SME

Soľ ako funkčná potravina

Život bez soli si nedokážeme ani predstaviť. Výskum jej vplyvu však odhalil aj negatívne účinky jej vysokého príjmu na organizmus, a to najmä na srdcovo-cievny systém a obličky. Preto sa hľadala vhodnejšia alternatíva.

(Zdroj: archív)

Pri obvyklej kuchynskej úprave sa do potravín dostáva až 50 % soli obsiahnutej pôvodne vo východiskových surovinách. Pretože potravinárstvo využíva konzervačné účinky soli, mnohé trvanlivé výrobky a pochutiny obsahujú až niekoľko percent kuchynskej soli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Súčasná priemerná spotreba by mala byť 12 g denne, čo odpovedá približne 5000 mg sodíka. Nadmerný príjem sodíka sa podieľa na zadržiavaní vody v tele a z dlhodobého hľadiska aj na zvýšení krvného tlaku.

Draslík vytvára protipól k sodíku. Odporúčaný príjem draslíka predstavuje 2000 – 4000 mg denne. Chlorid draselný nemá výraznú chuť, pri kuchynskom spracovaní sa do potravín nedostáva, takže pri nadmernom používaní bežnej kuchynskej soli môže prísť k nerovnováhe medzi príjmom sodíka a draslíka.

SkryťVypnúť reklamu

Keď je draslíka málo

Ďalšou príčinou zníženia hladiny draslíka môže byť hladovanie, nadmerné straty obličkami, dojčenie, hyperfunkcia hypofýzy alebo nadobličiek.

Pokles draslíka v plazme je častým sprievodným znakom anorexie, hyperaldosternizmu i hypomagnezémie, akútnej i chronickej obličkovej nedostatočnosti, malabsorpcie, nadmerného potenia alebo vracania. Jeho nedostatok sa manifestuje na úrovni kostrového svalstva (slabosť, únava), tráviaceho traktu (obstipácia, ileus) a možnými poruchami srdcového rytmu.

Ako ukázali mnohé klinické štúdie, kombinácia zníženého príjmu sodíka a zvýšeného príjmu draslíka je pre zníženie krvného tlaku účinnejšia ako len samotný znížený prívod sodíka. Je však, samozrejme, nutné dbať na súčasne podávané lieky a odporúčania lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Prednosti upravenej soli

Úpravou zloženia sa stala bežná soľ funkčnou potravinou, ktorá znižuje negatívne vplyvy na organizmus a rozširuje vplyv pozitívnych účinkov.

Vzhľadom na pravidelnú dennú spotrebu sa v posledných rokoch soľ používa ako prostriedok na dodávanie iných látok potrebných pre ľudský organizmus. Na trhu je soľ, ktorá vzhľadom na svoje zloženie pôsobí preventívne proti vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

Obsahuje menej sodíka ako bežná soľ a naviac draslík, horčík a vápnik. Pomocou draslíka upravuje rovnováhu tekutín v organizme a tým uľahčuje srdcu, cievam a obličkám ich fungovanie. Horčík a vápnik zase napomáhajú riadnemu fungovaniu svalov a kostí. Takto preventívne pomáha znižovať krvný tlak, navodzuje rovnováhu nervového a svalového systému a zabraňuje stratám vápnika, čím chráni kosti pred osteoporózou.

SkryťVypnúť reklamu

Pridáva sa aj fluór

Potvrdilo sa, že dlhodobým používaním jódovanej soli sa znížil výskyt ochorení štítnej žľazy spôsobený nedostatkom jódu. Okrem toho má aj preventívny ochranný účinok na štítnu žľazu.

Známa je aj soľ s prídavkom fluóru, ktorý je dôležitý najmä v detskom veku pre udržanie mineralizácie zubov. Nemôžeme nespomenúť klasickú funkciu soli ako dochucovadla. Koreninová soľ spája v sebe klasickú jodidovanú soľ a zmes rôznych bylín, ako napríklad zeler, cibuľa, petržlen, kôpor, cesnak, koriander, fenikel, majoránka, bobkový list, tymian a i.

Vďaka intenzívnej chuti nepotrebujete toľko dochucovať a váš organizmus nebude zaťažený nadmerným príjmom soli. V poslednom čase soľ už nie je len prostriedkom na dochucovanie jedla. Stala sa potravinou, ktorá môže chrániť srdce a cievy, pomáhať pri mineralizácii zubov, chrániť štítnu žľazu a aj intenzívne dochucovať jedlo koreninami.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: Ilona Kovacs

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 403
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 085
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 050
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 785
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 090
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 922
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 605
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 521
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu