkom pohybu, stravou a pod. A medzi cukrovkármi je najviac práve „dvojkárov“, na Slovensku je ich viac ako 93 % spomedzi všetkých pacientov s cukrovkou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Žiaľ, trend nárastu počtu diabetikov má stále stúpajúcu tendenciu, a preto je potrebné pripomínať si dôležité skutočnosti o tomto nebezpečnom ochorení, pri ktorom hrozia aj veľmi závažné, až život ohrozujúce komplikácie. K najzávažnejším patrí napríklad diabetická nefropatia – poškodenie obličiek.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s touto komplikáciou diabetológovia upozorňujú, že s jej progresiou narastá aj výskyt všetkých mikrovaskulárnych aj makrovaskulárnych komplikácií diabetu. V rámci starostlivosti o diabetického pacienta je preto namieste aj pravidelné sledovanie obličkových funkcií.

Rizikom je aj diabetická noha

Zvlášť výrazný je nárast syndrómu diabetickej nohy s defektom a aj počet amputácií dolnej končatiny, nárast ischemickej choroby srdca, srdcového zlyhávania, cievnej mozgovej príhody, akútneho koronárneho syndrómu, očných komplikácií, aj neuropatie.

V súvislosti so syndrómom diabetickej nohy by cukrovkári nemali zabúdať na ochranu svojich nôh pred poranením napríklad aj tým, že v lete nebudú chodiť naboso; samozrejmosťou by malo byť pravidelné samovyšetrovanie dolných končatín, pozorné sledovanie akýchkoľvek zmien na nich a pravidelné kontroly u diabetológa.

SkryťVypnúť reklamu

Pri samovyšetrení môžu pacienti využívať aj novú pomôcku v podobe náplastí. Hradí ich poisťovňa a ich používanie, ako aj odčítanie výsledku pomocou farebných zmien na náplasti v dôsledku reakcie na zloženie potu je veľmi jednoduché.

Obezita – nepriateľ v zdraví i chorobe

K základným a závažným rizikovým faktorom cukrovky patrí obezita. A tak je optimálna hmotnosť nielen dôležitou súčasťou prevencie diabetu, ale aj v rámci liečby cukrovkára môže redukcia hmotnosti v prípade, že má nadváhu alebo je obézny, významne prispieť k zlepšeniu jeho zdravotného stavu a priebehu ochorenia.

Ak chce diabetik "zhodiť", ako by mal postupovať, aby si nevhodným spôsobom chudnutia neuškodil?

„Spôsob stravovania – diéta a redukcia telesnej hmotnosti zohrávajú v liečbe, ale tiež aj v prevencii diabetu veľmi dôležitú úlohu. Napriek tomu sa o optimálnych formách diét – najmä o pomere základných živín, ako sú sacharidy, tuky a bielkoviny u pacientov s diabetom a najmä u obéznych pacientov s diabetom stále vedú diskusie,“ hovorí doc. MUDr. Emil Martinka, PhD, primár diabetológie NEDU Ľubochňa a predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Tuky alebo sacharidy?

Najčastejšie sa podľa lekára porovnávajú nízkotukové a nízkosacharidové redukčné diéty a ukazuje sa, že obe majú svoje výhody aj nevýhody.

„V analýzach takých štúdií sa ukázalo, že úvodný pokles hmotnosti môže byť síce výraznejší pri nízkosacharidových diétach v porovnaní s klasickými nízkotukovými diétami, rozdiel sa však časom vyrovnáva. Pri tzv. Atkinsonovej diéte, čo je extrémne nízkosacharidová diéta, dochádza k najvyšším úbytkom telesnej hmotnosti a redukcii tukového tkaniva. Organizmus sa preorientováva na získavanie energie zo štiepenia tukov, pri ktorom dochádza k produkcii a vzostupu hladín ketolátok – preto tzv. ketogénna diéta,“ vysvetľuje lekár. (Ketolátky sú látky, ktoré sú v ľudskom organizme produktom rozkladu tukov za určitých metabolických podmienok, napríklad počas hladovania.)

SkryťVypnúť reklamu

Lekár vysvetľuje, že pri tejto diéte sa zásadná redukcia sacharidov z jedálneho lístka, a to aj sacharidov v zelenine a ovocí, nahrádza zvýšeným príjmom bielkovín a tukov, čo však môže predstavovať aj viaceré zdravotné riziká, ktoré by mohli prevážiť prínosy zníženia hmotnosti.

Aké sú riziká

Z rizík, ktoré sa môžu spájať so spomínanou nízkosacharidovou diétou lekár spomína napríklad poškodenie obličiek z dôvodu zvýšeného príjmu bielkovín u diabetikov, vzostup LDL cholesterolu vďaka zvýšenému príjmu tukov (najmä nevhodných nasýtených), takto chudnúci riskuje aj nedostatok vitamínov, minerálov a vlákniny kvôli vylúčeniu zeleniny a ovocia zo stravy (aby sa eliminoval príjem sacharidov).

Lekár dopĺňa, že rizikom môže byť aj zvýšená tvorba ketolátok, ktorá je u diabetika nebezpečná z hľadiska potenciálu rozvoja ketoacidózy a podľa niektorých štúdií môžu nízkosacharidové diéty u starších pacientov zvyšovať riziko úmrtnosti. Z ostatných rizík možno spomenúť potenciálne riziko hypoglykémie, hyperurikémie, dny, objaviť sa môžu aj nežiaduce emočné účinky, únava, slabosť, rednutie kostí a iné.

SkryťVypnúť reklamu

Stredomorská vedie

Hoci redukcia telesnej hmotnosti (a najmä predchádzanie obezite) patrí stále k základným cieľom liečby pacientov s cukrovkou (ale aj s inými ochoreniami), niektoré štúdie podľa odborníka ukazujú, že z hľadiska samotných rizík diabetu a srdcovo-cievnych komplikácií je aspoň tak dôležitý aj výber samotných potravín.

„Za ideálny model v rámci prevencie sa v súčasnosti považuje tzv. mediteránska diéta s dostatkom zeleniny, ovocia, rýb, celozrnných zdrojov sacharidov, ale tiež s relatívnym nadbytkom olivového oleja alebo orechov. Takáto diéta redukovala riziko diabetu a srdcovo-cievne riziko dokonca aj bez redukcie telesnej hmotnosti a dosiahli sa lepšie výsledky než pri nízkotukovej redukčnej diéte,“ hovorí diabetológ.

Väčšine obéznych pacientov s cukrovkou odporúča racionálnu výživu zloženú zo zdravých potravín mediteránskeho typu, a ak by aj uvažovali o iných typoch diét, nemali by s nimi určite experimentovať bez predchádzajúcej konzultácie so svojím diabetológom, ktorý zhodnotí ich celkový zdravotný stav a poradí im najvhodnejší postup pri chudnutí.

Víkend

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 375
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 059
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 643
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 398
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 124
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 820
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu