SME
Pondelok, 27. marec, 2023 | Meniny má Alena

Úloha horčíka v zdraví ženy

Horčík patrí najmä v poslednom čase k často skloňovaným stopovým prvkom, ktoré potrebujeme pre zdravé fungovanie. Pokiaľ ide o pôsobenie v ľudskom organizme, tento minerál patrí k najvšestrannejším.

(Zdroj: Fotolia)

Mohli by sme dlho vymenúvať, na čo všetko je horčík dobrý. Ukladá sa vo všetkých tkanivách a podieľa sa na viac ako troch stovkách rôznych enzymatických reakcií.

Významnú rolu zohráva aj v zdravotnom stave žien, pomáha pri ťažkostiach pri menštruácii, u žien v klimaktériu v prevencii osteoporózy a veľmi dôležitý je aj v takom zásadnom období života žien, ako je tehotenstvo a dojčenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedostatok horčíka môžu signalizovať rôzne príznaky a prejavy, podľa všeobecnej lekárky MUDr. Sone Ostrovskej sa hladina tohto vnútrobunkového minerálu bežnými vyšetreniami nestanovuje.

SkryťVypnúť reklamu

V praxi sa podľa lekárky vyšetrujú hladiny horčíka v sére – keď je ho v mimobunkových tekutinách asi len 1%. „Hladinu horčíka meriame v krvi, ale samotná hodnota nám nedáva obraz o stave horčíka v tele, lebo aj keď máme množstvo horčíka v krvi v normálnych hodnotách, neznamená to, že celkovo je ho v organizme dostatok. Preto je potrebné stanovovať aj odpad horčíka močom a keď je aj ten znížený, organizmus trpí nedostatkom tohto minerálu,“ vysvetľuje lekárka.

Vstrebávanie a vylučovanie

Ak si aj horčík dopĺňate v potrebných dávkach, nemusí to automaticky znamenať, že ho aj budete mať tele dostatok. Rôzne faktory totiž ovplyvňujú aj vstrebávanie a vylučovnie tohto minerálu z tela. Pokiaľ ide o vstrebávanie horčíka, tak podľa lekárky existuje viacero príčin, ktoré naň vplývajú.

SkryťVypnúť reklamu

Môže to byť napríklad porucha funkcie čriev, pretože tento minerál sa vstrebáva v tenkom čreve, vstrebávanie môžu ovplyvniť aj rôzne diéty, porucha funkcie obličiek, štítnej žľazy, užívanie niektorých liekov (napríklad na odvodnenie), ale aj zvýšený príjem alkoholu či kávy.

Za nedostatkom horčíka môže stáť aj jeho nadmerné vylučovanie z organizmu za ktorým môže podľa lekárky stáť napríklad užívanie diuretík, ale aj nadmerný príjem horčíka či jeho užívanie súčasne s vápnikom.

Horčík a PMS

O význame horčíka sa často hovorí aj v súvislosti s predmenštruačným syndrómom (PMS), nedostatok tohto minerálu totiž patrí medzi rizikové faktory vzniku tohto zdravotného problému. Jednoznačné príčiny vzniku PMS nie sú dodnes úplne jasné, podľa lekárky sa na jeho vzniku podieľa viacero faktorov.

SkryťVypnúť reklamu

„Predpokladáme, že PMS súvisí so zmenami pomeru hormónov – estrogénov a progesterónu, ako aj s biochemickými zmenami v centrálnom nervovom systéme. Nie je ani celkom známe, prečo sú niektoré ženy citlivejšie na tieto zmeny. Medzi rizikové faktory vzniku PMS patrí aj fajčenie, obezita či nedostatok magnézia v organizme,“ hovorí lekárka.

Ovplyvnením týchto faktorov možno podľa nej zmierniť či potlačiť príznaky PMS, ako je zadržiavanie vody v tele, zvýšené emočné napätie, ale aj celkovú ťažobu, ktorá niekedy vyžaduje aj krátkodobú PN. V takýchto ťažších prípadoch je potrebné vyhľadať gynekológa.

Stačí ho prijímať v potrave?

Ak má žena ťažkosti s predmenštruačným syndrómom, stačí, ak si bude horčík dopĺňať v strave alebo je potrebné, aby užívala doplnky výživy s obsahom tohto minerálu? Lekárka Soňa Ostrovská hovorí, že „stravou nie je možné zabezpečiť pre organizmus potrebné množstvo horčíka, lebo len 30 až 40 % horčíka prijatého stravou sa aj reálne vstrebe z tenkého čreva.

Zdrojom horčíka sú hlavne orechy, datle, strukoviny, ovsené vločky, sója, brokolica, špenát, banány, ale aj niektoré minerálne vody. Preto je nevyhnutné prijímať horčík aj v prípravkoch s dostatočným množstvom tohto minerálu.“ Odporúča však užívanie prípravkov, ktoré obsahujú horčík v dobre vstrebateľnej forme.

Menopauza, tehotenstvo i dojčenie

Horčík okrem iného zohráva významnú rolu aj v prevencii osteoporózy, ktorej riziko u žien stúpa po prechode. Lekárka hovorí, že magnézium je dôležitý minerál už od detstva pre vývoj kostí, chrupaviek aj zubov. „Hovoríme o ňom ako o regulátore výmeny vápnika, ktorého dostatok zabraňuje rozvoju osteoporózy, ktorá ohrozuje hlavne ženy po päťdesiatke. Spolu s vápnikom horčík zasahuje do remodelácie kostí. Z toho vyplýva, že každá žena v tomto veku by mala denne prijímať dostatočné množstvo horčíka, a to v strave, ako aj vo vhodných prípravkoch.“

Na zvýšené straty tohto minerálu sú náchylné tehotné a dojčiace ženy. „Nevyrovnané hladiny hormónov v gravidite a s tým súvisiace zvýšené vylučovanie horčíka z organizmu ako aj jeho zvýšená potreba v tomto období vyžaduje aj počas gravidity prísun zvýšeného množstva horčíka,“ vysvetľuje lekárka.

Podľa čoho vyberať

Nie je jednoduché správne si vybrať zo širokej palety doplnkov s obsahom horčíka. Podľa čoho sa pri výbere máme orientovať? Lekárka upozorňuje, že hoci je takých prípravkov pomerne veľa, len niektoré obsahujú také množstvo horčíka, ktoré je potrebné na dostatočné doplnenie do organizmu.

„Tak sa môže stať, že 500 mg tabletka obsahuje len 50 mg horčíka. Treba siahnuť po prípravku, ktorý obsahuje v jednej dávke celodenné odporúčané množstvo, a to 365 mg, ako vhodné sa javia prípravky v podobe prášku rozpustné vo vode, ktoré sa dobre vstrebávajú,“ hovorí MUDr. Soňa Ostrovská.

Lekárka dodáva, že nadmerné množstvo horčíka vylúčime stolicou a nedá sa povedať, že horčík nemožno podávať pri niektorých ochoreniach. „Naopak, horčík je liekom prvej voľby pri niektorých srdcových arytmiách alebo pri migréne v gravidite. Pri jeho užívaní však treba dodržať zásadu, že sa nemá užiť spolu s vápnikom, lebo voľný vápnik zhoršuje vstrebávanie horčíka.“

Koľko denne

Koľko horčíka by sme mali denne prijať? Lekárka upresňuje, že odporúčaná denná dávka závisí od veku a pohlavia.

  • deti – od 30 mg do 6 mesiacov až po cca 130 mg do 8 rokov, 300 – 320 mg od 9 rokov,
  • ženy – 300 – 320 mg,
  • tehotné ženy a ženy po 50. roku života – 360 - 420 mg,
  • ženy s PMS – podľa potreby aj viac ako 420 mg,
  • muži – 400 – 420 mg.

Kde horčík pomáha:

  • pomáha znižovať hladinu LDL cholesterolu,
  • zlepšuje kondíciu srdcovo-cievneho systému,
  • pomáha v prevencii obličkových kameňov,
  • zlepšuje psychický stav,
  • pomáha v organizme rozkladať alkohol a podporuje jeho vylučovanie,
  • zmierňuje ťažkosti pri menštruácii,
  • nevyhnutný je pre tehotné a dojčiace ženy,
  • u žien pomáha v prevencii osteoporózy po prechode,
  • u mužov napomáha správnej funkcii prostaty,
  • pôsobí v prevencii hemoroidov, cukrovky,
  • zabraňuje svalovým kŕčom,
  • pomáha regulovať funkciu štítnej žľazy,
  • rozširuje dolné dýchacie cesty a pomáha v liečbe bronchytídy a astmy,
  • pomáha deťom pri problémoch s pomočovaním,zvyšuje odlnosť proti únave a pomáha pri liečbe chronického únavového syndrómu.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Nové bývanie a hypotéka za 1,49 %? Pomôže developer
  2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  3. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49%
  4. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
  5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife
  6. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
  7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  1. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
  2. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
  3. Čo robí takmer 100 % ľudí, ktorí si chcú kúpiť ojazdené auto?
  4. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
  5. Toto sú víťazi súťaže Hermes Komunikátor roka
  6. Domáca verzia známych keksov vám zachutí na prvé zahryznutie
  7. Sodastream sa mení
  8. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve
  1. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 621
  2. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 871
  3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 683
  4. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 2 700
  5. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 628
  6. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 573
  7. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 1 937
  8. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 1 859
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Olympijská a ruská vlajka počas záverečného ceremoniálu ZOH 2014 v Soči.

MOV vypočulo zástupcov športovcov k návratu Rusov a Bielorusov.


1 h
Peter Tkačenko

Kollár sa hlási do koalície ochotných vládnuť.


1 h
Patrik Rybár v bránke Spartaka Moskva.

SZĽH pristúpil k tomuto kroku po rozhovoroch s hráčmi pôsobiacimi v súťaži.


TASR 10m
Austrália nakúpi americké ponorky triedy Virginia.

Éra lietadlových lodí sa končí.


25. mar
SkryťZatvoriť reklamu