Bratislava 31. januára (TASR) - Zdravotnícku legislatívu podľa Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie (SAJCH) treba doplniť o štatút zariadenia jednodňovej chirurgie (JCH). V nej by sa mali určiť štandardy pre minimálne priestorové a materiálno-technické vybavenie týchto zariadení pre jednotlivé medicínske odbory, povedala predsedníčka SAJCH Eva Vidová.
Zariadení jednodňovej chirurgie je na Slovensku zatiaľ málo. Dôvodom nie je to, že by slovenskí lekári či zdravotnícke zariadenia neboli na dostatočnej odbornej, či technickej úrovni, ale fakt, že štát nevytvoril podmienky na to, aby takéto zariadenia vznikali a mohli fungovať, povedala na dnešnej tlačovej konferencii Vidová. Najzásadnejším problémom podľa nej sú nereálne platby za chirurgické výkony a nezáujem zdravotníckych poisťovní a objednávanie výkonov v zariadeniach jednodňovej chirurgie. V tejto súvislosti poukázala na to, že kým na Slovensku sa formou JCH robia približne dve percentá výkonov, vo vyspelých krajinách Európy sa toto číslo pohybuje od 40 do 70 percent a v Severnej Amerike je toto číslo ešte vyššie.
Pod zariadením jednodňovej chirurgie sa rozumie také pracovisko, kde sa vykonávajú chirurgické výkony, ktoré nevyžadujú hospitalizáciu pacienta. Vidová vysvetlila, že zariadenie môže poskytovať zdravotnícke služby buď v jednom, alebo viacerých medicínskych odboroch.
Za zariadenia JCH sa nepovažujú pracoviská, kde sa vykonávajú aj chirurgické a prípadne diagnosticko-liečebné výkony s hospitalizáciou. Pre prípad komplikácií má každé pracovisko JCH zabezpečenú tzv. záložnú nemocnicu v najbližšej spádovej oblasti.
V súčasnosti sa na Slovensku za výkon jednodňovej chirurgie považuje taký chirurgický výkon, po ktorom pacient odchádza poučený do domáceho ošetrenia v deň výkonu najneskôr však do 24 hodín od príchodu do zariadenia.