Boston 30. januára (TASR) - Málo spánku i jeho nadbytok zvyšuje riziko srdcových ochorení. Vyplýva to z desaťročnej štúdie vedcov z Brigham and Women's Hospital v americkom Bostone medzi 71.617 zdravotnými sestrami.
Ak ženy spali menej ako päť hodín denne, riziko ochorenia stúplo o 30 percent. Šesťhodinový spánok zvýšil toto riziko o 18 percent. Ženy, ktoré spali viac ako sedem hodín, by mali rátať s deväťpercentným rizikom.
Tím vedcov pod vedením Nadžiba T. Ayasa označil tieto výsledky za nečakané. Rozdiely boli aj medzi "spachotškami": Už deväť a viac hodín spánku zvyšuje riziko srdcového ochorenia o 38 percent. Naopak najnižšie riziko ochorenia srdca mali ženy po osemhodinovom spánku.
Chronický nedostatok spánku je pre modernú spoločnosť typický. Asi tretina Američanov spí menej ako šesť hodín denne. "Skutočnosť, že málo spánku môže mať negatívny vplyv na srdce, je dôležité posolstvo pre spoločnosť, ktorá trávi čoraz viac času v práci, pri televízii a internete," povedal Ayas.
Vedci varujú, aby sa poriadny spánok nestal "luxusom", ale dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu. Zatiaľ nie je známe, aké biologické mechanizmy spôsobujú zvýšené riziko srdcových ochorení a aký podiel na tom má individuálny životný štýl. Potreba dlhého spánku niektorých žien a zvýšené riziko srdcových ochorení môžu mať spoločnú príčinu.