SME

Nebojte sa bieleho plášťa

Vysoký krvný tlak je závažným ochorením i rizikovým faktorom. Často o ňom aj dlho nemusíme vedieť, pretože sa obvykle nijako zvlášť neprejavuje.

(Zdroj: Fotolia)

Určite ste sa už stretli s výrazom „syndróm bieleho plášťa“, o ktorom sa hovorí v súvislosti so stresom ovplyvnenými hodnotami tlaku krvi nameranými v ambulancii kardiológa.

Aj preto sa poukazuje na význam meranie tlaku krvi v domácom prostredí, kde si možno zabezpečiť optimálne podmienky a eliminovať maximum rušivých faktorov (aj spomínaný syndróm bieleho plášťa), ktoré môžu namerané hodnoty skresľovať. Za normálne hodnoty tlaku krvi sa považujú hodnoty do 135/85 mmHg vrátane.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primárna a sekundárna

Odborníci odlišujú primárnu a sekundárnu hypertenziu, tá tvorí okolo 10 % všetkých prípadov hypertenzie. Na rozdiel od primárnej je sekundárna hypertenzia príznakom iného primárneho ochorenia s identifikovateľnou príčinou a ak sa táto príčina odstráni, tak dochádza aj k úprave krvného tlaku.

SkryťVypnúť reklamu

Za sekundárnou hypertenziou môže stáť napríklad ochorenie obličiek, štítnej žľazy, tehotenstvo (asi 10 % gravidných žien), spánkové apnoe, niektoré neurologické ochorenia. Za zvýšeným krvným tlakom môže stáť aj užívanie niektorých liekov, napríklad nesteroidných antireumatík vrátane kyseliny acetylsalicylovej alebo ibuprofenu (často ide o voľnopredajné lieky), sympatomimetiká (lieky, ktoré zvyšujú aktivitu sympatického nervového systému), niektoré lieky na liečbu autoimunitných ochorení, niektoré lieky používané v psychiatrickej praxi, niektoré farmakologické prípravky na liečbu obezity, orálna hormonálna antikoncepcia, ale napríklad aj kofeín o vysokých dávkach či alkohol.

Štádiá hypertenzie

Odborníci odlišujú tri štádiá ochorenia. V prvom sa obvykle neobjavujú žiadne ťažkosti a jediným prejavom hypertenzie je nameraný vysoký tlak, ktorý je spočiatku občasný a neskôr trvalý.

SkryťVypnúť reklamu

Pre druhé štádium sú už charakteristické aterosklerotické zmeny na tepnách. Ľavá komora môže byť zväčšená kvôli nadmernému zaťaženiu a cievne zmeny možno pozorovať aj pri vyšetrení očného pozadia.

Tretie štádium hypertenzie je už naozaj závažné, orgány sú výrazne poškodené, čím sa zhoršuje ich funkcia, poškodenia možno v dôsledku aterosklerózy pozorovať aj na tepnách. V treťom štádiu sa často zvykne objaviť ischemická choroba periférnych tepien dolných končatín, čo môže viesť až k amputácii. Vysoké je riziko náhlej cievnej mozgovej príhody, ischemickej choroby srdca, srdcového zlyhávania, fibrilácie predsiení, infarktu myokardu.

Choroby, lieky i alkohol

Ak si chcete merať tlak krvi doma, nezabúdajte, že ranná hypertenzia môže súvisieť napríklad s večerným pohárikom alkoholu, môže vzniknúť napríklad aj ako krátky dôsledok užitých liekov a čiastočne ju ovplyvňuje aj prirodzený cirkadiánny rytmus.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si nameriate zvýšený tlak krvi počas dňa, môže za ním stáť aj fyzický alebo psychický stres či fajčenie. Na nočnej hypertenzii sa zasa môže podieľať napríklad vysoký príjem soli, nespavosť, obezita, poruchy funkcie obličiek, cukrovka, vek či autonómna neuropatia.

Preto je dôležité dodržiavať zásady správneho merania tlaku krvi, aby boli výsledky čo najobjektívnejšie. Samozrejme, ak v maximálnej miere vylúčite všetky skresľujúce faktory a opakovane si nameriate vyšší tlak krvi, navštívte svojho lekára.

Preventívne prehliadky

Monitorovanie tlaku krvi je dôležité, a to nielen u tých, čo už trpia hypertenziou alebo srdcovo-cievnymi ochoreniami. Vysokému tlaku sa zvykne hovoriť aj tichý zabijak, pretože v počiatočných štádiách ho obvykle nesprevádzajú žiadne výrazné ťažkosti, ktoré by naň upozornili.

Pretože mnohí, žiaľ, neraz reagujú tak, že ak nepociťujú výraznejšie zdravotné ťažkosti a obmedzenia, majú pocit, že v ich tele sa nič závažné nedeje a podceňujú tak aj preventívne prehliadky, v rámci ktorých môže lekár odhaliť aj hypertenziu.

Môže to ísť aj bez liekov

Odborníci poukazujú na to, že vysoký tlak krvi možno v počiatočnom štádiu zvládnuť a dostať do normálu aj bez liekov, avšak na druhej strane s roky „pestovanou“ hypertenziou sa zrejme doživotnému užívaniu liekov nevyhnete.

Ako pred časom pre primar.sme.sk uviedol doc. MUDr. Štefan Farský, Csc., kardiológ a člen výboru Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti, liečba je síce väčšinou doživotná, ale nemuselo by to tak byť. Stav krvného tlaku podľa lekára vo väčšie prípadov odráža spôsob života človeka.

„Ak sa lekárovi podarí primäť pacienta k zmene životného štýlu v prvotnej fáze, môže byť hypertenzia spätným procesom. Ak je však hypertenzia už fixovaná, trvá dlho, potom už pacientovi ostáva celoživotná liečba.“ Lekár zdôrazňuje, že aj vtedy je, samozrejme, veľmi dôležité, aby pacient zmenil svoj životný štýl. Priaznivé zmeny, napríklad zníženie hmotnosti a podobne, sa premietnu aj do liečby, pacient bude užívať menej liekov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 765
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 613
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 456
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 446
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 415
  6. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 3 031
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 029
  8. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 982
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu