SME

Na držanie tela má vplyv aj fasciálne tkanivo

Starnutie, ale aj stresy, ochorenia, úrazy a tiež zemská gravitácia negatívne vplývajú na držanie tela. Obnova správneho držania tela sa môže priaznivo prejaviť nielen na fyzickej úrovni, ale môže pridať aj na psychickej pohode.

(Zdroj: Fotolia)

„Pokiaľ si dokážete predstaviť pocit, že je vaše telo ladné, ľahké, vyvážené, bez bolesti, stuhnutosti a chronického napätia, vyrovnané samo so sebou a so zemským gravitačným poľom, potom pochopíte ciele štrukturálnej integrácie.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Týmito slovami sa stručne snažila charakterizovať princíp svojej metódy americká biochemička Dr. Ida P. Rolf, PhD. ktorá študovala fasciálne tkanivá a ich vzťah k štruktúre tela, a po ktorej metóda integrácie nesie aj pomenovanie Rolfing, Rolfterapia.

Metóda sa využíva zhruba od 70. rokov minulého storočia a je to manuálna terapia, ktorej základom je cielené naťahovanie a uvoľňovanie faciálneho tkaniva. Ide o dôkladnú a efektívnu metódu, ktorá pomocou manuálnych manipulačných techník zasahuje do štruktúry ľudského tela.

SkryťVypnúť reklamu

Celotelová sieť

Fasciálne spojivové tkanivo, ktoré vytvára v našom organizme akúsi pevnú no pružnú sieť spájajúcu všetky jeho časti do celku, je dôležitým podporným mechanizmom ľudského tela. Fascie tvoria kolagénové a elastínové vlákna a toto tkanivo obaľuje svaly, vnútorné orgány.

Fasciálne tkanivo vytvára všadeprítomnú celotelovú sieť, ktorá telo podopiera, spája a zároveň vymedzuje polohu všetkých funkčných jednotiek tela. Tonus fasciálneho tkaniva je dôležitý nielen pre pohybovú, ale pre všetky orgánové sústavy, ovplyvňuje teda celkový zdravotný stav, a zástancovia tejto metódy hovoria, že nielen na fyzickej, ale aj na psychickej úrovni.

Zmeny fascie môžu nastať v dôsledku rôznych príčin – sú to napríklad spomínané úrazy, operačné zákroky, ale na fasciálnu „sieť“ pôsobí aj obyčajná zemská gravitácia, ktorá sa podpisuje na nevyváženosti tohto podporného systému. Ak sa fascia poškodí pri úraze alebo dajme tomu pri chirurgickom zákroku, fasciálne tkanivo sa v procese hojenia môže skracovať, čo sa prejaví aj zlým držaním tela.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sveter...

Z hľadiska štrukturálnej integrácie vytvára fasciálne tkanivo v celom tele dômyselnú, vzájomne poprepájanú sieť a jej najdôležitejšie časti prenášajú napätie rôznymi smermi a ovplyvňujú aj vzdialené miesta. Ak sa fascia niekde poškodí, nastane efekt, ktorý možno pripodobniť efektu, ktorý vznikne, keď vytiahnete niť v štrikovanom svetri.

Fasciálna sieť je dôležitá pre dobrú kondíciu a pri Rolfterapii terapeut manuálne „napráva“ túto sieť tak, aby sa vyrovnalo napätie a aby sa sieť uvoľnila, aby sa dostavil prirodzený súlad s gravitačným poľom. Výsledkom je teda obnova prirodzenej rovnováhy, čo sa pozitívne prejaví na celkovom zdraví.

Autorka metódy fungovanie ľudského tela v súvislosti so zemskou gravitáciou pripodobňuje k stanu – od miery napnutia fasciálnej siete závisí, ako vzpriamene a prirodzene bude ľudský „stan“ stáť. Rolfing alebo Rolfterapia je teda obnovenie prirodzenej stavby ľudského tela a napomáha docieliť telesnú aj duševnú harmóniu; pre zaujímavosť možno spomenúť, že svojho osobného rolfera mal napríklad aj tenista Ivan Lendl.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy môže pomôcť:

  • svalovo-kostrové problémy (napr. bolesti šije/chrbta), skolióza, syndróm karpálneho tunela a pod.,
  • znížená hybnosť (napr. kĺbové ťažkosti, artróza),
  • chronické ťažkosti z jednostranného preťažovania,
  • poúrazové a pooperačné stavy,
  • zlepšenie vzhľadu a držania tela,
  • zlepšenie pohyblivosti a fyzickej výkonnosti,
  • zlepšenie dychovej kapacity,
  • podpora osobného rastu,
  • psychické ťažkosti.

Masáž i cvičenie

Rehabilitačná sestra a terapeutka z centra zdravia ViaVital Daniela Pellerová vysvetľuje, že terapia pozostáva z desiatich lekcií, pričom jedna trvá hodinu a pol a lekcie na seba vzájomne nadväzujú.

„Na každom sedení sa pracuje na inej časti tela. Postupuje sa podľa určitého systému, je však na terapeutovi, aký dlhý čas sa bude jednotlivým častiam tela venovať, nie je to presne stanovené, je to na terapeutovom uvážení,“ hovorí terapeutka.

SkryťVypnúť reklamu

Obvykle sa jednotlivé sedenia robia s odstupom jedného až štyroch týždňov. Klient si však môže jednotlivé sedenia naplánovať podľa svojho uváženia.

„Technika Rolfterapie je niečo medzi cvičením a masážou, jej cieľom však nie je len uvoľnenie svalstva, ale aj náprava a uvoľnenie spomínanej fasciálnej siete, fascie sa môžu až akoby „prilepiť“, a tak obmedzujú pohyb a prácu svalov alebo kĺbov, ktoré sú fasciou obalené,“ vysvetľuje Daniela Pellerová. Dodáva, že zaujímavosťou je, že po Rolfterapii budete dokonca vyšší o 0,5 až 2 cm.

Dospelí, deti i pacienti v kóme

Daniela Pellerová týmto spôsobom pomáha nielen dospelým, ale aj malým deťom a batoľatám, hovorí, že touto metódou v niektorých prípadoch dokonca nahrádza síce účinnú, ale bolestivú Vojtovu metódu.

SkryťVypnúť reklamu

„Chodia ku mne napríklad aj škôlkari so zlým držaním tela, tínedžeri, ktorí rýchlo narastú a tiež majú problém so zlým držaním tela. U nich je obvykle progres rýchlejší ako u dospelých. Chodia ku mne aj ľudia, ktorí trpia bolesťami, potom mám aj klientov, ktorí síce nemajú fyzické bolesti, ale nie sú psychicky v pohode. Obrazne možno povedať, že ak je telo ‚pokrivené‘, je aj duša akoby ‚zdeformovaná‘,“ hovorí terapeutka. Medzi jej klientov patria napríklad aj pacienti v bdelej kóme.

Aj pre psychickú pohodu

Táto metóda dokáže podľa terapeutky uvoľňovať aj staré traumatické zážitky.

„Stane sa mi, že niekedy sa klient rozplače alebo aj rozosmeje – takto sa uvoľňuje a zbavuje starých zážitkov, ktoré mali vplyv aj na zlé držanie tela. Vplyvom Rolfterapie sa napríklad mení aj výzor tváre, ak je telo ‚poskrúcané‘, prejaví sa to aj na výzore,“ dodáva Daniela Pellerová.

SkryťVypnúť reklamu

Rolfterapiu môže podstúpiť prakticky každý, kontraindikáciou však môžu byť napríklad závažné kožné ochorenia či implantovaný kardiostimulátor. Ak trpíte iným závažným ochorením, tak o tom, či je táto metóda pre vás vhodná, sa najprv poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 424
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 095
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 028
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 742
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 084
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 926
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 597
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu