Ako príklad možno spomenúť ležanie pri pozeraní televízora, nesprávne sedenie pri čítaní knihy s podsadenou, extrémne dozadu naklonenou panvou alebo čítanie poležiačky na bruchu.
Aj pri oddychu preto treba dbať na vhodnú polohu, chrbát totiž pracuje za každých okolností 24 hodín denne. Ponúkame vám zopár rád a tipov, aby ste aj počas oddychovania dožičili svojmu chrbtu maximálnu úľavu.
Maximálna úľava
Ak chcete svojmu chrbtu dopriať maximálne pohodlie, odporúča sa ľahnúť si na chrbát a nohy vyložiť napríklad na stoličku alebo nejakú podložku, tak ako vidíte na obrázku.
V tejto polohe sa významne zmierňuje tlak na nervy chrbta, v porovnaní s polohou v stoji je záťaž len 20-percentná. Ak nemáte poruke žiadnu podložku a cítite potrebu úľavovej polohy, pomôže aj to, ak si ľahnete na chrbát a nohy v ľahu pokrčíte (viď obrázok).
Správne sedieť aj pri oddychu
Často sa hovorí o význame správneho sedenia. Mnohí si myslia, že si oddýchnu a zmiernia aj bolesti v chrbte, ak budú sedieť.
„Vedecké štúdie dokázali, že tlaky na dolné medzistavcové patničky sú v sede na klasickej stoličke väčšie než v stoji. Je to jeden zo zdanlivých paradoxov chrbtice,“ uvádza sa v publikácii Bolesti v krížoch a Pilates medical, ktorej autormi sú MUDr. Monika Klenková a MUDr. Július Kazimír.
Sedenie je pre človeka v podstate nefyziologická poloha, a zvlášť, ak sedíme pridlho a navyše nesprávne, môže mať výrazné negatívne vplyvy na zdravie.
Lepšie je dynamické
Najmä dlhé statické sedenie, pri ktorom sú koleno a bedrový kĺb pri pohľade zobku približne v jednej línii, je pre chrbticu a platničky mimoriadne nepriaznivé. Výsledkom môžu byť nielen bolesti, ale podľa lekárov aj poruchy prekrvenia dolných končatín, tŕpnutie rúk, hemoroidy a iné.
Pri pasívnom sedení je totiž svalstvo trupu pasívne, niektoré svalové skupiny oslabnú, iné sa skrátia a zafixuje sa nesprávne postavenie krčnej, hrudnej i driekovej chrbtice.
Preto odboríci odporúčajú dynamické sedenie, pri ktorom musia príslušné svalové skupiny trupu a dolných končatín neustále pracovať, striedavo zaťažujú a odľahčujú platničky, čo má blahodarný vplyv na ich výživu a metabolizmus.
K dynamickému sedeniu si môžeme pomôcť rôznymi špeciálnymi pomôckami, od nafukovacích sedacích podložiek, cez fitlopty až po špeciálne stoličky, ktoré sú skonštruované tak, aby umožňovali dynamické sedenie.
Ako vstávať z postele
Ak má niekto zlú náladu, zvykne sa vravieť, že „vstával hore zadkom“. Táto metafora nie je ďaleko od pravdy, pretože aj spôsob, akým vstávame z postele, sa môže podpísať pod bolesti chrbta rovnako ako aj poloha, v ktorej spíme. Asi najmenej vhodné je spať na bruchu s hlavou vykrútenou nabok.
Pri vstávaní z postele by sme mali zabudnúť na rýchle odkopnutie paplóna a vyhupnutia rovno na nohy. Podľa odborníkov je vhodný postup nasledovný: vo východzej polohe na chrbte najprv pokrčte nohy, potom sa s pokrčenými nohami pomaly presuňte nabok, nohy voľne spustite z postele na dlážku a pomaly sa posaďte. Potom pomocou nôh vstaňte.