Ako často si umývate ruky? 36-ročná žena: „Každý deň aspoň 20-krát. Rozhodne pred každým jedlom. Naučila som sa to v zahraničí, kde bol štandard hygieny vyšší ako u nás.“
45-ročný muž: „Ráno a večer a po každom použití toalety.“
72-ročný muž: (s úsmevom) „Prosím vás, dnes sa okolo toho robí veľa kriku. Voľakedy sme do špinavých rúk vzali mastný chlieb a poď ho von za kamarátmi. A dodnes som neumrel!“
Gombíky výťahov, kľučky dverí, myši a klávesnice počítačov, tyče v dopravných prostriedkoch, ale aj na nákupných košíkoch, peniaze, dokonca aj mierumilovne vyzerajúca špongia na riad – na prvý pohľad nenápadné súčasti nášho života sú plné mikroorganizmov.
Umyté nemusia byť čisté
Manažérka pre bezpečnosť pacienta Univerzitnej nemocnice v Bratislave Marta Baričičová hovorí: „Ľudia si myslia, že mydlo zmyje z rúk všetku nečistotu. Opak je však pravda, pretože mydlom sa zmyje iba 20 % nečistoty a zvyšných 80 % dokážu odstrániť dezinfekčné prostriedky.
A MUDr. Elena Lazarová z oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie spomínaného pracoviska dodáva: „Najviac mikroorganizmov na rukách je na ryhách, medzi prstami a okolo lôžok nechtov. Ľudia dodnes dávajú prednosť tuhým mydlám pred tekutými a majú dosť málo poznatkov o význame dezinfekcie rúk. Mnohí dokonca za umytie rúk, aj po toalete, považujú obyčajné opláchnutie rúk pod tečúcou vodou!“
Kedy na ňu dbať ešte viac
Hoci je každé umytie rúk dôležité, sú situácie a sezónne obdobia, keď je hygiena rúk ešte dôležitejšia ako inokedy. Ide najmä o situácie, keď prichádzame zvonku do bežného domáceho prostredia.
„Hygienou rúk chránime toto prostredie a zdravie členov domácnosti pred mikroorganizmami z vonkajšieho prostredia. Pokiaľ ide o ročné obdobia, na jar a na jeseň je obdobie zvýšeného výskytu akútnych respiračných ochorení chrípky a chrípkových ochorení, na konci leta sa stretávame s črevnými infekciami, s vírusovou hepatitídou, a preto je význam hygieny rúk celoročný,“ zdôraznila MUDr. Elena Lazarová. Nedoceniteľný význam má hygiena rúk na dovolenkách v exotických kútoch sveta.
Pozor na kontamináciu potravín
Dôležitosť čistých rúk pri manipulácii s potravinami v letnom období zdôrazňuje aj vedúca Odboru hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov Úradu verejného zdravotníctva SR MUDr. Iveta Trusková: „Pri kulinárskom procese je dôležité vždy dodržiavať zásady osobnej hygieny, čistotu rúk, nezamieňať si pracovné plochy, tzn. nečisté s čistými. Teda napríklad hotové mäso neklásť na plochu, na ktorej bola predtým neumytá zelenina. Platí to aj pre ruky, ktoré si treba umyť vždy, keď striedame manipuláciu s čistými a s ešte nespracovanými potravinami.“
Zabránenie skríženej kontaminácie surových a už uvarených potravín a umývanie rúk pred zahájením prípravy potravín, pri prerušení práce, po opracovaní surovín a, samozrejme, po použití toalety patrí medzi desatoro „zlatých pravidiel“ k ochrane pred črevnými nákazami, ktoré ponúka aj Svetová zdravotnícka organizácia.
Čo nám hrozí?
„Mnoho mikroorganizmov, ktoré sú bežne prítomné v prostredí, sa prenáša nie respiračnou, teda kvapôčkovou cestou, ale práve výhradne rukami. Pri nedostatočnej hygiene rúk vytvárame priestor na ich vniknutie do organizmu prostredníctvom potravín, ktoré konzumujeme,“ upozorňuje MUDr. Elena Lazarová. Pretože teplé počasie baktériám, vírusom a plesniam praje, podporuje ich rozmnožovanie a vznik infekčných ochorení, každý rok v letnom období infektológovia povzbudzujú verejnosť na zvýšenú hygienu rúk.
Medzi najčastejšie ochorenia, ktoré majú pôvod v nedostatočnej hygiene rúk, patria:
vírusová hepatitída typu A, akútne črevné ochorenia, salmonelózy, bacilová červienka, kampylobakterové hnačkové ochorenia, rotavírusové infekcie (u detí), toxoplazmóza.
Správne umývanie
Dôležité je používať tečúcu vodu a mydlo. Voda by mala byť vlažná, lepšie však teplá. Pred umývaním rúk si zložte prstene a hodinky. Ruky dôkladne opláchnite teplou vodou. Na celú plochu dlaní naneste mydlo, najlepšie tekuté, pretože na tuhých sa môžu vyskytovať baktérie.
Dlane začnite trieť o seba, postupne umývajte kožné ryhy, prsty, chrbát dlaní, priestor okolo lôžok nechtov, nezabudnite na priestory medzi prstami. Problematickým miestom býva priestor pod nechtami, špeciálne umelými. Na ich dôkladnú hygienu poslúži malá kefka.
Po cca 20 až 30 sekundách opláchnite mydlo z rúk. Na osušenie rúk je najvhodnejšie používať jednorazové papierové utierky, pretože vlhké uteráky sú živnou pôdou pre rozmnožovanie mikroorganizmov. Osušenie rúk je rovnako dôležité, pretože na mokrých a vlhkých rukách sa zostávajúce mikroorganizmy rýchlo rozmnožujú.
Dezinfekcia nasucho
„Alkoholová dezinfekcia nasucho má v bežných podmienkach význam vtedy, ak nemáme možnosť umyť si ruky pod tečúcou vodou pomocou mydla. Počas pobytu mimo domova ako doplnok dámskej kabelky či príručnej batožiny ju rozhodne odporúčame ako prostriedok chrániaci zdravie,“ zdôraznila MUDr. Elena Lazarová.
Pomáhajú aj vlhké dezinfekčné vreckovky. Nie vždy máme možnosť umyť si ruky. Prenosu infekcií možno zabrániť aj nasledovne: nechytajte zbytočne veci, neukladajte si osobné veci na neznáme povrchy, nedotýkajte sa zbytočne tváre, úst, nosa, očí.
Niekoľkonásobné umývanie rúk denne má byť samozrejmosťou:
- po každom návrate domov,
- pred každou prípravou a konzumáciou jedla,
- počas prípravy jedla (napr. po spracovaní mäsa, zeleniny),
- po použití toalety,
- po kontakte so zvieratami,
- po ceste v hromadných dopravných prostriedkoch,
- ak sa v domácnosti nachádza chorý,
- po návšteve lekára,
- pred vstupom do nemocnice,
- po odchode z nemocnice.
Autor: Eva Molnárová